Zadbaj o dobrą aranżację gabinetu

Zadbaj o dobrą aranżację gabinetu

Wiele osób marzy o posiadaniu własnego, domowego gabinetu. Takie pomieszczenie powinno sprzyjać przede wszystkim skupieniu na pracy oraz nauce. Zanim więc powstawiasz do pokoju dużą ilość zbędnych przedmiotów, zachęcamy do lektury naszego wpisu. Dowiesz się, jak zaaranżować tego typu przestrzeń.

Znaczenie rodzaju wykonywanej pracy

Zanim rozpoczniesz aranżowanie gabinetu w domu lub mieszkaniu, odpowiedz sobie na pytanie: jaką pracę będziesz w nim wykonywał? Czy będą to analizy, wymagające skupienia na liczbach i danych? Jeśli tak, to pomieszczenie powinno w szczególny sposób sprzyjać utrzymaniu uwagi. Podobne cechy musi mieć również pokój, w którym będziesz chciał urządzić miejsce do nauki dla siebie lub dzieci. Jeśli natomiast zamierzasz wykonywać w gabinecie pracę kreatywną, ważniejsze od sprzyjania koncentracji jest pobudzanie umysłu do innowacyjności.

Jakie elementy będą zatem sprzyjały zdobywaniu wiedzy oraz pracy analitycznej, a jakie działalności twórczej? Podstawę stanowi odpowiedni dobór kolorów, które pojawią się w pomieszczeniu. Jeśli chcesz, aby otoczenie pomagało Ci w skupieniu, wybierz stonowane barwy. Unikaj natomiast zbyt wielu wzorów i kolorów, a także żywych odcieni. Te elementy mogą się natomiast pojawić w pokoju osoby pracującej kreatywnie. Mocne, wyraziste barwy pobudzą bowiem umysł do szukania nowych rozwiązań i myślenia w niestandardowy sposób.

Poza kolorami warto wziąć także pod uwagę ilość wyposażenia i dodatków. Jeśli zależy Ci na skupieniu, najlepiej ogranicz ilość bodźców, które będą na Ciebie oddziaływać w gabinecie. Nie kładź zbyt wielu rzeczy na biurku ani w jego bliskim otoczeniu. Postaraj się, aby pomieszczenie było jasne i aby nie zagracała go zbyt duża ilość mebli. Wykonując pracę w dziedzinach artystycznych, możesz pozwolić sobie z kolei na znacznie większą swobodę aranżacji. Nieco chaotyczne wnętrze może bowiem nawet sprzyjać Twojej wenie.

Ergonomia – kilka podstawowych zasad

Niezależnie od tego, czym się zajmujesz i jakie będą Twoje aktywności w domowym biurze, powinieneś zwrócić uwagę na ergonomię. Bardzo ważne, aby Twoje stanowisko pracy było wygodne. Przykładowo krzesło musi znajdować się na takim poziomie, abyś siedząc na nim mógł oprzeć nogi o podłogę. Z kolei oparcie musi sprzyjać utrzymaniu prawidłowej postawy pleców. Blat biurka powinien znajdować się na takiej wysokości, aby Twoje ręce zgięte w łokciach, utworzyły na nim kąt prosty. Ważne też, aby do gabinetu docierało naturalne światło. Najlepiej jeśli siedzisz zwrócony bokiem do okna, gdyż taka pozycja jest najbardziej korzystna dla Twojego wzroku.

Ponadto jako dodatki w przestrzeni pracy dobrze sprawdzają się rośliny zielone. Pozwalają one trochę odpocząć oczom, zmęczonym długotrwałym wpatrywaniem się w monitor komputera. Warto też poświęcić trochę czasu na dobór odpowiedniego oświetlenia. Szczególnie, jeśli zdarza Ci się pracować przez długie godziny po zmroku, powinieneś sprawić sobie dobrą lampkę na biurko. Oczywiście centralne oświetlenie jest również bardzo potrzebne i należy wybrać żarówki o stosownej mocy.

Kiedy mowa o ergonomii, ważne są także meble, w których będziesz przechowywał dokumenty i różne zapiski. Tak samo, jak biurka czy krzesła, możesz je kupić w naszym sklepie internetowym. Zachęcamy do wyboru sprawdzonych, solidnie wykonanych produktów w atrakcyjnym stylu.