Jak ukryć karnisz? Praktyczne sposoby na zamaskowanie szyny sufitowej

Jak ukryć karnisz? Praktyczne sposoby na zamaskowanie szyny sufitowej

Jak ukryć karnisz? Praktyczne sposoby na zamaskowanie szyny sufitowej

Tradycyjne karnisze coraz częściej zastępowane są przez lekkie szyny sufitowe. Im wyżej zawieszona jest zasłona, tym pomieszczenie wydaje się wyższe. Jednak nawet białe szyny są widoczne i wyglądają nieestetyczne. Jak je zasłonić w estetyczny sposób? Poznaj sprawdzone i nowoczesne patenty na maskowanie karnisza!

Karnisz ukryty za listwą maskującą

Listwy maskujące to wygodne i minimalistyczne rozwiązanie. Z ich pomocą możesz zasłonić karnisz w najprostszy sposób. Pasują do każdego wnętrza i można je również pomalować zgodnie z kolorem sufitu. Montaż listew jest bardzo prosty i nie wymaga specjalnych umiejętności. Możesz to zrobić samodzielnie. Najbardziej popularne są listwy z tworzyw sztucznych oraz gipsowo-kartonowe.

karnisz ukryty za firaną

Osłona karnisza z PVC lub polistyrenu

To najłatwiejsze w montażu, lekkie i elastyczne listwy, które możesz zamontować w każdym pomieszczeniu. Sprawdzą się zarówno w salonie czy sypialni, jak i w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka. Są bardzo trwałe, odporne na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne - np. pęknięcia. Ich największą zaletą jest to, że są szybkie i łatwe w montażu. Jak ukryć karnisz za listwą z polistyrenu? W pierwszej kolejności należy odpowiednio odmierzyć odległość od listwy sufitowej. Zasłony i firany muszą się swobodnie układać i nie zahaczać o maskownicę, dlatego przyjmuje się, że osłonka powinna być umieszczona w odległości około 20 cm od karnisza. Następnie powierzchnię sufitu należy oczyścić i odtłuścić. Ostatnim krokiem jest przyklejenie listwy za pomocą specjalnego kleju montażowego.

karnisz osłonięty maskownicą z PCV

Gotowa maskownica karnisza z polistyrenu nierzadko posiada wyżłobione miejsce na taśmę led po wewnętrznej stronie. Dzięki dodaniu tego elementu można uzyskać ciekawą i nowoczesną aranżację okna. Oprócz łatwego montażu, listwy maskujące z tworzyw sztucznych są też uniwersalne - pasują do różnych typów pomieszczeń i do wielu rodzajów aranżacji. Jeżeli jednak chcesz założyć je nie tylko przy oknach, ale wzdłuż wszystkich ścian, lepszym rozwiązaniem będą masywniejsze i trwalsze listwy z karton-gipsu.

Maskowanie karnisza osłoną z karton gipsu

Zabudowa karnisza z płyty karton-gipsowej jest trudniejsza w montażu, ale można dostosować jej szerokość do indywidualnych potrzeb. W celu jej zamontowania należy ją przyciąć, co jest niemożliwe bez odpowiedniego sprzętu. Jeżeli nie chcesz zatrudniać fachowca, sprawdź gotowe listwy gipsowo-kartonowe, które są już przycięte i dostępne w różnych rozmiarach. Montaż jest dużo prostszy, choć ze względu na wagę produktu wymaga zastosowania wsporników.

Przed przystąpieniem do montażu, zaznacz w odpowiedniej odległości od karnisza miejsce przykręcenia wsporników. Następnie umieść w nich posmarowaną klejem maskownicę. Miejsca łączeń oraz metalowe elementy należy zaszpachlować, a następnie pomalować całość wybraną farbą. Karnisz ukryty za listwą z karton gipsu jest niewidoczny, a pomieszczenie wygląda elegancko i stylowo.

Zabudowa karnisza - sztukateria

Zastanawiasz się jak ukryć karnisz, a zarazem zyskać gustowną dekorację? Sztukateria jest dekoracją znaną od starożytności i wciąż cieszącą się popularnością. Pasuje do wytwornego, eleganckiego wnętrza utrzymanego w stylistyce glamour czy klasycznej. Listwę z ozdobnymi żłobieniami można zamontować nie tylko nad oknami, ale także dookoła całego pomieszczenia. Taka osłona karnisza doda to wnętrzu niepowtarzalnego charakteru i wytworności. Montaż jest prosty. Gotowe listwy docięte na odpowiednią długość przykleja się za pomocą specjalnego kleju na oczyszczoną i odtłuszczoną wcześniej powierzchnię. Trzeba pamiętać o zachowaniu wystarczającej odległości od karnisza, by zawieszone na nim zasłony odpowiednio się układały.

karnisz z osłoną

Karnisz ukryty za podwieszonym sufitem

Bardzo nowoczesnym i wysoce estetycznym sposobem na maskowanie karnisza jest sufit podwieszany. Decydują się na nie właściciele mieszkań z wysokimi pomieszczeniami (np. w kamienicy czy domu jednorodzinnym). Zamontowanie podwieszanego sufitu sprawia, że wysokość pokoju zmniejsza się o około 20 cm. Ponadto jest to bardziej skomplikowana i kosztowniejsza inwestycja niż założenie listwy na karnisz.

Możesz zbudować podwieszany sufit samodzielnie, jednak zatrudniając ekspertów, zyskujesz gwarancję, że praca będzie wykonana bez usterek. Efekty warte są starań, czasu i pieniędzy, ponieważ zawieszone w oknach zasłony wydają się zwisać prosto z sufitu! Nadaje to pomieszczeniom lekkości i sprawia, że aranżacja staje się bardziej stylowa i elegancka. Sufit podwieszany pasuje do nowoczesnych i gustownych wnętrz. Dodatkowo może być oświetlony światłami led, dzięki czemu pomieszczenie zyskuje ciekawą aranżację oświetleniową wieczorami. Światła sterowane pilotem można odpowiednio dostroić, stawiając na cieplejsze lub chłodniejsze tony czy kolory.

Drewniana maskownica karnisza

Niestandardowym rozwiązaniem jest także drewniana maskownica. Jest to opcja dużo mniej popularna i gotowe listwy z drewna nie są często dostępne w sprzedaży. Można jednak bez problemu wykonać drewnianą osłonę do karnisza na zamówienie. Tego typu ozdoba mocno się wyróżnia i dodaje wnętrzu indywidualnego charakteru. Idealnie pasuje do wnętrz w stylu vintage, boho lub rustykalnych. Drewniana osłona karnisza nie jest jednak łatwa w montażu, ponieważ jest cięższa i nie wystarczy klej. Poza tym jest mniej odporna na wilgoć niż te wykonane ze sztucznych materiałów. Przed założeniem drewnianej maskownicy warto zastanowić się czy w pomieszczeniu, w którym ma zostać zamontowana, jest wystarczająco suche powietrze. Zabudowa karnisza drewnem to rozwiązanie dla osób ceniących sobie indywidualny charakter wnętrza oraz naturalne materiały.

karnisz za drewnianą maskownicą


Komentarze