Narożnik jak nowy – renowacja mebli wypoczynkowych

Narożnik jak nowy – renowacja mebli wypoczynkowych

Renowacja starych mebli to popularny sposób na odświeżenie wnętrza w ekologiczny sposób i niewielkim kosztem. Drewniane elementy można zeszlifować, pomalować czy też okleić, ale co z meblami tapicerowanymi? Podpowiadamy, jak odnowić starą kanapę lub narożnik i czy kiedy warto podjąć się tego zadania.

Renowacja narożnika – kiedy warto?

Trendy dotyczące wnętrz szybko się zmieniają, a intensywnie eksploatowane meble niszczą. Odnawianie rzeczy, które już masz w domu, jest ekologicznym sposobem na odświeżenie wnętrza i zmianę aranżacji. Warto dać meblom drugie życie, zamiast wyrzucać je na śmietnik. W wielu przypadkach odnawianie jest również oszczędnością, ponieważ wymiana pokrowców lub pranie narożnika kosztują mniej niż zakup nowego.

Nie zawsze jednak warto odnawiać starą kanapę. Jeżeli była intensywnie używana przez wiele lat, materiał jest przetarty lub ma dziury, a pianka pod spodem odkształciła się, konieczne jest wymienienie całego obicia. Jeżeli na dodatek sprężyny też nadają się do wymiany lub nie działają mechanizmy umożliwiające rozłożenie, koszty naprawy z pewnością przewyższą cenę nowego mebla. W takiej sytuacji warto zdecydować się na nowoczesny narożnik z funkcją spania – np. z naszego sklepu AMDK meble.

Renowacja narożnika – czyszczenie tapicerki

Pierwszym sposobem na odnowienie narożnika jest czyszczenie. Sprawdzi się w sytuacji, kiedy tapicerka jest w dobrym stanie – bez przetarć, dziur czy odbarwień i nie chcesz zmieniać jej koloru. Warto jednak mieć na uwadze, że domowe sposoby czyszczenia obicia mebli mogą się okazać niewystarczające. Jeżeli używasz narożnika od wielu lat, codziennie gromadzi się na nim kurz, którego drobiny (nawet przy regularnym odkurzaniu) stopniowo wnikają głębiej. Ponadto obicie może brudzić się od siadania albo deptania przez zwierzęce łapki czy dziecięce nóżki. Nierzadko zdarza się poplamić materiał jedzeniem czy piciem. Mimo że kanapa może wydawać się czysta, brud nagromadzony przez lata wymaga potraktowania specjalnymi środkami.

Czyszczenie tapicerki

Zastanawiasz się, czym najlepiej wyprać kanapę lub narożnik? Poza regularnym odkurzaniem raz na jakiś czas przyda się porządne pranie. Najlepiej jest wynająć odkurzacz ekstrakcyjny. Jego działanie polega na rozprowadzeniu na materiale specjalnego detergentu, który rozpuszcza zanieczyszczenia. Następnie brudna woda z tapicerki wciągana jest do zbiornika za pomocą odpowiedniej ssawki. Pranie to wymaga wprawy i dokładności, dlatego warto zatrudnić specjalistów. Można jednak wynająć sprzęt i wyczyścić kanapę samodzielnie, by obniżyć koszty. Pranie ekstrakcyjne nie tylko usuwa brud z wnętrza kanapy, ale także odświeża kolor.

Pokrowce na kanapę – szybki sposób na odnowienie tapicerki

W niektórych przypadkach pranie tapicerki nie wystarcza. Jeżeli materiał ma widoczne przetarcia, odbarwienia czy dziury, należy je zasłonić. Najprościej jest kupić specjalne pokrowce na kanapę. Do niektórych modeli producenci oferują dedykowane egzemplarze, które idealnie pasują do ich kształtu. Wiele narożników ma jednak podobny design, dlatego często sprawdzi się uniwersalna opcja – elastyczny pokrowiec, który dopasowuje się do kształtu mebla. Pasuje on do każdej sofy lub kanapy o prostym kształcie bez pikowań czy przeszyć. Pokrowce można również uszyć na wymiar. W ten sposób otrzymasz doskonały efekt – goście nawet nie zorientują się, że na kanapę został nałożony dodatkowy materiał. Ponadto pokrowce na kanapę to także idealny sposób na szybką zmianę aranżacji czy utrzymanie czystości. W łatwy sposób zdejmiesz je, kiedy zapragniesz zmiany wystroju czy też wypierzesz, kiedy się zabrudzą.

Odnowienie narożnika u tapicera

To najdroższy ze sposobów na renowację mebla wypoczynkowego. Wymianę obicia u tapicera zaleca się wtedy, gdy materiał jest nie tylko przybrudzony, ale także rozdarty lub przetarty, a pianka pod spodem także nadaje się już do wymiany. Taka usługa nie tylko odmieni wygląd narożnika i doda mu sprężystości, ale także pozwoli pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, które wnikały w mebel przez lata – np. od dymu tytoniowego.

Koszt takiej usługi to od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Cena zależy przede wszystkim od stanu i wielkości mebla, ale również miasta czy renomy zakładu. Zmiana tapicerki to nie tylko sposób na odnowienie mebla, który jest w złym stanie. Jest to także opcja na zmianę wystroju, ponieważ można zastosować zupełnie inną tkaninę, w odmiennym kolorze. Dzięki wymianie obicia, niemodny mebel można dopasować do aktualnych trendów. Warto jednak oszacować koszt renowacji i sprawdzić, czy będzie opłacalna. Nierzadko bardziej opłaca się wymienić narożnik na nowy.

Samodzielna wymiana obicia

Samodzielna wymiana tapicerki - obicia

Wymiana tapicerki samodzielnie to opcja dla osób, które mają zdolności manualne i potrafią szyć. Zakup materiałów i samodzielne przygotowanie nowej tapicerki pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy w stosunku do skorzystania z profesjonalnego zakładu. Najłatwiej samodzielnie odnowić kanapę, która ma zdejmowane poduszki na siedzisku i oparciu. Każdą z nich wystarczy zmierzyć, przygotować wykroje, a następnie obszyć nową tkaniną. Podobnie trzeba postąpić z podłokietnikami, by osiągnąć zamierzony efekt. Pozwoli to obniżyć koszty renowacji i cieszyć się nowym wyglądem mebla na kolejne lata.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK powiązane z narożnikami:

Wybieramy narożnik do salonu - 5 inspirujących pomysłów

Jaki materiał na narożnik będzie najlepszy?

Duży narożnik czy kanapa z fotelami - co wybrać?

Jak ustawić narożnik w salonie?

Narożnik w kształcie litery L czy U?

Wąskie łóżko czy narożnik z funkcją spania?

Jakie dodatki do narożnika wybrać?


Komentarze