Jak ustawić narożnik w salonie? Przepis na przytulne i funkcjonalne wnętrze

Jak ustawić narożnik w salonie? Przepis na przytulne i funkcjonalne wnętrze

Jak ustawić narożnik w salonie? Przepis na przytulne i funkcjonalne wnętrze

Narożnik jest najważniejszym meblem w każdym pokoju dziennym. To ośrodek życia rodzinnego i towarzyskiego, miejsce relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Zastanawiasz się gdzie ustawić narożnik w salonie, by przestrzeń była przytulna i funkcjonalna? Podpowiadamy!

Narożnik w salonie - dlaczego warto?

Duży i wygodny narożnik w salonie przyda się każdemu, kto ma dużą rodzinę lub spore grono znajomych. Zmieści się na nim wiele osób, a dzięki temu, że ma on kształt litery L lub U wszyscy siedzą zwróceni do siebie, co ułatwia komunikację. W takim ułożeniu dobrze jest rozmawiać przy kawie czy grać wspólnie w gry.

Narożnik do salonu jest też obszerny, można się też wygodnie położyć i zdrzemnąć. Jeśli zdecydujesz się na model z funkcją spania, możesz też bez problemu przenocować gości. Jest to spory mebel, nic więc dziwnego, że część osób zastanawia się jak ustawić narożnik w salonie.  Zdecydowanie łatwiej jest znaleźć dla niego odpowiednie miejsce w większej sypialni, która ma kształt kwadratu lub prostokąta, ale również w podłużnym pokoju warto mieć narożnik.

Jak wybrać odpowiedni narożnik do salonu?

Wybór narożnika zależy od indywidualnych preferencji, ale ważne jest dopasowanie go do metrażu salonu. Warto również przed zakupem zaplanować jego ustawienie, by uniknąć błędów aranżacyjnych. Zanim kupisz narożnik:

  • Dostosuj jego wielkość i kształt do metrażu pomieszczenia. Wybór mebli na podstawie wymiarów jest naprawdę duży, a ponadto do wyboru masz narożniki w tradycyjnym kształcie litery L oraz U-kształtne,
  • Zastanów się, gdzie ustawić narożnik w salonie - weź pod uwagę umiejscowienie okien i drzwi, wymierz ściany. Ważna jest decyzja, które ramię narożnika ma być dłuższe,
  • Pomyśl, czy potrzebujesz dodatkowych funkcjonalności, takich jak funkcja spania i pojemnik na pościel.

Narożnik w małym salonie - przy ścianie

To bezpieczne aranżacyjnie i tradycyjne ustawienie, które sprawdzi się w większości mieszkań. Umieszczenie narożnika dłuższym skrzydłem wzdłuż ściany, sprawi, że na środku pomieszczenia pozostaje dużo wolnego miejsca, które można wykorzystać na różne sposoby. Osoby siedzące na narożniku mają okazję widzieć cały salon, dzięki czemu w dowolnym miejscu możesz umieścić na przykład szafkę RTV z telewizorem. Jest to rozwiązanie świetne do mniejszych wnętrz, w których trudno byłoby znaleźć inne miejsce dla narożnika.

Gdzie ustawić narożnik w przestronnym salonie? Na środku!

W dużych, przestronnych salonach jest więcej możliwości aranżacyjnych. Coraz popularniejsze staje się ustawienie narożnika na środku. Wygląda to efektownie, stylowo i nowocześnie. Stwarza doskonałą przestrzeń do spotkań towarzyskich, dlatego warto do narożnika dostawić elegancki stolik kawowy, a na podłodze umieścić dywan. W dużych salonach sprawdzi się narożnik w kształcie litery U, który jest zwykle większy, ale też prezentuje się bardziej luksusowo.

Przy takim ustawieniu należy jednak pamiętać o dwóch ważnych aspektach. Po pierwsze pokój dzienny musi być odpowiednio duży, by narożnik ustawiony na środku nie utrudniał swobodnego przemieszczania się. Druga kwestia to wygląd mebla. Ustawiony na środku, jest widoczny z każdej strony, dlatego ważne jest, by wybrać model z tapicerowanymi pleckami. Niektóre są z tyłu podbite wigofilem, który nie prezentuje się tak dobrze, jak tkanina tapicerska.

Ustawienie narożnika w salonie - jako ścianka

W polskich mieszkaniach coraz popularniejsza jest otwarta przestrzeń, w której znajduje się salon, kuchnia i część jadalna. Dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze wydaje się optycznie większe. Z drugiej strony warto przynajmniej wizualnie podzielić je na strefy. Narożnik ustawiony na pograniczu aneksu kuchennego i pokoju dziennego w ciekawy sposób oddzieli te dwie przestrzenie.

Może również stanąć na środku salonu, by za nim pozostało miejsce na stół jadalniany z krzesłami lub biurko służące do pracy. Przy tym rozwiązaniu warto postawić na element łączący aranżacje kuchni i salonu, jakim może być na przykład kolor czy materiał. Pozwoli to zachować spójność aranżacji.

Narożnik we wnęce w salonie 

Masz pomieszczenie w kształcie litery L z wnęką, którą trudno jest zagospodarować? Ustawienie tam mebla wypoczynkowego jest ciekawym pomysłem aranżacyjnym. Sprawdzi się zwłaszcza wtedy, kiedy salon jest podzielony na kilka stref. Jest to też idealne miejsce na narożnik z funkcją spania. Wnęka oddzielona ruchomą ścianką zamieni się w nocy w sypialnię. To rozwiązanie zapewnia prywatność niemal jak osobne pomieszczenie do spania.

Narożnik przy oknie? Dlaczego nie!

Sposobów na ustawienie narożnika przy oknie jest kilka. Jednym z nich jest skierowanie go oparciem w jego stronę. Jest to dobry pomysł, jeżeli chcesz ukryć nieestetycznie wyglądający grzejnik lub nie masz miejsca. Warto wybrać narożnik z niskim oparciem, by nie zasłaniał światła. Należy również pamiętać o pozostawieniu 40-50 cm przestrzeni pomiędzy meblem a oknem, by zapewnić sobie dostęp do niego oraz nie zaburzać cyrkulacji powietrza w okresie grzewczym.

Narożnik można także skierować bokiem do okna. Pozwoli to  wykorzystać naturalne światło dzienne, na przykład do czytania książki. Jeżeli lubisz ten sposób relaksu, ustaw narożnik tak, by krótsze skrzydło znalazło się przy oknie. Weź pod uwagę odległość od kaloryfera. Jeżeli lubisz długie firany i zasłony, zadbaj też o to, by tkanina mogła swobodnie zwisać i pięknie się prezentować.

W przypadku dużego salonu z wyjściem na taras można pokusić się o niestandardowe ustawienie narożnika przodem do okna balkonowego. Latem stworzy to okazję do podziwiania przyrody z wygodnej sofy. Po otworzeniu wyjścia na taras stanie się on przedłużeniem salonu i pozwoli zrelaksować się przy dostępie świeżego powietrza.

Narożnik w salonie - kącik relaksu

To mebel, który służy przede wszystkim do odpoczynku. Jeżeli nie masz pomysłu gdzie ustawić narożnik w salonie, umieść go w rogu pomieszczenia i stwórz kącik do relaksu. W zależności od własnych preferencji ustaw naprzeciwko niego telewizor, konsolę lub regał z książkami i ciesz się miejscem, w którym możesz poświęcić się błogiemu lenistwu lub czystej rozrywce. Ustawienie narożnika w salonie w kącie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku pomieszczeń o podłużnym kształcie.

Jeżeli posiadasz w domu kominek, doskonałym rozwiązaniem jest także ustawienie narożnika przodem do niego. Patrzenie na naturalny płomień relaksuje i uspokaja. Takie miejsce będzie idealne do spędzania zimowych wieczorów z rodziną oraz relaksu z lekturą. Pamiętaj o ustawieniu narożnika w bezpiecznej odległości od kominka, żeby wysoka temperatura nie uszkodziła obicia.

Jak ustawić w salonie narożnik z funkcją spania?

Wiesz już, jak ustawić narożnik w salonie na różne sposoby, ale co z narożnikiem z funkcją spania? Używany sporadycznie może stać w dowolnym miejscu. Jeżeli jednak będziesz rozkładać narożnik codziennie, ustaw go tak, by nie zaburzyć funkcjonalności pomieszczenia. Nawet po rozłożeniu nie powinien przeszkadzać w swobodnym przechodzeniu. Warto zadbać też o to, by nie kolidował z innymi meblami. Małą ławę łatwo odsunąć, jednak codzienne robienie mini przemeblowania byłoby uciążliwe. W przypadku narożnika z funkcją spania warto ustawić go przy ścianie, w rogu pomieszczenia lub przy oknie.

Ustawienie narożnika w salonie nie jest trudne, jeżeli weźmiesz pod uwagę swoje potrzeby i możliwości pomieszczenia. Dzięki bogatej ofercie sklepu internetowego AMDK meble, z łatwością znajdziesz narożnik idealny do swojego wnętrza i błyskawicznie zamówisz go z darmową dostawą do domu!


Komentarze