Wąskie łóżko czy narożnik z funkcją spania - co lepiej sprawdzi się w kawalerce?

Wąskie łóżko czy narożnik z funkcją spania - co lepiej sprawdzi się w kawalerce?

Wąskie łóżko czy narożnik z funkcją spania - co lepiej sprawdzi się w kawalerce?

Małe mieszkania są trudne aranżacyjnie, gdyż na niewielkiej przestrzeni muszą zmieścić się wszystkie funkcjonalne sprzęty i miejsce do przechowywania rzeczy. Wyzwaniem jest także urządzenie sypialni. Wąskie łóżko czy narożnik z funkcją spania - co lepiej sprawdzi się w kawalerce? Przeczytaj, jakie są zalety i wady obu rozwiązań.

Sypialnia w kawalerce - łóżko czy narożnik z funkcją spania?

W umeblowaniu sypialni łóżko do kawalerki jest zawsze pierwszym wyborem do spania. Można wybrać odpowiedni rozmiar, a także dokupić dopasowany materac. Jego twardość ma duże znaczenie zarówno dla komfortu snu, jak i zdrowia kręgosłupa. Dobry stelaż zapewnia też odpowiednią cyrkulację powietrza. Ponadto materac w łóżku można wymienić w razie, gdyby był nieodpowiedni lub uległ uszkodzeniu. W kawalerce sprawa nie jest tak oczywista, ponieważ często brakuje miejsca na łóżko. Warto się na nie zdecydować przede wszystkim wtedy, kiedy w mieszkaniu znajduje się osobne pomieszczenie, które można przeznaczyć na sypialnię. Zmieści się w nim z powodzeniem łóżko jednoosobowe, a nawet wąskie łóżko podwójne.

Narożnik z funkcją spania do kawalerki

Łóżko do kawalerki jest zdecydowanie lepszą opcją, pod warunkiem, że znajduje się w niej wydzielony pokój, w którym można urządzić choć małą sypialnię. Wiele nowoczesnych kawalerek ma jednak tylko jedno pomieszczenie, które musi pełnić funkcję salonu, kuchni i sypialni. W takim wypadku, zdecydowanie lepiej postawić na rozkładany narożnik z funkcją spania. W ciągu dnia można złożyć łóżko, dzięki czemu powstanie funkcjonalna przestrzeń dzienna. Narożnik z funkcją spania do kawalerki jest też rozwiązaniem ekonomicznym, ponieważ stanowi mebel dwa w jednym. Decydując się na łóżko, należy dokupić jeszcze kanapę, by mieć gdzie usiąść wieczorem czy ugościć znajomych.

Ponadto narożnik po złożeniu zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż łóżko o szerokości 140 cm. W małych mieszkaniach każdy centymetr może mieć znaczenie, dlatego wszelkiego rodzaju meble wielofunkcyjne i rozkładane pozwalają zachować przestrzeń. Warto pamiętać, by zostawić miejsce przy kanapie, aby dawała się swobodnie rozkładać. Przy sporadycznym używaniu odsunięcie kilku mebli nie stanowiłoby problemu, jednak konieczność codziennego przygotowywania przestrzeni wieczorem będzie już męcząca.

Na co zwrócić uwagę wybierając narożnik z funkcją spania do kawalerki?

Kupując narożnik z funkcją spania do kawalerki, trzeba przede wszystkim wybrać odpowiednią powierzchnię. Jeżeli ma on służyć jednej osobie, jest to mniej istotne, jednak model dla pary powinien mieć po rozłożeniu co najmniej 140 cm szerokości, by zapewnić komfort snu. Ponadto bardzo ważna jest budowa materaca. Kanapa nie może być obita jedynie pianką, gdyż będzie niewygodna i szybko się zużyje. Pod warstwą wysokoelastycznej pianki poliuretanowej powinien się znajdować materac sprężynowy, który lepiej amortyzuje ciężar ciała podczas snu. Warto również pamiętać o tym, by cała powierzchnia spania miała tę samą twardość. Należy też unikać siedzisk z pikowaniami i guzikami, które mogłyby uwierać podczas snu. Dla większego komfortu warto dokupić topper - cienki materac, który ureguluje poziom twardości.

Strefa snu z łóżkiem w kawalerce

Narożnik z funkcją spania do kawalerki to nie jedyna opcja. Mimo że w mieszkaniu jest tylko jedno pomieszczenie, przy wystarczającym metrażu można wydzielić strefę snu. Planując ją, należy pamiętać o tym, by umieścić łóżko jak najdalej od aneksu kuchennego i oddzielić je od strefy dziennej. Nie tylko sprawi to, że część użytkowa będzie się lepiej prezentować, ale też pozwoli na większą prywatność. Jeżeli w lokalu znajduje się naturalna wnęka - warto ją wykorzystać. W innym przypadku można oddzielić strefę snu od dziennej na przykład za pomocą lameli, rozsuwanych drzwi montowanych do sufitu czy nawet parawanu lub kotary w zależności od wystroju. Miejsce, w którym stoi łóżko, można również odgrodzić od strefy dziennej, stawiając kanapę czy narożnik tyłem do niego. Zaproszeni goście nie będą mieć bezpośredniego wglądu w to, co jest za ich plecami. Innym pomysłem jest wykorzystanie dużej rośliny doniczkowej lub regału z książkami.

Łóżko piętrowe lub modułowe w kawalerce

Jeżeli kawalerka znajduje się w kamienicy i ma wysoki sufit, ciekawym rozwiązaniem jest łóżko na antresoli lub piętrowe. Zbudowanie dodatkowej platformy wymaga prac remontowych, jednak zakup łóżka piętrowego to dużo prostsze i szybsze rozwiązanie. Warto wybrać drewniane lub metalowe w stonowanej stylistyce.  Łóżko z antresolą sprawia, że strefa snu automatycznie oddzielona jest od dziennej, ponieważ znajduje się na podwyższeniu. Ponadto decydując się a łóżko na antresoli, zyskujesz wolną przestrzeń pod materacem. Może być ono zagospodarowane jako miejsce do pracy, do przechowywania lub odpoczynku. Wystarczy wstawić tam szafę, wieszak z ubraniami albo fotel i regał.

Jeżeli zastanawiasz się, czy wybrać narożnik z funkcją spania, czy łóżko do kawalerki, zastanów się, jakie są możliwości lokalowe. Wydzielenie strefy snu i zakup łóżka dostosowanego do potrzeb z odpowiednim materacem jest zawsze lepszą opcją. Jeśli jednak nie ma na to miejsca, warto wybrać narożnik z funkcją spania. Jest on zarówno meblem wypoczynkowym, jak i łóżkiem w jednym. Umożliwi wypoczynek czy przyjęcie gości w ciągu dnia, a spanie w nocy. Duży wybór łóżek, a także narożników z funkcją spania znajdziesz w naszym sklepie internetowym AMDK meble.


Komentarze