Malowanie grzejnika - jak odnowić kaloryfer

Malowanie grzejnika - jak odnowić kaloryfer

Malowanie grzejnika - jak odnowić kaloryfer? 

Stare, żeliwne kaloryfery nie wyglądają estetycznie, ale jeśli problemem jest pożółkła lub łuszcząca się farba, można temu zaradzić. Malowanie grzejnika możesz wykonać samodzielnie w domu. Jak pomalować kaloryfer żeberkowy, a jak panelowy? Jaka farba jest do tego najlepsza? Sprawdź!

Jak przygotować grzejnik do malowania?

Na samym początku oceń stan kaloryfera. Jeżeli stara farba tylko pożółkła, a trzyma się dobrze, nie musisz jej usuwać. Wystarczające będzie odtłuszczenie i zmatowienie powierzchni przed malowaniem. W przypadku, kiedy stara farba się łuszczy i widać również ślady rdzy, konieczne będzie dokładne przygotowanie powierzchni. 

Do usunięcia płatów starej farby oraz rdzy użyj szlifierki oscylacyjnej lub papieru ściernego. Następnie dokładnie odtłuść powierzchnię kaloryfera i usuń zabrudzenia. Możesz to zrobić za pomocą zwykłego płynu do naczyń lub specjalnego preparatu do odtłuszczania. 

Przygotowanie grzejnika do malowania

Zanim rozpoczniesz malowanie grzejnika, upewnij się, że jest zimny. Jeżeli jest włączony, zakręć go i odczekaj, aż wystygnie. W tym czasie zabezpiecz podłogę, ścianę i inne elementy (czujnik temperatury, pokrętła) folią i taśmą malarską. Farba do metali jest trudna do zmycia. Dużym ułatwieniem byłoby zdjęcie grzejnika ze ściany i ułożenie go na odpowiednio zabezpieczonej podłodze. Jeżeli nie masz możliwości tego zrobić, zaopatrz się w specjalny pędzel do malowania kaloryferów. Jest zakrzywiony i osadzony na długiej rączce, by ułatwić dotarcie do wszystkich zakamarków. 

Farba do grzejników - wybierz odpowiednią

Efekt malowania kaloryferów  w dużym stopniu zależy od przygotowania podłoża, ale też od wyboru właściwej farby. Powinna cechować się odpornością na wysokie temperatury i ścieranie. Ponadto najlepsza do kaloryferów jest farba wodoodporna, by można było je czyścić. Jeżeli nie spełni tych wymogów, po pewnym czasie zacznie żółknąć, pękać i łuszczyć się. Odpowiednia farba służy nie tylko temu, by grzejnik wyglądał estetycznie, stanowi też ochronną, antykorozyjną warstwę. 

Malowanie grzejnika

Najlepszym wyborem jest emalia akrylowa. Wielu producentów ułatwia zakupy swoim klientom, określając przeznaczenie w nazwie. Kupując produkt opisany jako “farba do kaloryferów” możesz mieć pewność, że jest to emalia odporna na temperaturę i przeznaczona do malowania grzejników. Jeżeli masz możliwość zdjąć kaloryfer ze ściany i pomalować go na zewnątrz, możesz również użyć emalii alkidowej. 

Rodzaje farb do grzejników - spray czy puszka?

Farby przeznaczone do malowania kaloryferów są sprzedawane w sprayu lub tradycyjnie w puszce. Pierwsza opcja wydaje się lepsza, gdyż farba w sprayu jest łatwa w użyciu, a malowanie nią szybsze. Z drugiej strony jednak brak wprawy może spowodować nierównomierne pokrycie kaloryfera farbą, zacieki albo zabrudzenie ścian. Malowanie metodą natryskową sprawdza się lepiej w przypadku użycia specjalnego pistoletu i posiadania doświadczenia w jego obsłudze.. 

Malowanie kaloryfera pędzlem jest bardziej czasochłonne, ale też mniej ryzykowne dla laika. Nie musisz się martwić o zabrudzenie podłogi czy ścian, a stosowanie odpowiedniej techniki sprawi, że farba będzie nałożona równomiernie bez zacieków. Jeżeli malujesz kaloryfer panelowy możesz również użyć niewielkiego wałka. Powierzchnia takich grzejników jest dość płaska i gładka. Inaczej jest w przypadku starych, żeliwnych modeli. Do ich malowania warto zaopatrzyć się w kilka pędzli o różnej grubości. Mniejszy i zakrzywiony przyda się do tego, by dotrzeć w trudno dostępne zakamarki. 

Jak pomalować kaloryfer? 

Zanim zaczniesz malowanie grzejnika, dokładnie wymieszaj farbę i przelej ją do kuwety. Łatwiej jest w niej wycisnąć jej nadmiar z wałka lub pędzla. Emalię nakładaj długimi pociągnięciami w górę i w dół. Pozwoli to uniknąć zacieków. Bardzo ważne jest nałożenie kilku warstw. Zazwyczaj farba do grzejników schnie co najmniej kilka godzin. Zapoznaj się z instrukcją na opakowaniu i odczekaj zalecaną przez producenta ilość czasu, zanim nałożysz kolejną warstwę. Jeżeli posiadasz żeliwny kaloryfer, na którego powierzchni pojawiły się głębsze ubytki farby, w pierwszej kolejności wypełnij je. Możesz do tego użyć zwykłej farby do grzejników i po prostu nałożyć jej więcej w miejscach potrzebujących wypełnienia. Kiedy wyschną, możesz przystąpić do malowania. Zanim odkręcisz kaloryfer, odczekaj co najmniej 48 godzin, by farba dokładnie wyschła. 

Farby do grzejników - kolory

Paleta kolorów farb przeznaczonych do kaloryferów jest ograniczona. Dominuje biel, ponieważ jest to barwa najczęściej wybierana i pasująca do każdego wnętrza. Niektórzy producenci oferują również farby do kaloryferów w kolorach czarnym czy szarym. Jeżeli chcesz dopasować kolor grzejnika do tego, jakim pomalowana jest ściana lub lubisz odważniejsze kolory, wybierz emalię alkidową. Paleta kolorów jest bardziej zróżnicowana. Możesz również zdecydować się na farbę z mieszalnika, która tworzona jest specjalnie dla Ciebie. 

farby do grzejników

Malowanie grzejników - najczęstsze błędy

Malowanie kaloryferów nie jest tak skomplikowaną czynnością, jak mogłoby się wydawać i można przeprowadzić je samodzielnie w domu. Aby jednak efekt był zadowalający i trwały, należy unikać kilku najczęściej popełnianych błędów: 

  • nie nakładaj farby na ciepły kaloryfer ani nie uruchamiaj go zbyt szybko po malowaniu,

  • nie zapomnij o oczyszczeniu i odtłuszczeniu powierzchni (jeżeli pod spodem pozostanie łuszcząca się warstwa, świeża też może się źle trzymać),

  • nie używaj farby do ścian do malowania kaloryferów, gdyż nie jest ona odporna na zmiany temperatur. 

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK:

Pomysły na aranżację ściany przy schodach

Aranżacja salonu – o czym warto pamiętać?

Pastelowe Aranżacje Salonu

Jak zagospodarować puste ściany w domu?

Najczęstsze Błędy w Urządzaniu Kuchni


Komentarze