Styl industrialny, czyli klimat nowojorskiego loftu w Twoim mieszkaniu

Styl industrialny, czyli klimat nowojorskiego loftu w Twoim mieszkaniu

Surowy, wyrazisty, awangardowy… Niegdyś mało popularny, a dziś święcący triumfy w polskiej architekturze wnętrz styl industrialny zachwyca swoją nieoczywistością i oryginalnością. Przeglądając katalogi czołowych marek wyposażenia wnętrz, nie sposób nie zauważyć, że stylistyka rodem ze starych, opuszczonych fabryk cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Czym charakteryzuje się styl industrialny? Gdzie sięgają jego początki? Sprawdź!

Z nowojorskiego przedmieścia na polskie podwórko

Niegdyś skutek gwałtownych przemian ekonomicznych i efekt kryzysu, a dzisiaj synonim luksusu i dobrego smaku… Początki stylu industrialnego w architekturze sięgają drugiej połowy XVIII wieku, kiedy to zaczęły powstawać pierwsze budynki przeznaczone do użytku przemysłowego. Z oczywistych względów budynki nie były wyposażone w elektryczność, dlatego koniecznością było montowanie w nich dużej ilości, gęsto osadzonych i dużych okien dostarczających halom takiej ilości światła, która umożliwiałaby swobodną pracę w prężnie działających manufakturach.

Styl industrialny rozumiany jako koncepcja wystroju wnętrz wyklarował się w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku, kiedy to w nowojorskiej dzielnicy SoHo zaczęły upadać zakłady. Duże, puste hale o otwartym układzie początkowo zaczęły adaptować na lokale mieszkalne osoby pozbawione środków finansowych, jednak sytuacja szybko uległa zmianie. Walory nieskrępowanych, przestronnych wnętrz dostrzegła bohema artystyczna. Niegdyś zaniedbane i puste pomieszczenia zaczęto przekształcać na pracownie artystyczne, galerie i miejsca spotkań artystów, a następnie na mieszkania. Poprzemysłowe, opuszczone tereny szybko przestały być symbolem biedy i stały się oznaką awangardy i luksusu.

Komoda Primo - PKSZ160

Komoda Primo - PKSZ160

Surowy, chłodny i niezwykle atrakcyjny… Styl industrialny

Styl industrialny przywędrował do Polski zza oceanu w latach 90-tych, ale prawdziwy rozkwit przeżywa dzisiaj. Aby odtworzyć w swoim mieszkaniu klimat nowojorskiego przedmieścia, nie musisz dysponować dwupoziomowym loftem o ogromnym metrażu. Architekci projektujący wnętrza standardowych mieszkań chętnie czerpią z estetyki hal produkcyjnych i magazynów, tworząc ciekawe i nieszablonowe aranżacje.

Esencją stylu industrialnego są specyficzne materiały – metal, beton, postarzane drewno i surowa, czerwona cegła na ścianach. Próżno szukać tutaj połyskujących meblościanek i pastelowych dodatków. Wręcz przeciwnie – w nietuzinkowych mieszkaniach zaprojektowanych na industrialną modłę dominują ciemne barwy, matowe powierzchnie i specyficzne, proste meble z łączonych materiałów (komodystoliki z drewna i metalu, metalowe regały, barowe hokery). W tego typu mieszkaniach wyeksponowane jest wszystko to, co zazwyczaj staramy się ukryć – kable, elementy instalacyjne, przewody. Wszelkiego rodzaju „niedoróbki” stają się ozdobą dodającą pokojom pożądanego charakteru. Klasyczne lampy zastępowane są przez surowe żarówki.

Loft – dla kogo?

Nie lubisz nudy we wnętrzach? Minimalistyczne, wypełnione białymi meblami pokoje nie do końca współgrają z Twoim gustem? W takim razie możesz mieć pewność, że mieszkania wzorowane na luksusowych loftach przypadną Ci do gustu. Styl industrialny szczególnie cenią sobie osoby z artystycznym zacięciem, szukające nietuzinkowych i awangardowych rozwiązań. Nie da się zaprzeczyć, że zaaranżowanie mieszkania w stylu industrialnym jest wymagające i często wymaga konsultacji ze specjalistą. Jednak gwarantujemy: efekt wnętrzarskiej rewolucji jest wart włożonego w remont wysiłku.

Regał Loft

Regał Loft