Praktyczne łóżka piętrowe: jak wybrać odpowiednie dla dzieci i młodzieży?

Praktyczne łóżka piętrowe: jak wybrać odpowiednie dla dzieci i młodzieży?

Łóżko piętrowe jest świetnym rozwiązaniem do pokoju rodzeństwa. Zajmuje mniej miejsca niż dwa oddzielne i wygląda ciekawiej. Ponadto może być także doskonałym miejscem do zabawy lub zapewnić większą prywatność. Jak wybrać odpowiednie łóżko piętrowe dla dzieci i nastolatków? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie mebla do pokoju swoich pociech!

Dlaczego warto wybrać łóżko piętrowe do pokoju dzieci?

Funkcjonalne łóżka piętrowe dla dzieci to znane i sprawdzone rozwiązanie. Wśród ich zalet są przede wszystkim:

  • oszczędność miejsca - łóżko piętrowe sprawdza się przede wszystkim w pokoju dwójki lub większej liczby rodzeństwa. Zajmuje mniej miejsca niż osobne łóżka.
  • zapewnienie prywatności - oddzielne kondygnacje łóżka sprawiają, że każde z dzieci ma swój prywatny kącik.
  • dodatkowe miejsce do zabawy - łóżko piętrowe dla młodszych dzieci może stanowić idealne miejsce do zabawy, szczególnie w połączeniu z dodatkowymi elementami, takimi jak zjeżdżalnie czy sznurowe drabinki.

Łóżko piętrowe dla dziecka - jaki materiał najlepszy?

Meble produkowane są z różnych surowców. Najpopularniejsze jest drewno, a także płyty meblowe, które zrobione są ze sprasowanych wiórów. Drewniane łóżka piętrowe są zdecydowanie jednym z lepszych wyborów. To naturalny i trwały surowiec, dzięki czemu meble nie zawierają szkodliwych żywic czy klejów. Ponadto charakteryzują się uniwersalnym designem, który nie wychodzi z mody. Funkcjonalne łóżka piętrowe z drewna są świetnym wyborem, gdyż łatwo jest dopasować do nich resztę aranżacji.

Tańszą alternatywą są także łóżka piętrowe z płyty MDF. Materiał ten ma podobne właściwości co drewno, ale jest pokryty laminatem lub okleiną. Dzięki temu możliwy jest bogaty wybór kolorów. Łóżka piętrowe młodzieżowe mogą być także wykonane z metalu. Idealnie pasują do nieco loftowego wnętrza pokoju dla nastolatków, ale także do nowoczesnych i minimalistycznych aranżacji.

Jaki rozmiar łóżka piętrowego?

Aby wybrać odpowiednie praktyczne łóżko piętrowe dla dzieci, należy wziąć pod uwagę jego rozmiar. W przypadku młodszych pociech sprawdzą się modele o wymiarach 70 x 160 cm, które posłużą przez okres przedszkolny. Jeżeli chcesz kupić dzieciom łóżko na wiele lat, warto rozważyć model o uniwersalnym rozmiarze - 80x180 czy 90x200. To rozwiązanie pozwoli pozostać przy jednym meblu przez cały okres dorastania.

Drugą ważną kwestią jest wysokość łóżka piętrowego, która również powinna być dopasowana do wzrostu dziecka. Młodszym pociechom zdecydowanie wystarczy 150 cm. Jest to także bezpieczniejsza opcja niż łóżko piętrowe w standardowym rozmiarze. Dzieci w wieku szkolnym i nastolatki potrzebują więcej przestrzeni. W ich przypadku odpowiedni będzie model o wysokości 160 lub nawet 170 cm. Warto sprawdzić, czy pomieszczenie jest wystarczająco wysokie.

Łóżko piętrowe dla dzieci a bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo w pokoju dziecka jest najważniejsze. Wielu rodziców martwi się, że łóżko piętrowe dla najmłodszych to nie najlepszy wybór. Jeżeli jednak mebel ma odpowiednie zabezpieczenia, nie ma ryzyka wypadnięcia z wysokości. Górny poziom powinien być wyposażony w barierkę. Ponadto warto zwrócić uwagę także na drabinkę. Powinna być solidnie zamocowana, a jej szczebelki wystarczająco szerokie, by stopy dziecka się z niej nie ześlizgnęły.

Łóżko piętrowe powinno mieć także stabilną konstrukcję i mocowania. Jeżeli jest to możliwe, wybierz model pozbawiony ostrych krawędzi, w które dziecko mogłoby się uderzyć podczas zabawy. Ciekawym rozwiązaniem jest także łóżko z dodatkowym wysuwanym materacem ukrytym w szufladzie. Nie jest to typowe łóżko piętrowe, ale jego konstrukcja sprawia, że mogą na nim spać dwie osoby.

Praktyczne łóżko piętrowe - dodatkowe funkcje

Praktyczne łóżko piętrowe dla dzieci powinno być nie tylko wygodne i bezpieczne, ale warto, żeby miało dodatkowe funkcjonalności. Dobrym pomysłem jest zakup modelu, który zawiera szufladę na pościel. To rozwiązanie pozwala zagospodarować miejsce pod łóżkiem, więc zarazem zaoszczędzić przestrzeń. W pojemnej szufladzie pod łóżkiem zmieści się nie tylko zapasowa pościel, ale także sezonowe ubrania, zabawki, książki czy inne przedmioty.

Opcją, na którą również warto zwrócić uwagę, jest możliwość rozłożenia łóżka piętrowego na dwa osobne pojedyncze. Stwarza możliwość zmiany aranżacji, a nawet przeprowadzki dzieci do osobnych sypialni. Wiele modeli ma odczepiane barierki i drabinki, a także możliwość zamontowania innych elementów. Dla małych dzieci atrakcyjne są różnego rodzaju zjeżdżalnie czy siatki wspinaczkowe, które uatrakcyjnią zabawę.

Tradycyjne łóżko piętrowe czy moduł z biurkiem?

Zwykłe łóżko piętrowe dwuosobowe jest najpopularniejszym rozwiązaniem na zaoszczędzenie miejsca w pokoju rodzeństwa. W AMDK meble znajdziesz jednak ciekawą alternatywę. Łóżka modułowe na antresoli to rozwiązanie, które sprawdzi się nie tylko w przypadku rodzeństwa, ale pozwala także zaoszczędzić przestrzeń w pokoju jedynaka. Dzięki umieszczeniu materaca na wyższym poziomie, na dole pozostaje miejsce na biurko, szafę czy regał. Takie rozwiązanie zapewnia także większą prywatność dziecku, a ponadto jest spełnieniem jego marzeń o spaniu na górze!

Funkcjonalne łóżka piętrowe w różnych stylach

Praktycznie łóżko piętrowe do pokoju dziecięcego powinno pasować stylem. Aranżacja jest ważna, gdyż najmłodsi powinni czuć się swobodnie w swoim pokoju. Spędzają tam bardzo dużo czasu, nie tylko śpiąc, ale też ucząc się, bawiąc, wypoczywając czy zapraszając gości. Dla młodszych pociech atrakcyjne są kolory. Warto jednak celować w pastelowe, które nadmiernie nie pobudzają. Starsze rodzeństwo doceni uniwersalność. Łóżka piętrowe drewniane czy metalowe łatwo dopasować do różnych stylów. Świetna jest także klasyczna biel, czerń lub szary. Te kolory można zestawiać z wieloma różnymi stylami i aranżacjami.


Komentarze