Rozkładana sofa z funkcją spania - idealne rozwiązanie do małego mieszkania

Rozkładana sofa z funkcją spania - idealne rozwiązanie do małego mieszkania

Kanapa jest jednym z najpopularniejszych mebli wypoczynkowych do salonu. W małym mieszkaniu, w którym brakuje miejsca na osobną sypialnię, sprawdzi się sofa z funkcją spania. Nie tylko zapewni miejsce do odpoczynku, ale także snu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze rozkładanej kanapy do spania.

Rozkładana sofa do kawalerki i małego mieszkania

Sofa z funkcją spania to mebel idealny do kawalerki, w której nie ma oddzielnej sypialni. W ciągu dnia jest komfortowym miejscem do siedzenia – przyjęcia gości, relaksu, oglądania telewizji czy czytania, a nawet do pracy. Po rozłożeniu staje się wygodnym łóżkiem. Rozkładana kanapa sprawdzi się także w każdym małym mieszkaniu w bloku, w którym pokój dzienny zamienia się na noc w sypialnię. Jeżeli do dyspozycji rodziny są tylko dwa pokoje, rodzicom pozostaje przeniesienie się do salonu. Postawienie zwykłego łóżka w pokoju, w którym przyjmuje się gości, wyglądałoby nieestetycznie. Sofa z funkcją spania pozwala rozdzielić strefy prywatną i gościnną, nawet jeżeli funkcję sypialni i salonu pełni jeden pokój.

Sofa z funkcją spania do pokoju młodzieżowego

Rozkładana kanapa jest meblem uniwersalnym, który sprawdzi się także w pokoju nastolatka. Dorastające dzieci zaczynają przyjmować gości. Aby było to komfortowe, w ich pokoju powinien znaleźć kącik, w którym będą mogli wygodnie usiąść ze znajomymi. Nie zawsze jednak w pokoju nastolatka jest na to miejsce. Rozwiązaniem może być zakup sofy z funkcją spania.  W nocy stanowi szerokie, wygodne łóżko dla młodej osoby, a w ciągu dnia miejsce do przyjęcia gości. Takie rozwiązanie jest także bardzo wygodne dla studentów czy osób wynajmujących pokój.

Sofa z funkcją spania do salonu i pokoju gościnnego

Rozkładana sofa to idealny mebel do codziennego spania do małych mieszkań. Warto jednak mieć go w swoim salonie nawet posiadając osobną sypialnię z łóżkiem. W takim przypadku salon może pełnić równocześnie funkcję pokoju dla gości. Dzięki kanapie z funkcją spania, bez problemu przenocujesz odwiedzających Cię znajomych czy członków rodziny. Jest to rozwiązanie dużo bardziej komfortowe niż sen na nierozkładanej kanapie czy materacu na podłodze.

Na co zwrócić uwagę wybierając sofę z funkcją spania na co dzień?

Wybierając zwykłą kanapę do salonu, zwykle zwracamy uwagę na jej wygląd, ale mniej uwagi poświęcamy parametrom. W przypadku sofy z funkcją spania są one dużo ważniejsze – szczególnie gdy używasz jej codziennie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Rozmiar kanapy a komfort snu

Pierwszą rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest powierzchnia spania. Wielkość sofy dobiera się do metrażu pomieszczenia, jednak przy codziennym użytkowaniu do spania, ważne są wymiary kanapy po rozłożeniu. Po pierwsze długość powinna być co najmniej o kilka cm większa niż wzrost osoby śpiącej. Sofy rzadko mają 200 cm jak łóżka, dlatego polecamy je osobom niższym. Druga sprawa to szerokość powierzchni spania. Jednej osobie wystarczy 120 cm, ale dla dwóch rozłożona sofa powinna mieć co najmniej 140–150 cm. Jeżeli zależy Ci na jeszcze większej powierzchni spania, rozważ funkcjonalne narożniki z funkcją spania, które po rozłożeniu zapewniają wygodne miejsce dla dwóch osób.

Sposób rozkładania sofy z funkcją spania

Przy sporadycznym używaniu kanapy z funkcją spania, sposób rozkładania jest mniej ważny. Jeżeli jednak sofa ma służyć do codziennego spania, jest to fundamentalna kwestia. Jeżeli składanie łóżka sprawia trudność, szybko przestaniesz to robić, a wtedy pokój dzienny będzie wyglądał nieestetycznie i straci swoją reprezentacyjną funkcję.

Istnieje wiele systemów rozkładania sof, a najpopularniejsze z nich to:

  • system klik klak – znany z PRL–owskich wersalek i tapczanów. Aby rozłożyć sofę, unosi się siedzisko tak, aby oparcie znalazło się w poziomie. Następnie siedzisko należy delikatnie popchnąć do tyłu aż do usłyszenia charakterystycznego kliknięcia. Ten system rozkładania jest bardzo prosty i powszechnie stosowany do dziś.
  • system DL – jest równie prosty, jak klik klak. Siedzisko wysuwa się do przodu, a oparcie składa tak, by stworzyło drugą połowę posłania. Wadą kanap z takim rozwiązaniem jest to, że zwykle jedna połowa powierzchni spania jest twardsza od drugiej, co wpływa na komfort snu.
  • system delfin – popularny i wygodny, stosowany przeważnie w narożnikach. Pod kanapą znajduje się uchwyt, za który należy mocno pociągnąć, by wyjechał dodatkowy fragment materaca. Drugim ruchem należy go wyciągnąć tak, by utworzył równą powierzchnię spania.
  • system typu wózek – zwykle stosowany w wąskich sofach dwuosobowych. Działa podobnie jak delfin – spod siedziska wyciąga się konstrukcję na kółkach i rozkłada ukryty wewnątrz materac.

Rozkładana sofa z pojemnikiem na pościel – ważna funkcjonalność

Pojemnik na pościel umożliwia schowanie kołdry i poduszek bez konieczności upychania ich w szafie. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne do codziennego stosowania, gdyż pozwala zachować porządek. Nie każda sofa z funkcją spania ma pojemnik, więc warto zwrócić uwagę na tę funkcjonalność. Zwykle znajduje się on w kanapach rozkładanych na klik klak lub w systemie DL.

Sofa z funkcją spania – wypełnienie

Materac jest ważną częścią łóżka, która bezpośrednio przekłada się na komfort snu. W przypadku rozkładanych kanap jest on już wbudowany, dlatego warto wybrać odpowiednie wypełnienie. Najlepiej sprawdzają się solidne konstrukcje złożone ze stelaża ze sprężynami oraz warstwy dobrej jakości pianki wysokoelastycznej. Jest ona odporna na odkształcenia, a ponadto dopasowuje się do kształtu ciała i odciąża kręgosłup. Z tego powodu spanie na rozkładanej sofie jest równie wygodne, jak na łóżku, a dodatkowo wypełnienie nie traci swoich właściwości nawet przy intensywnym użytkowaniu. Dobrym pomysłem jest dokupienie do sofy z funkcją spania materaca nawierzchniowego, tzw. toppera, który poprawi komfort snu.

Nowoczesna rozkładana sofa z funkcją spania z powodzeniem zastąpi łóżko. Warto jednak wybrać dobrej jakości model, który zapewni nie tylko wygodę przy wypoczynku, ale także komfort i bezpieczeństwo podczas snu. Idealne sofy z funkcją spania znajdziesz w naszym sklepie internetowym AMDK!


Komentarze