Czym się kierować przy wyborze szafki na buty

Czym się kierować przy wyborze szafki na buty

Czym się kierować przy wyborze szafki na buty?

Buty pozostawione na podłodze sprawiają, że przedpokój wygląda na zabałaganiony. Szczególnie kiedy przypadkiem ktoś je potrąci i leżą w nieładzie. Funkcjonalna szafka na buty pomoże okiełznać ten nieporządek. Czym się kierować przy jej wyborze? Przeczytaj, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie szafki na buty.

Szafka na buty a wielkość przedpokoju

Jedną z najistotniejszych kwestii przy wyborze szafki na buty jest wielkość przedpokoju. To pomieszczenie jest w większości mieszkań wąskie i ciasne. Odpowiednia szafka na buty do przedpokoju powinna być niewielka i płytka, by nie zajmować dużo miejsca. Standardowe modele mają około 30-40 cm głębokości. Ich wysokość i szerokość może być natomiast bardzo różna.

Jeżeli nie masz zbyt wiele miejsca, dobrym rozwiązaniem jest wąska szafka na buty. Jeżeli będzie odpowiednio wysoka, zmieści się w niej sporo par, ale mebel nie będzie przytłaczać wnętrza. W przypadku bardzo małych pomieszczeń warto wybrać szafkę, która będzie maksymalnie płytka. Istnieją modele ze specjalnymi kieszonkami do przechowywania butów pionowo.

Odpowiednia szafka na buty dla rodziny i singla

Wielkość szafki powinna być dostosowana do rozmiaru i ilości obuwia, które będziesz w niej przechowywać. Jeżeli mieszkasz z dużą rodziną lub masz wiele par butów, które nosisz na zmianę, zwróć uwagę na to, by szafka miała dużo półek. Wtedy każda para znajdzie swoje miejsce. Unikniesz również układania butów jedne na drugie, co może powodować ich deformację lub zabrudzenie.

Szafka na buty w garderobie

Liczy się również to, jakiego rodzaju obuwie zamierzasz przechowywać w szafce. Standardowe modele mają dużo wąskich półeczek i doskonale sprawdzają się w przypadku butów sportowych w różnych rozmiarach. Trudno jednak zmieścić tam szpilki, kozaki czy buty trekkingowe z wyższą cholewką. Jeżeli potrzebujesz miejsca na tego typu modele, wybierz szafkę na buty z półkami różnej wysokości.

Szafka na buty klapkowa czy z drzwiczkami?

Wybierając szafkę na buty do przedpokoju, warto zwrócić uwagę na sposób jej otwierania. Zwykłe drzwiczki mogą okazać się nieporęczne w niewielkim pomieszczeniu. Alternatywą są przesuwane, które nie blokują przejścia. Jednak najpopularniejszą i najbardziej praktyczną opcją są klapki. Buty wsuwa się w specjalne, otwierane uchylnie półeczki. Po zamknięciu drzwiczek są one ułożone pionowo lub pod skosem, dzięki czemu mebel może być bardziej płytki, a przy tym pojemny. Szafka na buty klapkowa może mieć zaledwie 20 cm głębokości, dzięki czemu zmieści się w wyjątkowo wąskim przedpokoju. Istnieją również regały na buty, które nie mają drzwiczek, co zapewnia szybki i wygodny dostęp do obuwia.

Szafka na buty z siedziskiem - dla kogo?

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest szafka na buty z siedziskiem. Ma ona zwykle 40-50 cm wysokości i 60-80 cm szerokości. Niska, ale długa szafka na buty zmieści się w nieco większym przedpokoju. Jej ogromną zaletą jest funkcjonalność. Na powierzchni obita jest gąbką i materiałem, dzięki czemu podczas zakładania i zdejmowania obuwia można wygodnie usiąść. Jest to przydatne szczególnie w przypadku ludzi starszych lub dzieci. 

W wielu modelach pod siedziskiem znajduje się płytki schowek, w którym można przechowywać łyżkę do butów, pastę, szczotkę czy inne produkty do czyszczenia obuwia. Szafka na buty z siedziskiem nie jest zbyt pojemna. Zwykle ma w środku tylko dwie półki, więc w zależności od szerokości pomieści 6-8 par butów. Jeżeli masz duży przedpokój, możesz zdecydować się na dwie szafki na buty ustawione obok siebie.

Szafka na buty - z czego powinna być wykonana?

Zdecydowanie najpopularniejsze są szafki na buty z drewna oraz laminowanych lub fornirowanych płyt MDF. Drewno jest materiałem wytrzymałym, naturalnym, a odpowiednio konserwowane przetrwa lata w doskonałej kondycji. Szafki z płyty meblowej również są trwałe, a ponadto cechują je atrakcyjne ceny. Dobra szafka na buty do przedpokoju powinna mieć otwór wentylacyjny, ponieważ obuwie po każdym użyciu jest delikatnie zawilgocone. Odpowiednia cyrkulacja powietrza pomoże utrzymać w najlepszej kondycji zarówno buty, jak i szafkę.

Prowizoryczna szafka na buty

Jak dobrać szafkę na buty do wystroju?

Szafka na buty do przedpokoju ma przede wszystkim funkcję użytkową. Dzięki niej w przedpokoju panuje porządek. Z drugiej strony jest ona także dekoracją i elementem wystroju, powinna więc pasować stylem do reszty mieszkania. W przypadku lokali w starszych blokach przedpokój lub korytarz stanowi osobne, ciemne pomieszczenie. Aby je ożywić, warto wybrać jasną szafkę na buty. Najpopularniejsze są modele w wybarwieniu drewna, na przykład dąb sonoma.

Do otwartego przedpokoju będącego przedłużeniem salonu warto wybrać szafkę na buty nawiązującą stylem do wyposażenia pokoju dziennego. Dzięki temu całość aranżacji będzie spójna. W salonie AMDK dostępne są zestawy mebli zawierające między innymi komodę i witrynę, a także szafkę na buty.

Szafa na wymiar czy szafka na buty do przedpokoju?

Płytka szafka na buty jest praktycznym rozwiązaniem i pomaga w utrzymaniu porządku w przedpokoju. Jeśli chcesz ukryć przed wzrokiem gości także kurtki czy płaszcze wiszące na wieszakach, dobrą opcją jest szafa z przesuwnymi drzwiami. To rozwiązanie odpowiednie do przestronnego przedpokoju. Wysoka szafa na wymiar pomieści nie tylko okrycia wierzchnie i buty, ale także sprzęt sportowy czy akcesoria do sprzątania. Godne uwagi są modele z lustrem, które dodatkowo mogą rozjaśnić przestrzeń.

Szafka na buty

Odpowiedź na pytanie, czym się kierować przy wyborze szafki na buty, jest prosta. Przede wszystkim metrażem przedpokoju, a także ilością i rodzajem butów, które chcesz w niej przechowywać. Osobom posiadającym zaledwie kilka par wystarczy niewielki regał na buty lub niska szafka. Jeżeli w domu mieszka więcej osób i butów jest dużo, warto wybrać wysoką i pojemną szafkę na buty. W wąskich korytarzach najlepiej sprawdzi się płytka szafka na buty, a w przypadku większych przedpokoi - szeroki model z siedziskiem. Warto również wziąć pod uwagę wygląd szafki. Stylowe, a zarazem pojemne i funkcjonalne szafki na buty znajdziesz w sklepie AMDK meble!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK dotyczące przedpokoju:

Przedpokój, czyli pierwsze wrażenie po wejściu do domu

Jak funkcjonalnie umeblować przedpokój?

Jakie meble do małego przedpokoju wybrać?

Jaką rolę pełni przedpokój?


Komentarze