Jak łączyć kolory we wnętrzach? 9 niezawodnych i uniwersalnych zestawień

Jak łączyć kolory we wnętrzach? 9 niezawodnych i uniwersalnych zestawień

Urządzanie wnętrza polega nie tylko na wyborze wygodnych i funkcjonalnych mebli. Bardzo ważna jest również kolorystyka. Jeżeli samodzielnie aranżujesz swoje mieszkanie i chcesz zrobić to ze smakiem, ten poradnik jest dla Ciebie! Zastanawiasz się, jak łączyć kolory we wnętrzach? Przedstawiamy niezawodne i ponadczasowe zestawienia kolorystyczne, które sprawdzą się w różnych stylach. Dzięki nim urządzisz mieszkanie gustownie i bez pomocy architekta!

Jak łączyć kolory we wnętrzach? Błędy w aranżacji

Patrząc na mieszkania urządzone przez samych właścicieli, można zauważyć, że panuje w nich chaos. Kolory dobierane są przypadkowo i nierzadko jest ich wiele, co daje wrażenie bałaganu. Błędem, który popełnia wiele osób, jest wybieranie w sklepach rzeczy, które się podobają, ale niekoniecznie do siebie pasują.

Kolorystykę warto dobierać w zgodzie z  zasadą 60–30–10. Polega ona na wybraniu i trzymaniu się tylko trzech kolorów we wnętrzu. Dominujący ma stanowić 60%, pomocniczy 30%, a ostatni akcent jedynie 10%. Najczęściej wykorzystuje się w tej roli czerń czy złoto, które mają być jedynie ozdobą.

Jakie kolory wybrać do swojego mieszkania?

Wybór kolorów ścian i mebli częściowo determinuje styl, w jakim ma być utrzymane mieszkanie. Przykładowo styl boho jest pełen naturalnych beżów, brązów i kolorów ziemi. Do aranżacji wybiera się raczej jasne odcienie. Czerń, żółte lub różowe złoto czy srebro to barwy charakterystyczne przede wszystkim dla stylu glamour. W skandynawskim dominuje biel przełamana czernią, szarością lub granatem, a także barwy pastelowe takie jak róż, miętowy zielony czy błękit.

Łączenie kolorów we wnętrzach zależy też od rodzaju pomieszczenia. Inne barwy wybierzesz do sypialni, a inne do salonu czy kuchni. Niektóre kolory mają wpływ na zdolność koncentracji, a inne sprzyjają odprężeniu się. Żywych, nasyconych odcieni warto unikać w sypialni, ale w salonie sprawdzą się doskonale. Należy także podkreślić, że barwy wpływają na postrzeganie pomieszczeń. Jasne i chłodne optycznie je powiększają, a ciemniejsze i ciepłe mogą dać odwrotny efekt.

Sprawdzone zestawienia kolorów – biel

Kolory można podzielić na ciepłe i chłodne. Przedstawienie ich na kole barw pomaga stwierdzić, które ze sobą harmonizują, a które kontrastują. Barwa biała nie występuje w tym zestawieniu, ponieważ jest neutralna. Dzięki temu pasuje do każdego innego koloru i stanowi idealne neutralne tło dla każdej aranżacji – niezależnie od stylu. Z bielą połączyć możesz zarówno pastelowe i delikatne, jak i wyraziste kolory.

Biel i błękit – doskonałe kolory do sypialni

Błękit to delikatny i chłodny odcień, który świetnie komponuje się z bielą. Doskonale sprawdzi się w sypialni. Dzięki niemu uzyskasz stonowane, neutralne wnętrze, odpowiednie do odpoczynku i niemęczące zmysłów.

Biel i beż – niezawodne i neutralne połączenie kolorystyczne

Jednym z najbardziej minimalistycznych i neutralnych połączeń kolorów jest biel i beż. Jasne odcienie tworzą ze sobą niemal monochromatyczną bazę doskonałą dla różnych stylów – szczególnie odmian skandynawskiego. Zestawienie tych barw wygląda dobrze jako gotowa aranżacja albo jako baza, do której pasują różne dodatki i ozdoby.

Biel i zieleń – modne połączenie

Biel połączona z zielenią w różnych modnych odcieniach pasuje doskonale do każdego pomieszczenia. Jest wystarczająco neutralna, by sprawdzić się w sypialni, ale również na tyle atrakcyjna, że zrobi wrażenie w salonie. Zieleń pasuje także do kuchni i łazienek, przedpokoju, jadalni, a także sypialni dziecięcej.

Czerń i biel – klasyka zawsze w cenie

W zestawieniu nie może zabraknąć najbardziej uniwersalnego połączenia – czerni i bieli. Obie barwy są neutralne, kontrastujące i doskonale się dopełniają.  Sprawdzą się także w wielu stylistykach, gdyż możesz łączyć je w różnych proporcjach. Przewaga bieli jest doskonałą bazą dla stylu skandynawskiego, a przewaga czerni idealnie sprawdzi się w aranżacjach nowoczesnych czy glamour. Jak łączyć kolory neutralne? W jasnej aranżacji postaw na białą bazę, a czerń wykorzystaj do dekoracji. Czarne lampy, zasłony, poduszki na kanapę, wazony czy doniczki będą doskonałym dopełnieniem we wnętrzu.

Połączenie czerni i bieli jest idealne salonu, ale także nowoczesnej kuchni. Jasne kafelki pozwalają zachować wrażenie nieskazitelnej czystości. Popularne jest łączenie białych płytek z czarnymi fugami czy wzory przypominające szachownicę. W bardziej stonowanych wnętrzach można postawić na ciemne fronty i biały blat lub odwrotnie. Na pierwszy rzut oka połączenie czerni i bieli wydaje się surowe i chłodne, ale można je ocieplić, dodając akcenty drewna, ozdoby czy żywe rośliny.

Odcienie szarości – neutralne połączenia

Trzecim neutralnym odcieniem jest szarość, którą również można połączyć niemal z każdą barwą. Stanowi alternatywę dla bieli, a jest równie bezpiecznym wyborem dla laików, którzy samodzielnie dobierają kolorystykę w mieszkaniu.

Pudrowy róż i szarość – delikatne barwy we wnętrzu

To kolejne bezpieczne i uniwersalne połączenie, które idealnie sprawdzi się w salonie i to nie tylko w kobiecym stylu. Ponownie zupełnie inny efekt osiągniesz w zależności od wybrania proporcji. Róż w dodatkach to subtelne dopełnienie minimalistycznej aranżacji. Pudrowy czy przybrudzony odcień może jednak stanowić bazę, którą warto dopełnić ciemnym odcieniem szarości – grafitem.

Szary i musztardowy żółty – energetyzujące zestawienie

Dla wielbicieli wyrazistych kolorów doskonałym połączeniem jest szarość i modna musztardowa żółć. To połączenie jest energetyzujące, ciekawe, a równocześnie uniwersalne i na tyle bezpieczne, że nie potrzebujesz projektanta, by samodzielnie urządzić swoje lokum. Musztardowa żółć to kolor, który świetnie odnajduje się w akcentach. Postawienie na jeden duży mebel (np. kanapę) w tym kolorze to również doskonały wybór, który sprawi, że wnętrze wyglądać będzie wyjątkowo.

Niezawodne połączenia kolorystyczne

Biel czy szarość to neutralne barwy. Połączenia z nimi są zawsze trafione i wyglądają elegancko. Jak łączyć kolory, które nie są tak stonowane? Niektóre barwy harmonizują ze sobą, tworząc klasyczne zestawienia.

Butelkowa zieleń i złoto – eleganckie zestawienie

To propozycja dla osób, które szukają eleganckich połączeń. Stylowa butelkowa zieleń doskonale wygląda w towarzystwie złota. W przypadku tego połączenia należy wybrać bezpieczną proporcję – zbyt duża ilość złota przytłoczy, dlatego warto zdecydować się na dodatki w tym kolorze. Lampy, nogi stołów czy krzeseł, ramy luster i obrazów, a także złote akcenty na ścianach, zasłonach czy poduszkach to wystarczający dodatek tego odcienia. To połączenie sprawdzi się w stylu glamour, nowoczesnym czy klasycznym.

Żółty i niebieski – niezawodne połączenie

Te kolory leżą naprzeciwko siebie na kole barw, dzięki czemu są kontrastujące. Ciepła żółć świetnie harmonizuje jednak z chłodnym błękitem, granatem czy innymi odcieniami niebieskiego. To połączenie jest niezawodne, gdyż często występuje w naturze, a z niej czerpiemy najlepsze inspiracje. Sprawdzi się w salonie, pokoju dziecka, przedpokoju czy jadalni. W zależności od Twoich preferencji dominującym odcieniem może być zarówno niebieski, jak i żółty.

Pudrowy róż i miętowa zieleń – słodki zestaw

Te dwa odcienie razem to hit ostatnich lat. Połączenie dwóch pastelowych kolorów daje świeży, przytulny klimat. Sprawdzi się w kuchni w stylu retro, a także dziecięcym pokoju. Ze względu na delikatność połączenie różu i zieleni będzie odpowiednie także do sypialni, a jeżeli nie boisz się kolorów we wnętrzach, nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzić salon w miętowo–różowych barwach.

Jak łączyć kolory? Praktyczne wskazówki

Jeżeli Twoich ulubionych kolorów nie ma w naszym zestawieniu, mamy dla Ciebie wskazówkę. Szukając odpowiedniego połączenia kolorystycznego, kieruj się własnym gustem. Pomocne w dobieraniu akcentów we wnętrzu jest koło barw. Kolory można łączyć na dwa sposoby – dwa lub trzy leżące obok siebie dadzą harmonijne, stonowane zestawienie. Jeżeli wolisz kontrastowe wnętrza, łącz kolory leżące naprzeciwko siebie. Biel, czerń i szarości są neutralne, dzięki czemu pasują do każdego innego odcienia. Są bezpieczną bazą i można połączyć je ze wszystkim – zarówno barwami ciepłymi, jak i chłodnymi, jasnymi czy nasyconymi.


Komentarze