Kuchnia otwarta czy zamknięta? Jakie meble dobrać do różnych typów kuchni

Kuchnia otwarta czy zamknięta? Jakie meble dobrać do różnych typów kuchni

Od pewnego czasu bardzo popularne są aneksy kuchenne, a także większe kuchnie otwarte na salon. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Z naszego artykułu dowiesz się, czy warto wybrać otwartą czy zamkniętą oraz jakie meble dobrać do różnych typów kuchni.

Kuchnia otwarta na salon - wady i zalety

Kuchnia otwarta na salon to w ostatnich latach modne rozwiązanie. Sprawdza się szczególnie w niewielkich mieszkaniach w bloku, w których nie ma wielu okien. Otworzenie kuchni na pokój dzienny sprawia, że wpada do niej naturalne światło. Pomieszczenie jest jaśniejsze, co optycznie powiększa przestrzeń. Zaletą otwartej kuchni jest także fakt, iż podczas przygotowywania posiłków można być w kontakcie z gośćmi czy domownikami przebywającymi w salonie. Świetnie sprawdzi się to w rodzinach mających małe dzieci. Rodzic, będąc w kuchni, może mieć na oku dzieci bawiące się w pokoju.

Z drugiej strony posiadacze otwartej kuchni muszą bardziej przykładać się do porządku na blatach, a także wybierać sprzęt do zabudowy, który wygląda lepiej estetycznie. Uciążliwe mogą być również hałasy urządzeń kuchennych i zapachy gotowania przedostające się do salonu. Szczególnie niektóre produkty, takie jak ryby czy mięso mają intensywną woń, która może wnikać w tekstylia, a jest trudna do usunięcia. Jeżeli masz wrażliwy węch, lepszym rozwiązaniem jest kuchnia zamknięta.

Plusy i minusy zamkniętej kuchni w mieszkaniu

W większych mieszkaniach kuchnia zamknięta na salon jest dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu, że jest oddzielona od reszty lokum, nie trzeba się tak bardzo martwić o spójność aranżacji. Nie ma znaczenia także drobny nieporządek na blatach czy niezabudowane sprzęty, których wyglądają mniej estetycznie. Zamknięta kuchnia to doskonała opcja dla osób, które lubią gotować. Zapachy gotowania czy smażenia nie są problemem, ponieważ nie przedostają się do salonu. Podobnie jest z hałasem czy bałaganem. Domownikom i gościom odpoczywającym w pokoju dziennym nie będą przeszkadzały odgłosy zmywarki czy robota kuchennego. Wadą zamkniętej kuchni może być mała przestrzeń, dlatego najlepiej zdecydować się na nią mając większe mieszkanie. Warto również przeznaczyć na nią pomieszczenie z oknem, by nie trzeba było zapalać światła w ciągu dnia.

Jakie meble dobrać do kuchni zamkniętej?

Urządzając każdą kuchnię zarówno zamkniętą, jak i otwartą, należy mieć na uwadze przede wszystkim funkcjonalność. Najważniejsze elementy - lodówka, kuchenka oraz zlew powinny być ustawione tak, żeby zachować koncepcję trójkąta roboczego. Ponadto warto zostawić dużo wolnego blatu do pracy. Jest to ważne szczególnie w przypadku osób, które dużo gotują. Kuchnia zamknięta stwarza możliwość ustawienia większej liczby szafek podblatowych, dlatego można zrezygnować z wiszących. Zamiast nich warto postawić piękny kredens na naczynia. Dzięki temu kuchnia będzie wyglądać bardzo swojsko i przytulnie.

Popularne meble do kuchni to także stół z krzesłami. W przypadku osobnego, przestronnego pomieszczenia, nie ma potrzeby urządzania jadalni oddzielnie. Przynoszenie posiłków do innego pokoju byłoby uciążliwe. Ważne jest także dobranie stylu. W kuchni nowoczesnej sprawdzą się meble drewniane lub metalowe zarówno w jasnych, jak i ciemniejszych kolorach. Do modnego stylu prowansalskiego bądź skandynawskiego warto wybrać z kolei szafki w bieli, natomiast do rustykalnego drewniany stół i krzesła.

Jak dobrać meble do kuchni otwartej na salon?

Aranżacja kuchni otwartej na salon może być nieco trudniejsza niż kuchni zamkniętej. Należy bowiem dopasować kolorystykę i styl jej wystroju do pokoju dziennego. Pomieszczenia urządzone w zupełnie inny sposób wyglądałyby nieharmonijnie. Ważne jest także dobranie sprzętów tak, aby wyglądały atrakcyjnie. Sprawdzą się urządzenia do zabudowy, a także atrakcyjne fronty nawiązujące stylem i kolorem do mebli w salonie. Jeżeli zastanawiasz się, czy wybrać szafki na wysoki połysk, czy matowe, obie opcje są modne i mają swoje zalety. Jasne i połyskujące meble dodatkowo odbijają światło i sprawiają, że przestrzeń wydaje się optycznie większa, natomiast fronty w macie są łatwiejsze do utrzymania w czystości.

Meble do kuchni otwartej na salon powinny być pojemne. Dzięki temu wszelkie urządzenia czy przedmioty pomieścisz wewnątrz i unikniesz bałaganu na blatach. Ciekawym rozwiązaniem jest także wysoki kontuar. Półwysep kuchenny nie tylko stanowi dodatkowe miejsce do przechowywania oraz spożywania posiłków, ale również odgradza kuchnię od salonu. Dzięki temu obie strefy są wyznaczone, a aranżacja wygląda stylowo i nowocześnie. Warto zainwestować także w wysokie krzesła barowe.

Kuchnia otwarta czy zamknięta - jakie meble i styl wybrać?

Meble kuchenne powinny być przede wszystkim funkcjonalne, jednak nie bez znaczenia jest styl. W ostatnim czasie modne są naturalne materiały. Drewno pasuje szczególnie do kuchni w stylu rustykalnym, ale doskonale sprawdzi się także w skandynawskim. Na czasie jest również styl nowoczesny. Meble do kuchni małej i bez okien powinny być raczej w jasnych kolorach. Dzięki temu pomieszczenie się rozjaśni. W dużej i przestronnej sprawdzą się wszelkie kolory blatów i frontów. Duży wybór mebli do kuchni każdego typu znajdziesz w naszym sklepie internetowym AMDK!


Komentarze