Łóżko dla alergika - jakie wybrać?

Łóżko dla alergika - jakie wybrać?

Łóżko dla alergika - jakie wybrać?

Alergia mocno obniża komfort życia, a szczególnie snu. Zatkany nos, spuchnięte oczy, oddychanie przez usta, duszności to tylko niektóre z objawów. Wybór odpowiedniego łóżka jest jednym z wielu aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy urządzaniu sypialni dla alergika. Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi na alergię, sprawdź, jakie łóżko warto kupić.

Dlaczego odpowiednie łóżko dla alergika jest ważne?

Sen powinien być niezakłócony, by spełniać swoją funkcję - regeneracji. Osoba uczulona, która ma kontakt z alergenem doświadcza nieprzyjemnych objawów - kataru, kaszlu czy trudności z oddychaniem, co utrudnia jej sen. Skutki alergii są bardziej odczuwalne w nocy. Kiedy kładziesz się spać, przez kilka godzin stale masz kontakt z roztoczami, które znajdują się w łóżku. Zbiera się tam martwy naskórek, włosy, kurz - to wszystko jest pożywką dla roztoczy. Dlatego warto zadbać o to, by łóżko dla osoby uczulonej na nie było hipoalergiczne.

Tapicerowane czy drewniane - jakie łóżko przy alergii na kurz? 

Osobom z silną alergią poleca się zazwyczaj łóżka drewniane. Jest to materiał, który nie wchłania kurzu. Ramę z drewna łatwiej jest utrzymać w czystości, po prostu przecierając ją zwilżoną ściereczką. Podobnie jest z łóżkami metalowymi. Należy jednak pamiętać, by wybierać modele o prostej budowie bez żłobień i zakamarków, w których mógłby zbierać się kurz.

Łóżko tapicerowane trudniej utrzymać w czystości, jednak wybór odpowiedniego materiału obiciowego i regularne odkurzanie ramy sprawia, że nawet osoba z alergią może na nim spać. Problematyczny może być pikowany zagłówek. W zagięciach materiału kurz szybciej się zbiera. Zdecydowanie warto wybierać jak najprostsze wezgłowia bez przeszyć lub łóżka bez zagłówka.

Łóżko dla alergika - jak najdalej od podłogi

Najwięcej kurzu osiada na podłodze. W szczelinach pomiędzy deskami szybko rozwijają się roztocza. Łóżko dla alergika powinno być jak najwyższe, by podczas snu nie wdychać kurzu z podłogi. W ostatnim czasie modne są minimalistyczne łóżka japońskie, które są niższe niż standardowe modele. Mimo że wyglądają one naprawdę stylowo, osoby cierpiące na alergię nie powinny się decydować na spanie tak nisko. Bliski kontakt z alergenami nasila nieprzyjemne objawy uczulenia, z kolei ich wystąpienie wpływa na pogorszenie jakości snu. Przeciętne łóżko ma ok. 50 cm wysokości, ale łóżka kontynentalne są jeszcze wyższe. Są polecane osobom cierpiącym na alergię ze względu na ponadprzeciętną odległość materaca od podłogi.

Z pojemnikiem czy bez - jakie łóżko dla osoby uczulonej?

Choć pojemnik na pościel używany jest do przechowywania różnych rzeczy, został stworzony po to, by chronić kołdrę i poduszki przed kurzeniem się. Pozostawienie ich na cały dzień na łóżku sprawia, że przez wiele godzin osadzają się na nich zanieczyszczenia. Dobrym nawykiem jest chowanie pościeli do pojemnika lub nakrywanie narzutą.

Z drugiej strony łóżka wyposażone w schowek mają zwykle niskie nóżki, które utrudniają regularne i dokładne sprzątanie podłogi pod nimi. Ciężka rama nie sprzyja również przesuwaniu łóżka przy każdym sprzątaniu. Z tego powodu lepszą opcją dla alergika są modele na wysokich nóżkach, pod którymi bez trudu można odkurzyć i umyć podłogę. Alternatywą dla skrzyń pod stelażem są wysuwane na kółkach szuflady. Można je w całości wyjąć, co umożliwia dokładne sprzątanie podłogi pod łóżkiem.

Łóżko dla alergika - jaki materac wybrać?

Łóżko to nie tylko rama, ale również materac, który jest nieodłącznym jego elementem. Wybór odpowiedniego modelu ma kluczowe znaczenie dla komfortu snu. Jeżeli cierpisz na alergię, weź pod uwagę nie tylko stopień twardości, ale też materiał, z którego wykonany jest materac. Warto unikać wypełnienia naturalnego, takiego jak mata kokosowa czy trawa morska. W takim środowisku lubią rozwijać się roztocza. Podobnie z materacami kieszeniowymi, które mają w środku dużo pustego miejsca.

Najlepszymi dla alergików są materace piankowe i lateksowe. Ich struktura jest gęsta, a równocześnie mają mnóstwo mikro kanalików, które zapewniają przepływ powietrza i zapobiegają gromadzeniu się kurzu wewnątrz. Lateks jest również materiałem antybakteryjnym, odpornym na rozwój pleśni i grzybów, które mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Bez względu na to, które łóżko dla osoby uczulonej wybierzesz, weź pod uwagę również odpowiedni materac.

Gdzie ustawić łóżko dla alergika?

Alergia na roztocza jest najczęściej występującym typem, jednak kontakt z alergenami zewnętrznymi, takimi jak pyłki roślin może zaostrzać jej przebieg. Szczególnie wtedy, kiedy rozwinęła się już astma oskrzelowa. Łóżko alergika warto ustawić w znacznej odległości od okna. W okresie kwitnienia drzew przez otwarte okno wpadają pyłki, które osadzają się na łóżku. Osoba cierpiąca na alergię może doświadczyć zaostrzenia objawów takich jak katar, łzawienie oczu czy kaszel.

Sypialnia alergika - o czym jeszcze należy pamiętać?

Wybór odpowiedniego łóżka dla alergika i jego ustawienie są pierwszym krokiem do poprawy jakości życia, a w szczególności snu. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia uporczywych objawów alergii, należy pamiętać także o innych aspektach:

  • wyborze odpowiedniej pościeli z wypełnieniem poliestrowym lub silikonowym oraz poszewek z naturalnych materiałów (bawełny lub lnu),
  • regularnym praniu pościeli w wysokiej temperaturze i suszeniu w suszarce bębnowej lub pracowaniu,
  • czyszczeniu materaca i praniu pokrowca,
  • regularnym sprzątaniu w sypialni,
  • ograniczeniu ozdób, które mogłyby zbierać kurz (dywanów, pluszowych zabawek, książek),
  • stosowaniu oczyszczacza powietrza.

Bez względu na to, na jaki model łóżka do sypialni się zdecydujesz, ważne jest regularne jej odkurzanie. Odpowiednie materace oraz łóżka dla alergików kupisz w sklepie internetowym AMDK meble.


Komentarze