Wygodne i bezpieczne łóżko - jaką kołdrę i poduszki wybrać?

Wygodne i bezpieczne łóżko - jaką kołdrę i poduszki wybrać?

Wybór kołdry i poduszek to ważna kwestia. Obok materaca zapewniają utrzymanie kręgosłupa we właściwej pozycji. Decydują także o wygodzie i komforcie termicznym podczas snu. Nie wiesz, jaką poduszkę i kołdrę wybrać oraz jakie wypełnienie jest najlepsze? Z naszego artykułu dowiesz się, jaka pościel jest najlepsza dla alergika, a także jaki kształt poduszki najlepiej wpływa na kręgosłup.

Wygodna poduszka do snu - jak ją dopasować?

Najwygodniejsza poduszka to ta, która dopasowana jest do śpiącego. To, jaki model będzie najlepszy, zależy między innymi od ulubionej pozycji i twardości materaca. Osobom, które śpią na plecach, poleca się niskie poduszki. Do spania na boku lepiej sprawdzą się wyższe. Jest tak dlatego, że podczas snu kręgosłup powinien względnie prosty. Jeżeli leżąc na plecach, masz wrażenie, że głowa jest lekko pochylona do przodu, poduszka jest zbyt wysoka lub za twarda. Jeżeli z kolei w tej samej pozycji głowa opada w tył, jest zbyt płaska lub miękka. Ważna jest też wielkość. Badania pokazują, że zdrowsze dla kręgosłupa jest spanie na mniejszych poduszkach ok. 50x50 lub 40x60.

Jaką poduszkę wybrać? Rodzaje wypełnienia

Na rynku dostępne są poduszki z wypełnieniem naturalnym lub syntetycznym. Ma ono wpływ na wiele właściwości produktu. Niektóre poduszki są miękkie, a inne nie zmieniają swojego kształtu. Nie wszystkie także są odpowiednie dla alergików.

Poduszki z naturalnym wypełnieniem  z pierza i puchu

Tradycyjne poduszki wypełnione są pierzem lub puchem. Są przyjemnie miękkie, puszyste, wygodne. Ze względu na to, że zwłaszcza puch doskonale reguluje temperaturę i odprowadza wilgoć, są idealne zarówno na zimę, jak i na lato. Najwygodniejsza poduszka jest wypełniona całkowicie gęsim puchem. Nie jest to jednak produkt wegański. Nie sprawdzi się także w przypadku alergików, którzy mogą być wrażliwi na wypełnienie pochodzenia zwierzęcego.

Poduszki z syntetycznym wypełnieniem - tanie i bezpieczne dla alergików

Obok poduszek z naturalnym pierzem, można znaleźć produkty wypełnione tzw. syntetycznym puchem, czyli granulatem silikonowym, poliestrowym lub mieszanym. Są zdecydowanie lepsze dla alergików ze względu na to, że można je prać nawet w wysokich temperaturach. Warto wybrać poduszki silikonowe, których wnętrze jest bardziej sprężyste i trwalsze. Nawet po wielu praniach wypełnienie nie zbija się i nie traci kształtu. Poduszki z włóknem poliestrowym są najtańsze, ale także mniej trwałe.

Nowoczesność i wygoda - poduszki z pianki lateksowej lub termoelastycznej

Jeżeli zastanawiasz się, jaką poduszkę do spania wybrać na lata, zwróć uwagę na nowoczesne rozwiązania. Doskonałą alternatywą dla tradycyjnych modeli wypełnionych naturalnym pierzem lub sztucznym granulatem są poduszki z pianki. Do ich produkcji używa się tych samych materiałów, które wykorzystuje się także jako wsad do materacy. Pianka lateksowa jest  odporna na rozwój roztoczy, pleśni, grzybów i bakterii. Dopasowuje się do ciała pod wpływem nacisku, co daje uczucie opierania głowy na mięciutkiej chmurce. Podobne właściwości ma pianka visco, która reaguje na ciepłotę ciała. Pod jej wpływem dopasowuje się do kształtu ciała. Jest także bardzo sprężysta i trwała, co sprawia, że wytrzymuje długi czas użytkowania. Poduszki z pianki są droższe niż tradycyjne, jednak są dobrą inwestycją w zdrowie i komfort.

Poduszka profilowana - najlepsza dla kręgosłupa

Z pianki wykonuje się także poduszki profilowane, które mają pośrodku wgłębienie na głowę. Najlepiej sprawdzają się u osób, które lubią spać na plecach lub boku. Są nieco twardsze niż inne, mniej sprężyste, ale pomagają utrzymać kręgosłup we właściwej pozycji i zapobiegają bólom karku.

Jaką kołdrę wybrać do spania?

Wybór kołdry często uzależniany jest od jej grubości, jednak to nie ona decyduje o komforcie termicznym. Współczesne kołdry są cienkie i lekkie, a mimo to zapewniają wygodę i ciepło w nocy. Istnieje podział kołder na letnie i zimowe, ale coraz więcej osób wybiera uniwersalne, których właściwości pozwalają używać ich cały rok. Niektórzy producenci stosują skalę TOG do oznaczenia klasy ciepła kołdry. Im niższa liczba, tym kołdra jest cieńsza i przeznaczona do spania przy wyższej temperaturze.

Kolejnym ważnym aspektem jest wielkość kołdry do spania. O tym, jaka kołdra jest najlepsza, decyduje wielkość łóżka. Optymalny model dla jednej osoby ma 135-155 cm szerokości. Kołdry dwuosobowe zaczynają się od 160 cm szerokości i mogą mieć nawet 220. Wygodne jest także używanie dwóch osobnych kołder w łóżkach podwójnych.

Kołdra powinna być uszyta z materiału przepuszczającego powietrze, najlepiej pochodzenia naturalnego. Doskonale sprawdza się bawełna, len lub włókno bambusowe, a także mikrofibra. Na rynku dostępne są także droższe kołdry jedwabne. Ważniejsze jest jednak wypełnienie. Może być naturalne lub sztuczne. Warto dopasować je do własnych preferencji.

Naturalna i ciepła kołdra wełniana

Wełna to naturalny surowiec pozyskiwany z okrywy włosowej owiec lub alpak. Zimą zapewnia zwierzętom ciepło, a latem chroni przed gorącem. Tak samo działa wełniana kołdra. Jest doskonała na każdą porę roku. Alergicy powinni jednak zwrócić uwagę na to, czy nie są uczuleni na ten rodzaj wypełnienia. Trudno jest także wyprać kołdrę z wełny. Po zamoczeniu staje się ciężka, więc może obciążyć pralkę. Ponadto wełna ulega uszkodzeniu w zbyt wysokiej temperaturze. Zaleca się pranie ręczne w wannie w chłodnej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu oraz wystawianie kołdry na mróz zimą.

Kołdra z wypełnieniem z puchu lub pierza

Kołdry z wypełnieniem z naturalnego puchu gęsiego to produkty wysokiej jakości, dlatego są dość drogie. Sprawdzają się idealne zarówno na lato, jak i na zimę. W chłodnym okresie grzeją, natomiast w ciepłe noce zapobiegają poceniu się. Naturalne wypełnienie jest zdrowe - doskonale odprowadza wilgoć, dzięki czemu jest odporne na rozwój grzybów. Wyjątkiem są alergicy, którzy mogą odczuwać dolegliwości w zetknięciu z pierzem i puchem.

Podobnie jest w przypadku kołder z wypełnieniem z pierza. Są cięższe i nieco tańsze od puchowych, ale mają podobne właściwości. Istnieją także kołdry z wypełnieniem mieszanym. Kołdry puchowe lepszej jakości można prać, stosując się do zaleceń producenta, jednak nie wszystkie się do tego nadają. Warto także wybrać detergenty przeznaczone do puchu i delikatny program prania.

Ekologiczna kołdra bambusowa

Nowością na rynku są kołdry z wypełnieniem z włókna bambusowego. Są trwałe, sprężyste, nie odkształcają się i nie wchłaniają wilgoci. Mimo naturalnego wypełnienia mogą być używane również przez alergików, gdyż mają właściwości antystatyczne i przeciwgrzybicze. Nie wchłaniają zapachów, a ponadto są lekkie, ciepłe i z łatwością można je wyczyścić w pralce.

Kołdry z wypełnieniem syntetycznym dla alergików i nie tylko

Jeżeli zastanawiasz się jaką kołdrę wybrać dla alergika, jednym z lepszych wyborów są kołdry z wypełnieniem syntetycznym. Wewnątrz jest wkład poliestrowy lub silikonowy, który zapewnia doskonały komfort termiczny, mimo że kołdra jest lekka i cienka. Bezpiecznie można ją prać w pralce w temperaturze 60, a nawet 90 stopni, co pozwala się pozbyć wszelkich bakterii czy roztoczy. Kołdry z syntetycznym wypełnieniem są także najtańszymi na rynku, co sprawia, że każdy może sobie pozwolić na ten zakup.

Wyjątkowa kołdra obciążeniowa

Kołdra obciążeniowa, nazywana także sensoryczną, to wyjątkowy produkt. Jest uszyta w taki sposób, by była cięższa i imitowała uczucie bycia przytulanym. Wewnątrz znajduje się szklany granulat lub naturalne wypełnienie, np. pestki wiśni. Kołdra obciążeniowa pomaga redukować stres. Można ją prać w pralce pod warunkiem, że pozwala na to jej ciężar. Warto wybierać delikatny program prania.


Komentarze