Wyspa i półwysep kuchenny – stylowy i funkcjonalny element aranżacji

Wyspa i półwysep kuchenny – stylowy i funkcjonalny element aranżacji

Wyspa w kuchni nie tylko wygląda stylowo. Jest bardzo praktyczna i może pełnić kilka ciekawych funkcji. Choć jest to rozwiązanie dedykowane większym pomieszczeniom, to niewielki aneks można zaopatrzyć w półwysep oddzielający strefę salonową od kuchennej. Zastanawiasz się, czy wyspa w kuchni to dobre rozwiązanie? Przeczytaj, dlaczego warto ją mieć i jak ją zaaranżować!

Wyspa kuchenna – modny element wnętrza

Wyspa kuchenna pojawia się w aranżacjach coraz częściej. Wygląda bardzo atrakcyjnie, a ponadto jest funkcjonalna. Najlepiej pasuje do dużych kuchni urządzonych w stylu amerykańskim, ale również do bardziej minimalistycznych wnętrz. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie na niej płyty indukcyjnej lub zlewu. Dzięki temu manewrowi zyskasz więcej przestrzeni do przygotowywania potraw na blacie roboczym. Stylowo wygląda także zawieszony nad wyspą duży okap. Decydując się na płytę indukcyjną na wyspie, należy pamiętać o pozostawieniu choćby kilkudziesięciu centymetrów z każdej strony. To miejsce jest niezbędne, by można było odłożyć garnek lub naczynia.

Półwysep w kuchni – kiedy się sprawdzi?

Półwysep kuchenny to doskonałe rozwiązanie, zarówno do pomieszczenia o większym metrażu, jak i do małego salonu z aneksem. Przede wszystkim zapewnia więcej blatu roboczego do przygotowywania potraw, co w niewielkiej kuchni jest bardzo przydatne. Ponadto dodatkowy blat może również służyć jako stół do zjedzenia szybkiego śniadania czy wypicia kawy, ale dla pary lub singla także do codziennego spożywania posiłków. Pod blatem zwykle umieszczone są dodatkowe szafki, więc zyskujemy więcej miejsca do przechowywania przyborów kuchennych czy jedzenia. Dzięki temu można zrezygnować z wiszących szafek, które niekiedy wyglądają przytłaczająco w małym pomieszczeniu. Półwysep na stylu salonu i kuchni wizualnie oddziela te dwie strefy i wprowadza porządek we wnętrzu.

O czym pamiętać planując wyspę kuchenną lub półwysep?

Planując półwysep kuchenny, a szczególnie wyspę należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wymiary pomieszczenia. Przedłużony blat sprawdzi się nawet w kuchni o mniejszym metrażu, a na dodatek zwiększa przestrzeń roboczą. Może być szerszy lub węższy w zależności od potrzeb i wymiarów kuchni. Wyspa zajmuje jednak więcej miejsca. Warto zadbać, by między nią a innymi meblami było co najmniej 90 cm. Taka odległość umożliwia swobodne przechodzenie.

Należy również dobrać odpowiednie wymiary samej wyspy. Jeżeli chcesz umieścić na niej zlew lub płytę indukcyjną, powinna mieć co najmniej 120 cm. Ważna jest także wysokość. Wyspa służąca do przygotowywania posiłków powinna być wyższa – ok. 90 cm. Jeżeli ma zastąpić stół, warto by jej wysokość była mniejsza, by można było wygodnie usiąść. Warto także pomyśleć o tym, aby blat wystawał poza obręb szafek trochę więcej niż standardowo. Zapewni to miejsce na nogi i poprawi komfort spożywania posiłków.

Kuchnia z wyspą kuchenną – jaki styl najbardziej pasuje?

Kuchnia z wyspą wygląda doskonale w różnych stylach. Sprawdzi się w aranżacjach minimalistycznych i nowoczesnych, ale także skandynawskich czy modnym w ostatnim czasie stylu farmhouse. Ciekawym rozwiązaniem jest wykończenie frontu wyspy lamelami, które najbardziej pasują do wnętrz loftowych, ale nie tylko. W aranżacjach nowoczesnych sprawdzą się zaokrąglone krawędzie. Opływowy kształt sprawia, że wyspa wydaje się lżejsza, dzięki czemu pasuje nawet do mieszkania o mniejszym metrażu.

Jeżeli planujesz kuchnię w stylu nowoczesnym i zależy Ci na ciekawym, stylowym wykończeniu, bok wyspy pokryj tym samym materiałem, z którego jest wykonany blat. Przedłużenie go na boczną ściankę daje przepiękny efekt wizualny. Efektownym wykończeniem jest także podwyższony rant. Wprawdzie takie rozwiązanie uniemożliwia dostawienie wysokich krzeseł i używanie wyspy jako stołu, ale za to pozwala zasłonić strefę kuchenną. W salonie z aneksem zapewnia to większą prywatność i sprawia, że goście nie widzą nieporządku na kuchennym blacie.

Jakie szafki do wyspy kuchennej wybrać?

Wyspa lub półwysep kuchenny to po prostu wolnostojące szafki przykryte blatem. Warto wcześniej zaplanować, co będzie w nich przechowywane, aby dobrać odpowiedni rozmiar, a także sposób otwierania. Jeżeli na wyspie będzie płyta indukcyjna, pod nią warto umieścić szuflady na przybory do gotowania oraz naczynia. Dzięki temu sięganie po nie będzie najwygodniejsze. Zamiast szuflad można również zastosować szafki z uchylnymi drzwiami. Jeżeli chcesz osiągnąć spójny efekt aranżacyjny, w całej kuchni umieść jednolite fronty. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie kontrastu – drzwiczki szafek na wyspie kuchennej mogą wyglądać zupełnie inaczej niż w pozostałej części kuchni. Sprawi to, że element ten mocno się wyróżni.

Ciekawą opcją jest dwustronna wyspa lub półwysep kuchenny. W przypadku kuchni otwartej na salon, od strony części wypoczynkowej warto zastosować otwarte półki, na których zostaną wyeksponowane książki, ozdobne naczynia czy inne przedmioty. Zewnętrzną stronę wyspy można także pozostawić pustą. Wtedy wygodniej będzie dostawić do niej hokery. W ten sposób uzyskasz wygodny blat do zjedzenia szybkiego posiłku czy wypicia kawy.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK powiązane z kuchnią:

Modna kuchnia – 7 trendów w aranżacji

Jak funkcjonalnie urządzić małą kuchnię?

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Funkcjonalna kuchnia

Kuchnia w stylu skandynawskim


Komentarze