Jak funkcjonalnie urządzić małą kuchnię? Praktyczne wskazówki i inspiracje

Jak funkcjonalnie urządzić małą kuchnię? Praktyczne wskazówki i inspiracje

Mała kuchnia jest trudna do aranżacji. Ważna jest w niej nie tylko wystarczająca powierzchnia robocza, ale także miejsce do przechowywania wszelkich sprzętów kuchennych czy zapasów. Ponadto może wyglądać naprawdę stylowo. Przedstawiamy sposoby, na to, by nie tylko optycznie powiększyć przestrzeń, ale przede wszystkim sprawić, by mała kuchnia była praktyczna i funkcjonalna!

Mała kuchnia w bloku – funkcjonalny układ mebli

Projektując kuchnię, należy wziąć pod uwagę funkcjonalność. Popularną metodą urządzania tego pomieszczenia jest rozmieszczenie sprzętów za pomocą tzw. trójkąta roboczego. Lodówka, zlew i płyta czy kuchenka powinny znajdować się na trzech wierzchołkach. Ponadto zaleca się, aby pomiędzy nimi znalazło się co najmniej kilkadziesiąt centymetrów blatu roboczego, aby wygodnie wyjąć produkty z lodówki, przygotować do gotowania czy mieć gdzie postawić gorący garnek. W małej kuchni nie zawsze da się zastosować tę zasadę, a szafki układa się najczęściej na trzy sposoby.

Rzędy szafek naprzeciwko siebie 

Pierwszy, który sprawdzi się, kiedy kuchnia jest mała, ale w kwadratowym kształcie, to ustawienie dwóch rzędów szafek naprzeciwko siebie. Pozwoli to zmieścić więcej mebli, a co za tym idzie uzyskać więcej powierzchni blatu. Mała kuchnia w bloku jest jednak często zbyt wąska na taki układ. Żeby można było wygodnie z niej korzystać, pomiędzy szafkami powinno zostać co najmniej 100–120 cm.

W kształcie litery L

Układ kuchni w kształcie litery L jest najchętniej stosowany w pomieszczeniach niewielkich rozmiarów. Jest bardzo praktyczny i można go zastosować nawet w węższej kuchni, a także w otwartej na salon. Układ ten pozwala także zyskać więcej blatu roboczego i wygodnie zaplanować rozmieszczenie sprzętów.

Jeden ciąg szafek

Szafki ustawione tylko w jednym rzędzie to najmniej funkcjonalny układ. Nie ma możliwości rozmieszczenia sprzętów według zasady trójkąta roboczego. Ponadto zwykle jest mniej miejsca na blat. W przypadku bardzo wąskich kuchni jest to jednak często jedyna możliwa opcja.

Miejsce do przechowywania w małej kuchni

Jednym z problemów do rozwiązania w małej kuchni jest zaplanowanie miejsca do przechowywania. Zwykle dzieli się blat z szafkami na pięć stref:

  • przechowywania zapasów, w której znajduje się lodówka, a także szafka w roli spiżarki,
  • przechowywania naczyń,
  • przygotowywania posiłków,
  • zmywania,
  • gotowania.

Dzięki temu układowi kuchnia jest funkcjonalna. Jeżeli pomieszczenie jest małe, trudno jednak zaplanować praktyczne strefy. W takim wypadku warto zdecydować się na nowoczesne rozwiązania, które pozwolą lepiej wykorzystać przestrzeń. Ich przykładem są systemy cargo. Wysuwana szafka to sposób na zagospodarowanie wąskiej wnęki. Regały na prowadnicach są dużo wygodniejsze w używaniu niż zwykłe półki. Doskonałym rozwiązaniem są także kaskadowe szuflady. Za jednym frontem można ukryć dodatkową wysuwaną półkę na rzadziej używane rzeczy. Sprytną sztuczką są także szuflady ukryte w cokołach mebli, które na zamówienie może wykonać stolarz.

Dobrym pomysłem do małej kuchni jest zamontowanie górnych szafek aż po sufit. Pozwolą one pomieścić dużo więcej produktów i wyposażenia. Szafki dolne warto wykorzystać do przechowywania cięższych rzeczy, takich jak niewielkie sprzęty AGD, garnki i patelnie czy zapasy. W górnych zmieszczą się naczynia i lżejsze produkty sypkie. W małej kuchni wysokie szafki mogą wydać się przytłaczające. Ciekawym zabiegiem jest użycie dwóch kolorów frontów – ciemniejszego na dole i jasnego, wtapiającego się w ścianę na górze.

Otwarte półki, przeszklenia i asymetria w małej kuchni

Mała lub wąska kuchnia zyskuje więcej miejsca do przechowywania dzięki górnym szafkom. Zawieszenie ich na całej długości pomieszczenia wygląda jednak ciężko. Aby nadać wnętrzu lekkości, warto zastosować także otwarte półki, przeszklenia czy mniejsze, asymetryczne szafki górne. Niektóre z naczyń można wyeksponować, szczególnie jeżeli mają minimalistyczną formę,  tworzą komplety czy nawiązują kolorystycznie do stylu kuchni.

Otwarte półki wyglądają lżej, a pomieszczą całą zastawę stołową. Można na nich także ustawić ozdobne słoje z kawą, herbatą czy cukrem, a nawet innymi produktami sypkimi. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że trzeba na nich zawsze utrzymywać porządek i częściej ścierać kurz. Jeżeli nie lubisz eksponować naczyń, pomyśl o specjalnych separatorach umożliwiających ustawianie naczyń w szafce piętrowo. Dzięki nim zmieścisz więcej talerzy, misek czy kubków na jednej półce.

Elementami, które pozwolą zaoszczędzić miejsce w małej kuchni, są także dodatkowe wieszaki, uchwyty czy haczyki. Dzięki nim deski do krojenia, pokrywki, przybory do gotowania, noże czy kubki można powiesić, a tym samym zyskać więcej przestrzeni w szafkach.

Mała i wąska kuchnia – jak zyskać dodatkowy blat roboczy

Na brak wystarczającej ilości miejsca do przygotowywania posiłków narzekają osoby, które sporo gotują. Jeżeli do nich należysz, a ponadto masz wąską kuchnię, zastanów się nad sprytnymi trikami na powiększenie powierzchni roboczej. Jednym z nich jest ukrycie w szufladzie dodatkowego, rozkładanego kawałka blatu. W razie potrzeby wystarczy go wysunąć, by zyskać nawet kilkadziesiąt centymetrów więcej.

Ciekawym rozwiązaniem są także różnego rodzaju nakładki na zlew. Wśród wielu dostępnych akcesoriów najpopularniejsza jest rollmata, której można używać jak ociekacza na warzywa, owoce czy naczynia. Kiedy nie jest potrzebna, wystarczy ją zwinąć i schować do szuflady – zajmuje naprawdę niewiele miejsca. Popularne są także deski pasujące do wymiarów zlewu. Położenie ich na komorze sprawia, że zyskujemy dodatkowe miejsce do krojenia, a ponadto można w ten sposób ukryć brudne naczynia.

Mała kuchnia w bloku – jak zmieścić w niej stół?

Stół w małej kuchni? Choć wydaje się to niemożliwe, nawet mała czy wąska kuchnia w bloku może być zaopatrzona w stół. Jest on potrzebny po to, by rano wygodnie zjeść szybkie śniadanie. W przypadku singli czy par może także służyć jako miejsce codziennego spożywania posiłków. Jeżeli mała kuchnia ma układ mebli w kształt litery L, w wolnym rogu zmieści się niewielki stolik. Okrągłe modele wyglądają lżej niż kwadratowe, a na dodatek można do nich dostawić więcej krzeseł.

Jeżeli potrzebujesz więcej miejsca, pomyśl o rozkładanym stole, który zajmie niewiele przestrzeni, ale po wyciągnięciu dodatkowego blatu zapewni miejsce do jedzenia całej rodzinie. Do kompletu sprawdzą się także składane krzesła. Ciekawym rozwiązaniem jest również wąski blat przy ścianie. Dodatkowe 30–40 centymetrów wygospodarujesz nawet w wąskiej kuchni, a będzie to idealne miejsce do zjedzenia szybkiego śniadania. Jako stół może posłużyć również przedłużony parapet. W przypadku kuchni z oknem wystarczy zamontować szerszy model, by cieszyć się wygodnym miejscem do jedzenia z widokiem.

Mała kuchnia otwarta na salon – ciekawe rozwiązania

Aneks kuchenny z jednej strony stwarza więcej możliwości niż zamknięta wąska czy mała kuchnia, ale z drugiej jest też trudniejszy w aranżacji. Po pierwsze powinien tworzyć z salonem spójną całość, a więc pasować do niego stylistycznie i kolorystycznie. Ważne jest także zachowanie w strefie kuchennej porządku. Warto unikać nie tylko stawiania rzeczy na blacie, ale też dużej ilości wieszaczków czy półeczek. W kuchni otwartej na salon można jednak zastosować półwysep kuchenny, który nie tylko stanowi dodatkowy blat roboczy, ale także miejsce do jedzenia. Ponadto pod nim można umieścić dodatkowe szafki.

Kuchnia ukryta w szafie do kawalerki

Jednym z ciekawych rozwiązań do kawalerek jest kuchnia ukryta w szafie. To świetna opcja do bardzo małych mieszkań, w których nie ma nawet wnęki na aneks. Szafki kuchenne zaraz obok kanapy nie zawsze wyglądają dobrze, ale w łatwy sposób można je ukryć. Wystarczy zamontować przesuwane drzwi, które w razie potrzeby wystarczy zamknąć, by schować aneks. Kuchnia ukryta w taki sposób wygląda jak zwykła szafa.


Komentarze