Ze względu na sezon urlopowy dostawców oraz producentów czas realizacji zamówień może ulec wydłużeniu. Więcej informacji pod numerem tel: 507-712-001 lub poprzez e-maila: biuro@amdk.pl

Fronty kuchenne – jakie wybrać i jak o nie dbać?

Fronty kuchenne – jakie wybrać i jak o nie dbać?

Meble kuchenne narażone są na działanie pary wodnej i wysokiej temperatury, ale także na zabrudzenia od tłuszczu czy jedzenia. Aby utrzymać je w dobrej kondycji, warto wybrać odpowiedni materiał, a także właściwie o nie dbać. Poznaj najpopularniejsze rodzaje frontów kuchennych i dowiedz się, jak je pielęgnować, by zachować je w dobrej kondycji.

Rodzaje frontów kuchennych – materiały

Meble kuchenne wykonywane są z kilku różnych materiałów, a ich fronty mogą być wykończone w połysku, macie lub półmacie. Jednym z materiałów używanych do produkcji jest drewno. Jest ono jednak na tyle kosztowne, że nie jest najpopularniejszym wyborem. Płyty meblowe wykonywane z drewnianych ścinek i wiórów z biegiem lat stały się równie wytrzymałe, co prawdziwe deski. Obecnie większość szafek kuchennych w ofercie sklepu AMDK meble jest zrobionych z odpornych na uszkodzenia, a zarazem lekkich płyt MDF. Ich zaletą jest też stosunkowo niska cena i bogata oferta kolorystyczna. Fronty MDF pokryte są okleiną lub lakierem.

Fronty kuchenne laminowane – jak je czyścić?

Do wyprodukowania mebli kuchennych najczęściej używa się laminowanych płyt MDF. Są one pokryte folią PVC, która zabezpiecza mebel przed wilgocią. Fronty laminowane są także odporne na promieniowanie UV i działanie wysokiej temperatury, dzięki czemu nie niszczeją, kiedy nagrzewają się od urządzeń AGD. Charakteryzują się również wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Mimo tego regularne szorowanie szorstką gąbką lub używanie detergentów z drobinkami może się przyczyniać do powstawania nieestetycznych zarysowań – szczególnie jeżeli fronty są wykończone w połysku.

Do czyszczenia laminowanych szafek kuchennych zdecydowanie lepiej użyć miękkiej, wilgotnej ściereczki. Do starcia kurzu i codziennych zanieczyszczeń wystarczy woda. Jeżeli chcesz odtłuścić powierzchnię, wybierz delikatny, a zarazem skuteczny detergent, jakim jest płyn do mycia naczyń. Ważną zasadą jest także usuwanie wszelkich zabrudzeń jak najszybciej – dzięki temu oczyszczenie powierzchni jest łatwiejsze i nie wymaga ani silnych detergentów, ani pocierania. Nie powinno się także dopuszczać, by w spoiny okleiny dostała się woda. Mimo iż laminat zabezpiecza powierzchnię mebla, krawędzie są mniej odporne na wilgoć.

Pielęgnacja mebli kuchennych z litego drewna

Meble drewniane są najdroższe, ponieważ wykonane z najcenniejszego surowca. Są piękne i trwałe, ale wymagają szczególnej pielęgnacji. Drewno nie jest odporne na wilgoć, dlatego powinno zostać odpowiednio zaimpregnowane. Większość preparatów do jego konserwacji jest oparta na bazie olejów, dlatego do czyszczenia frontów drewnianych nie powinno się używać silnych detergentów. W zależności od gatunku drewno może też łatwo się rysować, więc należy ścierać je delikatnie miękką i lekko zwilżoną ściereczką. Każde zabrudzenie barwiącymi substancjami, takimi jak sok z buraka, wino czy kurkuma, należy usuwać natychmiast, by nie zdążyły one wniknąć w głąb drewna. Dzięki takiej pielęgnacji meble z drewna na długo zachowają swój szlachetny wygląd, a w razie zniszczeń można je odnowić, ścierając zewnętrzną warstwę.

Jak czyścić fronty fornirowane w kuchni?

Fornir to szczególny rodzaj okleiny meblowej. Jest to właściwie bardzo cienka warstewka prawdziwego drewna przyklejona do płyty MDF. Meble fornirowane są tańsze niż drewniane,  ale w wyglądzie praktycznie się od nich nie różnią. Dzięki zachowaniu naturalnej struktury wyglądają szlachetnie, ale także wymagają odpowiedniego traktowania. Powinno się je pielęgnować w podobny sposób, co fronty wykonane z litego drewna. Przede wszystkim wymagają impregnacji specjalnymi środkami, chyba że ich powierzchnia pokryta jest lakierem. Fornir nie jest odporny na wilgoć, dlatego fronty mebli należy przecierać lekko zwilżoną ściereczką. Warto wybierać miękkie materiały, np. mikrofibrę, która nie rysuje powierzchni. Do usunięcia kurzu wystarczy woda, natomiast zabrudzenia z jedzenia możesz usunąć płynem do naczyń. Po użyciu detergentu należy usunąć jego resztki za pomocą wilgotnej ściereczki.

Fronty kuchenne lakierowane – czyszczenie

Jeżeli jesteś zwolennikiem błyszczących frontów, jedną z opcji jest wybór mebli lakierowanych. Ten sposób wykończenia umożliwia uzyskanie wysokiego połysku. Lakier zabezpiecza powierzchnię mebli przed wilgocią, ale także zabrudzeniami. Dzięki gładkiej powierzchni meble są łatwe w czyszczeniu – wystarczy przecierać je zwilżoną ściereczką. Podobnie jak w przypadku innych materiałów należy jednak uważać na zarysowania.

Akrylowe fronty do kuchni – jak o nie dbać?

Nowoczesne fronty szafek kuchennych produkowane są z płyt MDF pokrytych akrylem. Materiał ten jest alternatywą dla lakieru, ponieważ umożliwia otrzymanie gładkich i błyszczących powierzchni. Równocześnie jest bardziej odporny na odpryski, zarysowania czy wysoką temperaturę. Fronty akrylowe można czyścić dowolnymi detergentami oraz parą, jednak zwykle nie ma takiej potrzeby, ponieważ są odporne na zabrudzenia i odbarwienia. Choć są najbardziej wytrzymałe i nie wymagają szczególnej pielęgnacji, fronty akrylowe nie mogą być frezowane. Oferta kolorystyczna również jest ograniczona ze względu na sposób produkcji.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK powiązane z kuchnią:

Jak urządzić małą kuchnię?

Kuchnia w stylu skandynawskim

Kuchnia w stylu boho

Jak urządzić białą kuchnie?

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Jak tanio odnowić kuchnię?


Komentarze