Królowa każdego salonu - kupujemy sofę

Królowa każdego salonu - kupujemy sofę

Salon to centrum każdego domu oraz mieszkania. Tu spotykamy się z bliskimi i spędzamy czas na rozmowach lub odpoczynku. Aby codzienne korzystanie z tej przestrzeni było dla nas komfortowe, warto zadbać o jej odpowiedni wystrój i wyposażenie. Pamiętajmy, że wybieramy meble na wiele lat, dlatego powinniśmy skupić się na ich wygodzie, funkcjonalności oraz estetyce. Brzmi jak trudne zadanie? Nic podobnego! W tym tekście podpowiemy, na jakie rzeczy zwrócić uwagę podczas wyboru sofy.

Sofa Benita

Sofa Benita

Dane techniczne: rodzaj i rozmiar sofy

Najpierw skupmy się na “parametrach” mebla. Czy potrzebujemy sofy rozkładanej czy zwykłej? Ta pierwsza z pewnością przyda się w niewielkich mieszkaniach, aby w razie potrzeby móc zaproponować gościom nocleg. Dodatkowo schowek na pościel może służyć do przechowywania rzeczy, na które nie znaleźliśmy miejsca w szafach.

Drugim ważnym aspektem jest rozmiar sofy. Ile miejsca w salonie jesteśmy w stanie na nią przeznaczyć? Pamiętajmy, że po każdej stronie mebla powinniśmy mieć co najmniej 25-30 cm wolnego miejsca. Weźmy też pod uwagę liczbę domowników (do kawalerki singla wystarczy dwuosobowa sofa, a dla rodziny z dziećmi dobrym pomysłem będzie narożnik). Podczas wyboru mebla warto na nim usiąść i sprawdzić:

• czy siedzisko jest na tyle głębokie, że cała powierzchnia ud ma oparcie? Wówczas jest nam najwygodniej, a kręgosłup i nogi znajdują pewne oparcie, dzięki któremu wypoczywają.

• czy oparcie jest wysokie i pozwala przyjąć wygodną pozycję? Zbyt niskie oparcie nie pozwoli nam wygodnie odpocząć i dłuższe siedzenie na takiej sofie może się skończyć bólami pleców. Funkcją oparcia jest zapewnić stabilizację odcinkowi lędźwiowemu i szyjnemu kręgosłupa.

• czy rozmiarem pasuje do wielkości pomieszczenia? Nie chodzi tylko o to, czy mebel zmieści się do domu. Niewielka sofa w dużym salonie będzie wyglądać jak “z innej bajki”, z kolei zbyt duży mebel przytłoczy niewielkie wnętrze i sprawi, że będzie wyglądało na zagracone.

• czy materiał obicia jest trwały i łatwy w utrzymaniu w czystości? To szczególnie ważne, gdy mamy dzieci lub zwierzęta domowe. Wówczas materiał odporny na zabrudzenia powinien być jedną z priorytetowych cech sofy, na które będziemy zwracać uwagę.

Sofa Prince 2ES

Sofa Prince 2ES

Estetyka jest równie ważna

Ponieważ sofa to centralny punkt salonu, który przyciąga wzrok, bardzo ważny jest jej wygląd. Może harmonizować z wystrojem, tworząc przytulną, spójną aranżację, albo wprowadzać mocny kontrast - np. elegancka sofa w intensywnym kolorze w minimalistycznym, białym salonie zwróci uwagę i przełamie jednostajny wystrój. Praktyczny jest wybór ciemniejszego koloru, na którym mniej widać zabrudzenia. Najchętniej wybierane są sofy w “bezpiecznych”, neutralnych kolorach - szarościach, beżach, czerni lub brązach. Można je ożywić narzutą, pledem czy poduszkami w wybranym kolorze. Na rynku dostępne są sofy o różnych rozmiarach, kształtach i kolorach, więc z pewnością uda się nam znaleźć właściwą.

Jeśli sofa, kanapa czy narożnik jest wygodny i odpowiednich rozmiarów, najważniejsze, aby po prostu podobał się przyszłym właścicielom. Z mebla tego typu korzysta się codziennie przez kilka lub kilkanaście lat, dlatego jeśli “coś” nie odpowiada Ci w proponowanym meblu, nie wahaj się go odrzucić i szukać dalej. Tylko wówczas masz szansę na znalezienie idealnej sofy, na której dobrze będzie się wypoczywać.

Sofa Cypis

Sofa Cypis