Sypialnia idealna - jak ją urządzić?

Sypialnia idealna - jak ją urządzić?

Sypialnia to bez wątpienia jedno z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. To w sypialni odpoczywamy po całym dniu w pracy. Jej wnętrze powinno być więc jak najbardziej funkcjonalne. Oprócz tego powinno umożliwiać zdrowy i spokojny sen. Urządzenie idealnej sypialni jest prostsze niż myślisz. Warto tylko kierować się kilkoma prostymi zasadami.

Wybieramy pomieszczenie

Na samym początku musimy wybrać odpowiednie pomieszczenie. W przypadku małego mieszkania, wybór jest najczęściej mocno ograniczony. Na sypialnię jest przeznaczony wtedy jeden konkretny pokój. Jednak, jeśli masz do dyspozycji więcej pomieszczeń, warto wybrać ten najbardziej odpowiedni. Na co zwrócić uwagę? Na pewno na usytuowanie pomieszczenia - czy znajduje się od strony ogrodu, podwórka czy ulicy. Im dalej od wspólnych pomieszczeń tym lepiej - inni domownicy nie będą przeszkadzać w relaksie. Warto zwrócić też uwagę na kierunek, w którym usytuowane są okna. Położenie wschodnie zapewni piękne słońce od samego rana.

Sypialnia figaro

Sypialnia Figaro

Łóżko - wybierz mądrze!

Po wyborze pomieszczenia, przyszła kolej na najważniejszy mebel w sypialni - łóżko. Najlepszym rozwiązaniem jest łóżko dwuosobowe o szerokości 160 cm. Takie łóżko daje duży komfort, jest wystarczająco szerokie dla dwóch osób. Jednocześnie, nie jest tak bardzo duże żeby zdominować całe pomieszczenie. Takie łóżko sprawdzi się w niewielkiej sypialni. Jeśli do dyspozycji masz nieco większą przestrzeń, wybierz łóżko o szerokość 180 lub 200 centymetrów. Takie łóżko daje użytkownikom jeszcze więcej wygody. Dodatkowo, w takim przypadku można użyć dwa materace. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli użytkownicy różnią się wagą i wzrostem. Materace można wtedy dobrać do indywidualnych potrzeb.

Rozmiar łóżka to nie wszystko. Równie istotny jest jego design i wykorzystane materiały. Do wnętrz minimalistycznych i o skandynawskim charakterze, sprawdzi się łóżko ze stelażem z litego drewna. Naturalność drewna sprawia, że takie wnętrze staje się przytulne. Łóżka z litego drewna należą jednak do produktów z półki premium. Za ich wysoką ceną stoi jednak wysoka jakość wykonania i świetny surowiec. W ostatnim czasie dużym powodzeniem cieszą się łóżka tapicerowane. Takie łóżka zachęcają do odpoczynku swoim miękkim obiciem. Jednocześnie, takie łóżko stanowi samo w sobie ozdobę pomieszczenia. Kolor i materiał obicia można często spersonalizować i dobrać do swojej wizji sypialni.

Dębowe łóżko diori

Dębowe Łóżko Diori

Najistotniejszy element - materac

Aby łóżko pełniło swoją funkcję, potrzebny jest jeszcze materac. Niektórzy skupiają się tylko na wyborze stelaża, a wybór materaca traktują po macoszemu. To błąd! Źle dobrany materac może powodować bóle pleców i ogólne złe samopoczucie. Dlatego oprócz zwrócenia uwagi na wygląd łóżka, trzeba wypróbować różne rodzaje materacy. Różnią się one wykorzystanymi materiałami, technologią i stopniem twardości. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wybierania materaca? Materac musi dawać odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, dlatego trzeba wybrać model dostosowany do wzrostu i masy ciała. Za twardy materac spowoduje, że będziemy się męczyć. Zbyt miękki - nie da kręgosłupowi odpowiedniego podparcia. Warto wziąć też pod uwagę specjalistyczne materace, zwłaszcza jeśli jesteście alergikami.

Materac Presto

Materac Presto

Łóżko i materac to bez wątpienia podstawa idealnej sypialni. Oczywiście, warto zwrócić uwagę na pozostałe meble, na połączenia kolorystyczne czy na wykorzystane dodatki. Jednak bez dobrze dobranego materaca i wygodnego łóżka, sypialnia będzie daleka od ideału!