Sypialnia w stylu skandynawskim - jak osiągnąć zamierzony efekt?

Sypialnia w stylu skandynawskim - jak osiągnąć zamierzony efekt?

Skandynawowie stworzyli styl, który pokochali ludzie na całym świecie. Jest szczery i autentyczny - tym przyciąga miłośników i podbija serca zarówno projektantów wnętrz, jak i zwykłych ludzi, którzy szukają pomysłu na aranżację swojego mieszkania.

Celem mieszkańców Skandynawii jest prostota i maksymalne wykorzystanie światła dziennego. Z tego powodu zazwyczaj decydują się na białe ściany (ew. jasnobeżowe lub jasnoszare) i rezygnują z firanek, najczęściej także z zasłon. Podłoga standardowo jest wykonana z jasnego drewna. Reszta wnętrza zostaje urządzona skromnie i ze smakiem, co tworzy minimalistyczny, a równocześnie przytulny efekt. To jest właśnie sedno stylu skandynawskiego. Jak osiągnąć go w sypialni?

Dębowe łóżko donna

Donna

Jasne kolory, naturalność i prostota

Sypialnia to bardzo dobre miejsce do wprowadzenia stylu skandynawskiego. Sprzyja on relaksowi i wyciszeniu oraz tworzy domową atmosferę wypoczynku. Najważniejsze do jego uzyskania jest ograniczenie zbędnych przedmiotów do minimum, aby w pomieszczeniu rzucały się w oczy ład i przestrzeń. Decydujmy się raczej na jasne kolory z niewielkim dodatkiem kontrastującej czerni (choć coraz częściej zdarzają się aranżacje w stylu dark scandi, które stawiają na mocniejszą kolorystykę). Nieliczne dodatki powinny nawiązywać do natury - świetnie w tej roli sprawdzają się rośliny doniczkowe, dekoracje z drewna, grafiki z motywem lasu czy figurki przedstawiające zwierzęta. Na łóżku powinny znaleźć się poduszki w różnego rodzaju poszewkach, utrzymanych w kolorystyce bieli, beżu, brązu, szarości i czerni. Dzięki nim sypialnia będzie wyglądać przytulnie, a wypoczynek na łóżku stanie się znacznie bardziej komfortowy.

Naturalność jest podkreślana także przez wybór materiałów: lnianą lub bawełnianą pościel, wiklinowe kosze czy meble, wełnę lub owcze skóry na podłodze. Bliskość natury jest w stylu skandynawskim konsekwentnie podkreślana na każdym kroku. Warto zadbać o wyeksponowanie naturalnych dodatków lub przedmiotów codziennego użytku. Przykładem może być stojak na biżuterię wykonany z gałązki z licznymi odnogami, oczyszczony drobnym papierem ściernym i pomalowany na biało lub pozostawiony w naturalnym kolorze. Inny przykład to naturalne świece ustawione na drewnianej podstawce. Znakiem rozpoznawczym stylu skandynawskiego jest dywan w geometryczne wzory, najlepiej utrzymany w czarno-białej lub beżowej kolorystyce.

Meble w stylu skandynawskim

Styl skandynawski stał się na tyle popularny, że można bez problemu znaleźć odpowiednie meble. Centralnym punktem sypialni jest łóżko. Powinno być wykonane z drewna - najlepiej, gdy widać jego strukturę i sęki (np. dębowe łóżko Diori lub Donna). Na takim meblu idealnie będzie się prezentować pościel w naturalnych poszewkach i zestaw poduszek.

Pozostałe meble również powinny mieć nieco surową formę, najlepiej utrzymaną w kolorystyce bieli i drewna (albo mieszance tych dwóch, jak na przykład szafa Primo). Skromne, proste meble najlepiej pasują do stylu skandynawskiego i znakomicie spisują się w sypialni, bo są praktyczne i funkcjonalne. Stanowią tło dla przemyślanych dodatków i miejsce do przechowywania ubrań oraz innych przedmiotów. Dzięki wyborowi skromnych mebli w stylu skandynawskim z pewnością odczujemy, że w sypialni panuje harmonia i spokój, a wszystkie nasze rzeczy będą mieć swoje miejsce i nie zagracą niepotrzebnie przestrzeni.

Szafa Primo

szafa Primo