Jak urządzić wnętrze w stylu eklektycznym?

Jak urządzić wnętrze w stylu eklektycznym?

Style w aranżacji wnętrz pozwalają najlepiej wyrazić charakter gospodarzy i dopasować się do aktualnie panujących trendów. Wybierając styl odpowiedni do własnego mieszkania, warto kierować się nie tylko obecnie panującą modą, ale również charakterem danego budynku – rodzajem okien, dostępem światła słonecznego, wysokością stropów, ciekawymi elementami architektonicznymi, które już w nim są. Dzięki temu pomieszczenia będą wyglądały tak, jakby nigdy wcześniej nie były inne, i trudno sobie wyobrazić, by mogły wyglądać choć trochę inaczej! Dziś w modzie eklektyzm – wyjątkowy styl, który szczególnie upodobały sobie osoby niepotrafiące zdecydować się na urządzenie mieszkania w jednolity sposób.

Eklektyzm i styl eklektyczny – co to takiego?

Eklektyzm to inaczej swoboda łączenia ze sobą różnych stylów. Pierwotnie termin ten wywodził się z architektury – polegał na zestawianiu w jednej budowli elementów z różnych epok, pozornie wcale do siebie niepasujących. Dziś styl eklektyczny to określenie częściej używane w architekturze i aranżacji wnętrz. Jego zadaniem jest wniesienie świeżości, czy odrobiny przekory do pomieszczenia, aby finalnie było ono ciekawsze w odbiorze, i aby lepiej odzwierciedlało gusta i preferencje gospodarzy.

Styl eklektyczny cechy

Podstawową zasadą stylu eklektycznego jest... brak zasad! Warto jednak skupić się na tym, aby podczas łączenia stylów zachować pewną konsekwencję – to samo dotyczy wszystkich sposobów urządzania wnętrz. W stylu eklektycznym każde krzesło w jadalni może być od innego zestawu, ale warto, aby całość tworzyła przemyślaną kompozycję – tak, aby każdy patrząc na Twoją jadalnię, widział stół i krzesła jako całość, a nie jako zbiór luźnych elementów przypadkowo zestawionych ze sobą. Warto wybrać dwa style, które ze sobą zmiksujemy w mniej więcej równych proporcjach, aby łatwo można było wychwycić w pomieszczeniu elementy zarówno jednego, jak i drugiego.

Jak łączyć style?

Barokowy obraz na tle ceglanej ściany, perski dywan i łóżko z baldachimem, a nad łóżkiem goła żarówka zwisająca z góry, której przewód prowadzi do sufitu z odpadniętym tynkiem odsłaniającym celowo ceglane ściany. To ciekawy przykład na to, jak zaaranżować barokowo-industrialną sypialnię, od której trudno będzie oderwać wzrok. Ten przykład pięknie uzmysławia, że charakterystyka eklektyzmu to średnio po połowie każdego stylu. Gdy do wnętrza wprowadzi się zaledwie jeden element któregoś z nich, zostanie on przytłoczony przez resztę, i będzie się wydawało, że nie pasuje on do pomieszczenia. W jadalni możesz postawić każde krzesło inne, na przykład jedno wiklinowe, a drugie klasyczne, z wiśniowego drewna, z miękkim tapicerowanym siedziskiem w kolorze burgundu. Jeśli jednak dołożysz do tego krzesło w stylu skandynawskim i długi stół z marmurowym blatem, całość przestanie mieć charakter eklektyczny, a będzie sprawiała wrażenie chaosu.

Jak łączyć kolory we wnętrzu eklektycznym?

Nie mniej istotne jest również prawidłowe, wyważone łączenie kolorów. Główną zasadą, podobnie jak w większości innych stylów, jest wybór koloru bazowego i dopełniającego. Nie ma tu przy tym znaczenia, czy kolor bazowy będzie tym bardziej odważnym, intrygującym i przykuwającym uwagę, czy jasnym, stonowanym i poważnym. Przykładowo, świetnie może wyglądać pomieszczenie ze ścianami w kolorze butelkowej zieleni i kolorowymi kloszami lamp, z kanapą i dywanami w barwach kości słoniowej. Oczywiście jest to tylko przykład tego, jak zaaranżować styl eklektyczny w mieszkaniu, by móc czerpać energię z korzystnej gry odcieni. Dopasowując kolory, dobrze jest zachować umiar. Nie powinny one być zbyt dominujące, ani gryźć się ze sobą – połączenie w aranżacji na przykład zieleni i czerwieni jest ryzykowne i sprawia, że w krótkim czasie domownicy mogą poczuć się przytłoczeni tymi barwami, a one same nieumiejętnie dobrane będą dawały wrażenie chaosu. Należy też zwrócić uwagę na łączenia materiałów, aby dywany, zasłony, tapicerka czy ozdoby na półkach pasowały do siebie pod względem faktury, wzorów i kolorystyki, tym samym tworząc spójną całość, pomimo pozornego miszmaszu wytworzonego przez zestawienie ze sobą różnych form i kształtów.

Jakie meble do stylu eklektycznego?

Modnym w ostatnim czasie zestawieniem stylów jest nowoczesność ze stylem z czasów PRL-u. Wysokiej jakości meble na wysoki połysk, o charakterystycznych kształtach i marmurkowych frontach w kolorze brązowym obecnie wzbudzają duże pożądanie u miłośników aranżacji wnętrz i stają się coraz mniej dostępne. Wiele mebli z tego okresu uległo zniszczeniu, a nie istnieją już fabryki, które je produkowały. Meble do stylu eklektycznego z czasów sprzed lat 90-tych wciąż są w świetnym stanie, gdyż w ich produkcję włożono mnóstwo pracy. Pomimo upływu lat wiele ich egzemplarzy jest idealnie zachowana i nie ma powodu, by je wyrzucać. W zestawieniu z nowoczesnym kolorem ścian, oryginalną zastawą stołową, czy współczesnymi ramkami na fotografie na ścianach, mogą dać naprawdę ciekawy, świeży efekt we współczesnym mieszkaniu!

Dlaczego warto wybrać styl eklektyczny?

Styl eklektyczny to bardzo dobry sposób na... hołdowanie ekologii! Zamiast kupować nowe wyposażenie całego mieszkania, czasem warto odświeżyć to, co już mamy lub wyszperać coś ciekawego na pchlim targu albo babcinym strychu. Stare, PRL-owskie meble, których planowałeś się pozbyć ze starego mieszkania, po niewielkim odświeżeniu mogą jeszcze zachwycić. Czasem wystarczy tylko wypolerować fronty, zmienić uchwyty, naprawić zawiasy lub pęknięte półki wewnętrzne, albo zmienić tapicerkę fotela na inną. W ten sposób niewielkim kosztem można dać starym meblom drugie życie, a swojemu wnętrzu – nowy wymiar. Podobnie rzecz ma się z antykami, których nie powinno się wyrzucać, oraz z przedmiotami stylizowanymi na przykład na postarzane, barokowe czy w stylu glamour.

Łącząc style można też otrzymać prawdziwą mieszankę wybuchową, dwóch ścierających się gustów – na przykład pani i pana domu! Niski koszt wynikający z powtórnego wykorzystywania starych lub „oklepanych” rzeczy i możliwość zaaranżowania pokoju tak, że z pewnością nikt inny nie będzie takiego miał, to największe atuty eklektyzmu.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK:

Duży narożnik czy kanapa z fotelami co wybrać?
Salon z dwoma sofami stwórz przytulny kącik wypoczynkowy
Jak zaaranżować hokery?
Charakterystyka stylu vintage
Szafki kuchenne z szufladami czy półkami?
Jak sprawdzić, czy meble są dobrej jakości?
Jak dobrze łączyć ze sobą meble tradycyjne i nowoczesne?
Jakie łóżko wybrać do małej sypialni?
Wnętrze w stylu japandi
Dywan w salonie – jak wybrać jego rozmiar i kształt?
Drzwi przesuwne – oszczędność miejsca i elegancja
Biurko dla nastolatka co zwrócić uwagę?
Jak zachować czystość w domu – triki i porady
Łóżko dla dziecka – zadbaj o wygodę swojej pociechy
Modny balkon – trendy na 2022 rok
Jak urządzić duże pomieszczenie?
Wybieramy idealny stolik kawowy
4 zasady, jak dbać o meble drewniane, aby wyglądały doskonale przez wiele lat
Styl urban jungle
Podnóżek - zbędny dodatek czy uniwersalny mebel?


Komentarze