Jak zachować czystość w domu – triki i porady

Jak zachować czystość w domu – triki i porady

Choć dla wielu osób sprzątanie to przykry obowiązek, nie da się go uniknąć. Warto więc opracować metody, z którymi przebiegnie ono sprawnie i szybko. Czasami drobne zmiany w dotychczasowej rutynie okazują się przełomowe. Właśnie dlatego przedstawiamy sposoby na sprzątanie, które odmienią tę nielubianą czynność.

Jak walczyć z kurzem, aby pozbyć się go na jak najdłużej?

Zaczniemy od omówienia kwestii kurzu, ponieważ jego usunięcie to zwykle pierwszy krok zarówno podczas większych porządków, jak i w codziennym sprzątaniu. Dlaczego? Jeśli nie zmyjemy go z mebli, żyrandoli, parapetów itd. na samym początku, zepsuje on efekt naszych późniejszych działań. Wytarcie kurzu po umyciu podłogi nie ma sensu! Wobec tego, jakie są sposoby na kurz? Jeden z nich to sprzątanie od góry do dołu. To pozwala uniknąć strącenia kurzu na czyste powierzchnie.

Domowe sposoby na kurz zakładają także regularne wietrzenie wnętrz, w szczególności podczas sprzątania. Dzięki temu kurz nie rozniesie się po całym domu. Dobrze również regularnie wystawiać pościel na słońce, a zimą wietrzyć ją w czasie mrozów. To sprzyja pozbyciu się nie tylko kurzu, ale i roztoczy. To ważne ze względów estetycznych oraz zdrowotnych. Zwłaszcza w przypadku alergików! Kurz potrafi wcisnąć się w każdą szczelinę, przy czym nawet u zdrowych osób powoduje katar, łzawienie oczu, a czasami nawet suchy kaszel.

Domowe sposoby na kurz, czyli właściwe narzędzia i produkty do sprzątania

Inne sposoby na kurz? Odpowiednie ściereczki! Bardzo dobrze sprawdzają się te jednorazowe, które wyrzuca się od razu po użyciu. Nie gromadzą one kurzu, dlatego są bardzo higieniczne. Z kolei korzystając ze ścierek wielorazowego użytku, należy je często prać i wymieniać. Inaczej, zamiast zmywać kurz, doprowadzimy do jego rozmazywania. Dobrze również zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty do ścierania kurzu, zwłaszcza takie o działaniu antystatycznym. Dzięki nim wszelkie pyłki nie osadzają się na powierzchniach tak szybko. Ponadto przed jego usunięciem zawsze zwilżamy szmatkę. W innym wypadku dojdzie do roznoszenia się kurzu.

Inne sprytne, domowe sposoby na kurz to wykorzystanie myjki do mycia okien. Bardzo dokładnie usunie ona zabrudzenia ze szklanych powierzchni, płytek, a nawet mebli. Co więcej, w walce z kurzem niemałe znaczenie mają rzeczy, o których rzadko myśli się na co dzień. Mowa tu o sprzętach AGD z filtrami. Gdy nie czyścimy ich przez długi czas, przy każdym uruchomieniu zaczynają wydmuchiwać cząsteczki brudu. Dotyczy to odkurzacza, ale i urządzeń kuchennych, z których wydostaje się tłusty osad, do którego natychmiast przylega kurz. Lepiej też nie zostawiać zbyt wiele rzeczy na wierzchu czy to w kuchni, czy w pokojach. W końcu to idealne miejsca, w których zbiera się kurz.

A jak walczyć z kurzem za pomocą ekologicznych środków? Osoby ceniące naturalne rozwiązania mogą samodzielnie przygotować domowy preparat na kurz. Potrzeba do tego butelki ze spryskiwaczem, ⅓ szklanki oliwy z oliwek, ½ szklanki zimnej wody oraz 10-15 kropel olejku eterycznego. Dobry wybór to te o orzeźwiającym zapachu, np. cytrynowym. Po przelaniu wszystkich składników do butelki, mocno nią potrząsamy (przed każdym kolejnym użyciem również). I gotowe! Takim specyfikiem spryskujemy powierzchnię lub szmatkę, po czym ścieramy kurze.

Sposoby na sprzątanie w kuchni – szybkie i dokładne

W utrzymaniu porządku w kuchni pomaga odpowiednia organizacja produktów spożywczych. Makarony, kasze, cukier i inne produkty sypkie warto umieścić w specjalnych, szczelnych pojemnikach. To sprawi, że nic nie rozsypie się w nieoczekiwanym momencie. Ponadto naczynia dopasowane do wystroju kuchni sprawią, że wnętrze zyska spójny charakter. Kolejny trik to regularne sprawdzanie przydatności produktów spożywczych znajdujących się w szafkach oraz w lodówce. Przeterminowane niepotrzebnie zajmują miejsce.

Ponadto opłaca się przyłożyć się do utrzymania czystości w okolicy zlewu. Gąbki po każdym myciu potrzebują suszenia, a co tydzień lub dwa trzeba je zmieniać. Sam zlew ze stali nierdzewnej doskonale domyjemy z wykorzystaniem sody oczyszczonej wymieszanej z płynem do mycia naczyń. Taką mieszankę wystarczy pozostawić na 15 minut, a po tym czasie zmyć ją z użyciem szorstkiej myjki lub kulki z folii aluminiowej, jednak dość ostrożnie. Następnie spłukujemy umytą powierzchnię.

Polecane patenty na sprzątanie w kuchni uwzględniają również szybkie, lecz dokładne mycie płytek. To jedna z pierwszych rzeczy, którą widzimy po wejściu do tego pomieszczenia, dlatego zawsze powinno lśnić. Można je czyścić z wykorzystaniem gotowych płynów w sprayu lub wykorzystać po prostu sodę oczyszczoną oraz ocet. Aby to zrobić, należy pokryć płytki papką z sody oczyszczonej oraz wody. Następnie sięgamy po butelkę ze spryskiwaczem wypełnioną octem i spryskujemy nim miejsca pokryte sodą. Po odczekaniu 2-3 minut czyścimy płytki gąbką oraz szczoteczką, po czym całość przecieramy szmatką. Z kolei, aby dłużej zachować czystość i świeżość w lodówce, należy co tydzień przecierać jej wnętrze (np. za pomocą antybakteryjnych chusteczek do powierzchni spożywczych). W pozbyciu się złych zapachów pomagają waciki nasączone sokiem z cytryny.

Jak szybko posprzątać łazienkę bez trudu?

Z pewnością nikogo nie zaskoczymy, po raz kolejny stwierdzając, że klucz do sukcesu to regularność. Zachęcamy zatem, aby co kilka dni wymieniać ręczniki i prać je w temperaturze 60 st. C. To bardzo higieniczne rozwiązanie. Poza tym nie pozostawiamy nieużywanych rzeczy na umywalce, w brodziku czy przy wannie, ponieważ wprowadzają niepotrzebny chaos. Jeśli pokrywa je osad lub brud, musimy je przepłukać. Kolejny krok to trzepanie dywaników, czyli najszybszy, skuteczny sposób na pozbycie się z nich zabrudzeń.

Każdego dnia czyścimy także toaletę za pomocą płynu bakteriobójczego. Lustro, umywalkę, baterie, toaletę i prysznic spryskujemy płynem do mycia łazienek, a następnie przecieramy ściereczką. Wycieramy też wnętrze brodzika lub wanny. Pozostaje jeszcze odkurzenie oraz umycie podłogi. Choć wydaje się, że mamy tu sporo czynności do wykonania, tak naprawdę opisany sposób na to, jak szybko posprzątać łazienkę nie wymaga wiele czasu. Wystarczy zaledwie kilka minut, aby wykonać wszystkie wspomniane kroki.

Jak szybko sprzątać dom lub mieszkanie?

Teraz czas na szereg uniwersalnych wskazówek, które sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Otóż każde większe sprzątanie odpowiednio wcześniej zaplanujmy i w razie potrzeby rozłóżmy nawet na kilka dni. Dobre patenty na sprzątanie zakładają również wcześniej wspomniane sprzątanie od góry do dołu oraz od lewej do prawej. Dzięki temu nic nam nie umknie podczas porządków. Ogólna kolejność sprzątania powinna z kolei wyglądać następująco – odłożenie wszystkich rzeczy na swoje miejsce, zmycie kurzy, mycie umywalek, blatów, mycie okien. Na samym końcu odkurzamy i myjemy podłogi.

Kolejny sposób na to, aby utrzymać w domu nie tyle, co czystość, ale przyjemną świeżość to troska o zapachy. Tutaj spiszą się wszelkie gotowe odświeżacze powietrza, jednak można też sięgnąć po domowe sposoby. Piękny zapach w kuchni zapewni misa pełna cytrusów, w łazience gałązki eukaliptusa, z kolei w salonie świeczki zapachowe czy olejki eteryczne.

Jak szybko posprzątać dom w razie nieoczekiwanej wizyty gości?

Oczywiście wiemy, że nie zawsze udaje się wszystko zaplanować. Chyba każdemu zdarzyła się nieoczekiwana wizyta rodziny lub znajomych, kiedy w mieszkaniu panował rozgardiasz. Jak szybko sprzątać w takiej sytuacji? W takim wypadku podstawa to pozbycie się porozrzucanych rzeczy oraz tekstyliów. Najlepiej zebrać je do toreb, kartonów czy pudełek i na czas wizyty umieścić np. w schowku lub innym niewidocznym miejscu. Z kolei po wyjściu gości lub następnego dnia mamy gotowy materiał, aby podjąć się gruntownego sprzątania.

Wierzymy, że opisane metody pomogą osobom mającym kłopot z tym, jak szybko posprzątać dom. Zapewniamy, że regularne pozbywanie się kurzu oraz innych zabrudzeń pomaga w zachowaniu mebli oraz innych domowych sprzętów w dobrym stanie przez długi czas!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK:

Duży narożnik czy kanapa z fotelami co wybrać?
Salon z dwoma sofami stwórz przytulny kącik wypoczynkowy
Jak zaaranżować hokery?
Charakterystyka stylu vintage
Szafki kuchenne z szufladami czy półkami?
Jak sprawdzić, czy meble są dobrej jakości?
Jak dobrze łączyć ze sobą meble tradycyjne i nowoczesne?
Jakie łóżko wybrać do małej sypialni?
Wnętrze w stylu japandi
Dywan w salonie – jak wybrać jego rozmiar i kształt?
Drzwi przesuwne – oszczędność miejsca i elegancja
Biurko dla nastolatka co zwrócić uwagę?
Jak zachować czystość w domu – triki i porady
Łóżko dla dziecka – zadbaj o wygodę swojej pociechy
Modny balkon – trendy na 2022 rok
Jak urządzić duże pomieszczenie?
Wybieramy idealny stolik kawowy
4 zasady, jak dbać o meble drewniane, aby wyglądały doskonale przez wiele lat
Styl urban jungle
Podnóżek - zbędny dodatek czy uniwersalny mebel?


Komentarze