4 zasady, jak dbać o meble drewniane, aby wyglądały doskonale przez wiele lat

4 zasady, jak dbać o meble drewniane, aby wyglądały doskonale przez wiele lat

Zadbane i eleganckie drewniane meble nadają wnętrzu nieprzeciętnego charakteru. Cechują się ponadczasowością i szerokim zastosowaniem unikalnych kompozycji stylistycznych nawiązujących do natury, za którą człowiek coraz częściej podąża. Powrót do klasycznych materiałów to nieprzemijający trend wnętrzarski, który zyskuje coraz większą popularność także w Polsce.

Czym czyścić powierzchnie drewniane, czyli jak dobrać środki do pielęgnacji mebli

Drewno jest delikatnym surowcem, dlatego wymaga zachowania wszelkiej ostrożności podczas jego oczyszczania oraz konserwacji. Do usuwania kurzu używaj miękkiej, wilgotnej ściereczki, następnie wypoleruj powierzchnię suchą szmatką. W przypadku powstania widocznych zabrudzeń w postaci plam lub smug konieczne jest czyszczenie mebli środkami przeznaczonymi do powierzchni drewnianych. Zrezygnuj ze zwykłych płynów do naczyń. Lepiej zainwestować w wysokiej klasy preparaty zawierające składniki myjące i polerujące w jednym. Dzięki temu unikniesz mikrouszkodzeń na delikatnych powłokach mebli.

Oprócz regularnego czyszczenia mebli wykonanych z drewna niezwykle istotna jest ich właściwa konserwacja. W tym celu wybierz środki do pielęgnacji mebli, takie jak wosk, olej, impregnat, które pozostawią niewidoczną warstwę ochronną na ich powierzchni. Do polerowania wybieraj ściereczki bawełniane wykonane wyłącznie z naturalnych materiałów o wysokim stopniu miękkości. Zrezygnuj z syntetycznych szmatek oraz gąbek, ponieważ możesz nimi porysować delikatną powłokę mebli. Kupując preparaty do konserwacji, zawsze zwracaj uwagę na to, do jakiego typu drewna są one przeznaczone, inne właściwości mają produkty do jasnych wybarwień, a inne do ciemnych.

Jak zapobiegać przebarwieniom – proste wskazówki 

Częsta i dokładna pielęgnacja mebli drewnianych to nie tylko stosowanie właściwych preparatów do ich konserwacji, polerowanie, mycie i czyszczenie. Ważna okazuje się również profilaktyka zapobiegająca różnego typu uszkodzeniom. Podczas codziennego korzystania z blatów, półek i regałów nie trudno o powstanie przebarwień wywołanych postawieniem na nich naczynia z gorącym napojem lub posiłkiem.

Dlatego zawsze należy używać podstawek, wówczas można uniknąć nieestetycznych odbarwień powstałych pod wpływem wysokiej temperatury. Ponadto nie należy stawiać mebli drewnianych w miejscach, w których będą one narażone na działanie promieni słonecznych. Nadmierna ich ekspozycja może skutkować wyblaknięciem i utratą koloru, a z czasem rozwarstwieniem się niektórych powłok z powierzchni mebla.

Właściwa temperatura pomieszczenia a wpływ na stan mebli drewnianych 

Zbyt częsta ekspozycja drewna na zimno może spowodować, że zacznie ono puchnąć. Dlatego pamiętaj o tym, aby w pomieszczeniu była właściwa temperatura. Powinna wynosić od 15 do około 28 stopni Celsjusza. Dbając o meble drewniane, warto pamiętać również o tym, aby nie ustawiać ich obok grzejnika, bo wysoka temperatura wysusza drewno. Należy zachować minimum jeden metr odstępu od źródła ciepła. Zapobiegniesz w ten sposób nieodwracalnym zmianom w konstrukcji bryły.

Unikaj wilgoci w pomieszczeniach 

Drewniane meble bardzo źle znoszą obecność grzybów i pleśni, które rozwijają się w wilgotnych wnętrzach. Dlatego regularnie należy wietrzyć pomieszczenia i dbać o właściwy poziom wilgotności powietrza, który powinien utrzymywać się na poziomie około 60%. Ponadto obserwuj wnętrze, czy w zakamarkach  na ścianach, na suficie lub na podłodze nie powstają ogniska grzybów i pleśni. Wówczas możesz szybko zapobiec ich rozwojowi, stosując odpowiednie preparaty. Reasumując, jeśli zastanawiasz się, jak dbać o meble drewniane, aby służyły przez wiele lat, pamiętaj o tym, żeby zapewnić im właściwe warunki w pomieszczeniu i stosować wysokiej klasy środki do pielęgnacji.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK:

Styl GlamourJak nie przesadzić z elegancją
Trend: Butelkowa Zieleń We Wnętrzach
Jak wybrać idealną szafkę RTV do kina domowego?
Jak funkcjonalnie umeblować przedpokój?
Nowoczesne sofy do salonu
Pokój dla nastolatka – sypialnia czy coś więcej?
Kiedy dziecko staje się nastolatkiem… Urządzamy pokój młodzieżowy
Klasyczne łóżko czy rozkładana sofa?
Jak wprowadzić minimalizm do salonu?
Styl Prowansalski w Nowoczesnym Wydaniu: Sielsko i Romantycznie
Pokój gościnny – przeżytek czy potrzebne pomieszczenie?
Jaka powinna być szafa do przedpokoju?
Wzrost maksymalizmu we wnętrzach
Jakie rozwiązania powinny znaleźć się w każdej szafie?
Jakie meble wybrać do pokoju dla gości?
Ława – niezbędny element aranżacji salonu
Zagłówek do łóżka – estetyczny i praktyczny dodatek do sypialni
Wady i zalety łóżka piętrowego
Urządzamy kuchnię w stylu angielskim
Jak dobrać kształt stołu do pomieszczenia?


Komentarze