Jak dobrać kształt stołu do pomieszczenia?

Jak dobrać kształt stołu do pomieszczenia?

Mogłoby się wydawać, że zakup stołu nie powinien sprawiać nikomu trudności. Niekiedy bywa jednak tak, że model, który przypadł nam do gustu, okazuje się zbyt mały, za duży bądź ma niewłaściwy blat, przez co finalnie nie wygląda dobrze. Czym się zatem kierować przy wyborze, żeby nie popełnić błędu? Jaki kształt stołu wybrać do danego pomieszczenia, aby uzyskać najlepszy efekt?

Jaki wybrać rozmiar stołu do jadalni?

Bez wątpienia nieudany zakup może zepsuć nastrój, zwłaszcza gdy każdego dnia musimy oglądać aranżację, której elementy do siebie nie pasują. Nawet najpiękniejszy stół, wykonany z drogich materiałów (np. drewna) lub bogato rzeźbiony, nie będzie cieszył oka, jeśli zajmuje zbyt dużą powierzchnię i ogranicza dostęp do pozostałych części pokoju. Podobnie w przypadku, gdy kupiliśmy stół, który prezentuje się niekorzystnie na tle reszty wyposażenia. W tak urządzonym wnętrzu nie będziemy się czuć komfortowo.

Aby uniknąć takich sytuacji, przed zamówieniem stołu trzeba dokładnie wymierzyć obszar, w którym ma stanąć. Musimy wiedzieć, ile centymetrów wystarczy, aby jedna osoba mogła siedzieć przy blacie, zachowując wygodę. Komfortowa odległość, umożliwiająca sprawne odsunięcie krzesła od stołu oraz wstanie, wynosi ok. 75 cm. Jeśli dysponujemy małym metrażem, możemy ograniczyć się do odległości minimalnej, czyli 55 cm.

Kolejna kwestia dotyczy tego, ile miejsca na krzesło przy stole potrzebujemy, aby swobodnie spożyć posiłek. Optymalna (rozsądna) przestrzeń dla jednego człowieka oscyluje w granicach 60 cm długości oraz 40 cm głębokości blatu. Jeżeli chcemy kupić stół dla dwójki ludzi, należy tę długość pomnożyć przez dwa, jeśli dla więcej – postąpić analogicznie. Do podanej szerokości blatu należy dodać margines bezpieczeństwa, czyli miejsce na zastawę stołową. To szczególnie istotne, gdy stół ma stać na środku, a nie przy ścianie. Wtedy osoby przystępujące do jedzenia będą siedzieć obok oraz naprzeciwko siebie.

Do małego pomieszczenia stół okrągły czy prostokątny?

Poza rozmiarami stołu ważny jest również jego kształt, uzależniony od lokalizacji mebla. Innymi słowy, duże znaczenie ma miejsce, gdzie chcemy go ustawić. Gdy planujemy postawić stół w rogu albo nie mamy innego wyjścia z powodu ograniczonego metrażu, dobrym rozwiązaniem będzie kształt stołu prostokątny lub kwadratowy. Jeżeli natomiast odpowiada nam wariant, w którym stół zajmuje centralne miejsce w salonie, możemy zdecydować się na opcję okrągłą. Wybierają ją chętnie rodziny z małymi dziećmi, unikające przedmiotów i mebli z ostrymi krawędziami.

W małym pokoju sprawdzi się stół rozkładany. Na co dzień złożony, służy dodatkową długością blatu w trakcie spotkań w większym gronie.

Stół okrągły czy kwadratowy – jaki wybrać? 

Niewielki metraż salonu to nie jedyne ograniczenie, które wpływa na wybór stołu – powinniśmy wziąć pod uwagę także kształt pomieszczenia. W klasycznym umieszczenie prostokątnego lub kwadratowego stołu pozwoli na odpowiednie zaplanowanie przestrzeni i wykorzystanie jej w maksymalnym stopniu. W nietypowym wnętrzu możemy wstawić okrągły stół oraz stworzyć dzięki temu nietuzinkową aranżację.

Staranne przemyślenie zakupu umożliwi nie tylko zdobycie funkcjonalnego mebla, który będzie nam służył długie lata. Umiejętnie dobrany stół stanie się prawdziwą ozdobą salonu.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK:

Mieszanie mebli tradycyjnych z nowoczesnymi
Jaki rodzaj obicia kanapy wybrać?
Narożnik w kształcie litery L czy U – który kształt wybrać?
Jak wybrać wygodne łóżko do sypialni?
Ciemne wnętrza
Jak wybrać wygodne biurko do pracy przed komputerem?
Wielki pojedynek: meble modułowe kontra meble na wymiar
Biuro w kawalerce, czyli jak zorganizować przestrzeń do pracy w domu
Meble dziecięce oszczędzanie przez piętrowanie
Jak urządzić poddasze użytkowe?
Meble Helvetia
Meblościanka - rozwiązanie do nowoczesnego wnętrza
Które cechy stylu skandynawskiego warto wykorzystać we wnętrzach?
Jej Wysokość Kanapa. Jak Dobrać Idealną Sofę do Salonu?
Urządzamy mieszkanie na wynajem - o czym warto pamiętać?
Dlaczego do salonu warto wybrać narożnik?
Kuchnia w kolorze czerwonym w trzech krokach
Czym kierować się podczas zakupu łóżka?
Pastelowe Aranżacje Salonu - Dla Złaknionych Odpoczynku
Jak urządzić małe mieszkanie? 5 skutecznych trików


Komentarze