Urządzamy kuchnię w stylu angielskim

Urządzamy kuchnię w stylu angielskim

Styl angielski od lat zachwyca przytulnością, elegancją oraz domowym klimatem. Zwłaszcza kuchnie urządzone zgodnie z jego zasadami zachwycają najwięcej osób. Jak dobrać meble i dodatki, żeby zmienić wygląd pomieszczenia? 

Kuchnia w stylu angielskim – szyk, elegancja i przytulność

Typowy angielski styl cechuje się stonowanymi kolorami oraz połączeniem wzorów takich jak szkocka krata czy motywy różane. Wyróżnia się delikatnością i subtelnością, ale jest przy tym jednak bardzo konsekwentny. Kuchnia angielska najczęściej ma ściany barwy écru, kości słoniowej albo w odcieniach żółci, co sprawia, że urzeka wchodzących swoim niesłychanym ciepłem.

Olbrzymie znaczenie mają dodatki, choćby tak niewielkich rozmiarów jak cukiernica czy zestaw z solniczką oraz pieprzniczką. Aby wszystkie przedmioty w kuchni idealnie ze sobą współgrały, muszą być w jednej stylistyce. Dotyczy to zarówno pojemniczków na przyprawy lub herbatę, jak i dzbanków na sok, czajnika elektrycznego bądź kompletu kawowego. Oczywiście można postawić na eklektyzm, łącząc pozornie niepasujące do siebie elementy (np. kryształowa cukiernica i szklany czajnik). Trzeba jednak robić to umiejętnie, inaczej w naszej kuchni pojawi się chaos.

Meble kuchenne w stylu angielskim – czyli jakie?

Jeżeli marzy nam się kuchnia angielska meble pasujące do jej wnętrza powinny być drewniane, z licznymi przeszkleniami oraz ażurowymi elementami. Aby perfekcyjnie wkomponowały się w aranżację, nie może zabraknąć listewek na frontach szafek, a w środku większych i mniejszych przegródek czy schowków. Przy planowaniu wystroju należy pamiętać również o odpowiedniej armaturze kuchennej – wybrać baterię, czy zlew w stylu retro czy vintage. Kolejna istotna kwestia to wyposażenie. Oprócz szafek kuchennych oraz urządzeń AGD dobrym rozwiązaniem będzie zakup rozbudowanego okapu (np. przypominającego kominkowy gzyms), a także zaplanowanie miejsca na dużą wyspę.

Kuchnia angielska w różnych wersjach

Nie tylko klasyczną elegancją cechuje się urządzona w ten sposób kuchnia. Styl angielski dzieli się na kilka podgatunków, począwszy od tzw. cottage (wiejska konwencja), a skończywszy na mariażu z akcentami industrialnymi. W pierwszej grupie znajdują się naturalne tkaniny dekoracyjne z motywem Toile de Jouy (obrazki rokokowe ze scenkami rodzajowymi), koronkowe bieżniki, krata, zazdrostki z lnu na tle jasnego drewna ciepłej barwy, np. buka, brzozy czy orzecha. W tej konwencji świetnie wyglądają też gliniane naczynia, bukiety suszonych ziół oraz warkocze czosnku zawieszone na belkach. Druga grupa obejmuje drewniane blaty z sękami, lampy żeliwne bądź metalowe czy geometryczne kafelki. Takie aranżacje coraz częściej spotyka się w penthouse'ach.

Ciekawie prezentują się wnętrza kuchni angielskiej z akcentami glamour lub kolonialnymi. Miłośnicy luksusowych dodatków mogą zawiesić u sufitu kryształowy żyrandol, wstawić sofę Chesterfield, a zamiast krzeseł kupić chokery z miękkim obiciem (np. z pluszu). Fani motywów kolonialnych będą zadowoleni z klimatu, jaki zapewnią jasne szafki z blatami z drewna egzotycznego czy lampy z orientalnym kloszem.

Styl angielski daje wiele możliwości atrakcyjnej aranżacji. Piękne detale, ciepłe kolory, harmonijny wystrój – bez względu na odmianę, na jaką się zdecydujemy, otrzymamy przytulne wnętrze, w którym każdy będzie czuł się komfortowo.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK:

Mieszanie mebli tradycyjnych z nowoczesnymi
Jaki rodzaj obicia kanapy wybrać?
Narożnik w kształcie litery L czy U – który kształt wybrać?
Jak wybrać wygodne łóżko do sypialni?
Ciemne wnętrza
Jak wybrać wygodne biurko do pracy przed komputerem?
Wielki pojedynek: meble modułowe kontra meble na wymiar
Biuro w kawalerce, czyli jak zorganizować przestrzeń do pracy w domu
Meble dziecięce oszczędzanie przez piętrowanie
Jak urządzić poddasze użytkowe?
Meble Helvetia
Meblościanka - rozwiązanie do nowoczesnego wnętrza
Które cechy stylu skandynawskiego warto wykorzystać we wnętrzach?
Jej Wysokość Kanapa. Jak Dobrać Idealną Sofę do Salonu?
Urządzamy mieszkanie na wynajem - o czym warto pamiętać?
Dlaczego do salonu warto wybrać narożnik?
Kuchnia w kolorze czerwonym w trzech krokach
Czym kierować się podczas zakupu łóżka?
Pastelowe Aranżacje Salonu - Dla Złaknionych Odpoczynku
Jak urządzić małe mieszkanie? 5 skutecznych trików


Komentarze