Czy wysokość łóżka ma znaczenie?

Czy wysokość łóżka ma znaczenie?

Czy wysokość łóżka ma znaczenie?

Szukając odpowiedniego łóżka, warto zwrócić uwagę na to, by było nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale i wygodne. Na jakość i komfort snu wpływa twardość oraz powierzchnia materaca. Standardowe łóżka mają długość 200 cm i są dostępne w wersjach jedno i dwuosobowych. Optymalna szerokość powierzchni spania dla jednej osoby to co najmniej 80 cm. Czy wysokość łóżka ma znaczenie dla komfortu snu? Przeczytaj i wybierz optymalne wymiary łóżka!

Jaka jest standardowa wysokość łóżka?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli łóżek różniących się designem, budową oraz rozmiarem. Wybierając łóżko, zwracasz uwagę na szerokość, by zapewnić sobie komfort snu i dopasować wielkość mebla do metrażu sypialni. A co z wysokością? Zależy ona od tego, jak łóżko jest zbudowane. Najwyższe są modele na wysokich nóżkach, ale również kontynentalne, które nie posiadają tradycyjnej ramy, a materac ułożony na skrzyniach. Na wysokość łóżka ma też wpływ grubość materaca oraz to, jak bardzo będzie on wystawał poza ramę.

Wysokie łóżko dla dziecka

Na podstawie wysokości można podzielić łóżka na trzy grupy:

  • niskie, japońskie - pochodzą z Dalekiego Wschodu, gdzie śpi się na materacu ułożonym na podłodze lub bardzo niskich łóżkach, mają ok. 30 cm wysokości.

  • średnie - większość modeli tapicerowanych, drewnianych i metalowych mieści się w przedziale 40-50 cm wysokości.

  • wysokie - głównie łóżka kontynentalne mierzące 55-60, a nawet 70 cm wysokości.

Wysokość łóżka do sypialni - jaka jest optymalna?

Nie bez powodu standardowa wysokość łóżka to 40-50 cm. Większość modeli drewnianych lub tapicerowanych dostępnych na rynku mieści się w tym przedziale. Przyjmuje się, że jest to optymalna wysokość łóżka z dwóch powodów. Po pierwsze spanie w bliskości podłogi jest niehigieniczne. Nawet jeżeli regularnie sprzątasz, osadza się tam kurz, sierść zwierząt czy pyłki roślinne, które dostają się do sypialni przez okna. Wszystkie te zanieczyszczenia zawierają alergeny. Śpiąc nisko, wdychasz je, ryzykując rozwój alergii, a w konsekwencji nawet astmy.

Łóżko z pojemnikami

Drugim powodem, dla którego większość łóżek tapicerowanych ma wysokość 40-50 cm jest wygoda wstawania z nich. Przeciętna osoba siedząc na materacu, powinna mieć kolana zgięte pod kątem 90 stopni. Wstawanie z takiej pozycji nie obciąża stawów. Dla osób młodych i zdrowych wysokość łóżka nie ma znaczenia. Nie sprawia im trudności siadanie, kładzenie się i podnoszenie. Jednak osobom starszym, o ograniczonej sprawności czy ze schorzeniami kręgosłupa wstawanie ze zbyt niskiego łóżka może sprawiać problem. Podobne trudności mogą mieć również osoby z nadwagą lub bólami kolan.

Dla kogo wysokie łóżko kontynentalne?

Łóżka kontynentalne są zbudowane nieco inaczej niż pozostałe modele. Ich cechami charakterystycznymi są między innymi osadzenie na niskich nóżkach lub ślizgach, pojemna skrzynia do przechowywania pościeli, wielowarstwowy materac oraz zagłówek. Brak tradycyjnej ramy sprawia, że cała konstrukcja jest wyższa i wynosi około 60-70 cm. Łóżko kontynentalne jest wygodne dla seniorów, ponieważ dzięki specyficznej budowie wstawanie z nich jest ułatwione. Warto jednak wziąć pod uwagę wzrost osoby śpiącej, ponieważ na zbyt wysokie łóżko może być trudno wejść.

Jest to również optymalna wysokość łóżka dla osób o ponadprzeciętnym wzroście. Dzięki swoim rozmiarom łóżka kontynentalne prezentują się bardzo stylowo. Zaopatrzone są również w pojemne skrzynie na pościel, co jest dodatkowym atutem. Ponadto wysokie łóżko kontynentalne zalecane jest alergikom. Im wyżej od podłogi śpią, tym mniej kurzu i zawartych w nim alergenów.

Niskie łóżko - czy warto?

Bardzo niskie łóżka w stylu japońskim zdecydowanie nie są dla każdego. Ze względu na swoją budowę są odpowiednie tylko dla młodych, w pełni sprawnych osób, które nie mają trudności ze wstawaniem. Problemem podczas spania na niskim łóżku  może być także kurz z podłogi, który u wielu osób wywołuje alergię. Nie powinno to jednak być kłopotliwe przy codziennym sprzątaniu. Tego typu drewniane łóżka są lekkie, można więc łatwo je przenosić.

Stylowe łóżko

Łóżka japońskie mają wyjątkowy design i doskonale prezentują się w minimalistycznych wnętrzach japandi. Ponadto niskie łóżko może być wykorzystane w aranżacji sypialni na poddaszu. Ze względu na wysokość można je umieścić nawet pod skosem.

Jak zwiększyć wysokość łóżka?

Jeżeli masz za niskie łóżko, nie musisz od razu wymieniać go na nowe. Istnieje kilka trików, które pozwolą nieco zwiększyć jego wysokość. Już kilka centymetrów może przynieść ulgę podczas wstawania z pozycji siedzącej.

  • wymień nóżki na wyższe - jeżeli Twoje łóżko ma niskie nóżki, możesz dokupić odpowiednio wyższe i samodzielnie je wymienić. Jest to prosta zmiana, która zwiększy wysokość łóżka o kilka centymetrów. Pozwoli to nie tylko podnieść komfort codziennego wstawania, ale również zrobić więcej miejsca pod łóżkiem i ułatwić sprzątanie.

  • kup wyższy materac - zmiana materaca na grubszy sprawi, że będzie on bardziej wystawał z ramy, więc całe łóżko stanie się wyższe.

  • używaj toppera - nakładkowy materac pozwala dodać łóżku nawet 9 cm wysokości, a ponadto może wyregulować twardość materaca, jeżeli jest zbyt miękki.

Jeżeli zwracasz uwagę na wymiary materaca, pamiętaj, że wysokość łóżka ma znaczenie. Przeciętnej młodej i zdrowej osobie sprawdzi się każdy model. Jednak jeżeli masz alergię, wybierz wyższe łóżko - minimum 40-50 cm. Dla osób starszych polecamy wygodne i solidne łóżka kontynentalne. Szeroki wybór tych modeli znajdziesz na stronie AMDK meble!


Komentarze