Czyszczenie parą – wady i zalety

Czyszczenie parą – wady i zalety

Czyszczenie parą to sposób na szybkie, dokładne i przede wszystkim ekologiczne sprzątanie. Za pomocą parownicy można usunąć wiele zanieczyszczeń z różnych powierzchni. Jakie są zalety, a jakie wady tego urządzenia? Czy warto kupić myjkę parową? Jeżeli zastanawiasz się, jakie są plusy i minusy sprzątania parą, czytaj dalej!

Jak działa myjka parowa?

Parownica to urządzenie, które do czyszczenia wykorzystuje parę wodną. Zasilane jest zwykle na prąd, jednak poza nim nie wymaga zakupu żadnych dodatkowych środków – jedynie wody. Jeżeli mieszkasz w miejscu, gdzie jest ona twarda, warto zaopatrzyć się w demineralizowaną lub założyć specjalne filtry.

Zasada działania myjki parowej jest prosta. Woda doprowadzana jest do wrzenia, w efekcie czego powstaje para wodna. Za pomocą specjalnych dysz jest ona wyrzucana na zewnątrz pod dużym ciśnieniem. W połączeniu z wysoką temperaturą usuwa ono zanieczyszczenia. Parownice zwykle zaopatrzone są w kilka różnych końcówek – zwężonych służących do oczyszczania wąskich szczelin, płaskich do powierzchni podłóg czy szyb, a także ze szczoteczką do szorowania uporczywych zabrudzeń. Dzięki temu urządzenia te są uniwersalne i z powodzeniem zastąpią wiele innych sprzętów do sprzątania.

Czyszczenie parą – zalety

Myjki parowe zyskują coraz większą popularność z wielu powodów. Sprzątanie z ich użyciem jest szybkie, łatwe i przyjemne. Zwolennicy ekologicznego stylu życia docenią również to, że do ich użycia nie potrzeba chemicznych detergentów, które zanieczyszczają wodę. Jakie jeszcze korzyści ma czyszczenie parą?

Myjki parowe są bezpieczne dla zdrowia

Alergie to coraz powszechniejszy problem. Wiele osób jest uczulonych na różnego rodzaju pyłki, roztocza czy białko zawarte w ślinie zwierząt, jednak bardzo często dochodzi także do reakcji alergicznych na detergenty. Osobom wrażliwym zaleca się ograniczyć je do minimum i stosować jedynie te na bazie naturalnych składników. Alergicy nie powinni również wdychać chemicznych oparów, a jest to nieuniknione przy konwencjonalnym sprzątaniu z użyciem środków czyszczących. Stosowanie parownicy pozwala wyeliminować chemikalia służące do sprzątania, co pozytywnie wpływa na zdrowie dorosłych, dzieci, a także zwierząt domowych. Dodatkowo wysoka temperatura eliminuje wszelkie alergeny takie jak roztocza czy grzyby, co także przyczynia się do zmniejszenia nieprzyjemnych objawów uczuleń.

Sprzątanie parą jest ekonomiczne 

Pomijając początkowy koszt zakupu sprzętu, używanie pary do sprzątania jest korzystne cenowo. Jeżeli nie masz bardzo twardej wody w mieszkaniu, możesz używać do mycia tylko czystej kranówki. Środki czyszczące szybko się kończą i nie są tanie – szczególnie te oznaczone jako ekologiczne. Używanie do sprzątania samej wody znacząco przyczynia się do obniżenia kosztów życia.

Czyszczenie parą jest łatwe i szybkie

Stosując tradycyjne metody sprzątania, nierzadko trzeba szorować uporczywe zabrudzenia, takie jak kamień czy tłuszcz. Wysoka temperatura i ciśnienie, z jakim para wodna jest wyrzucana z dyszy parownicy, doskonale radzą sobie z rozpuszczeniem nawet opornego brudu. Użycie pary do sprzątania nie wymaga szorowania, jest szybkie i przyjemne.

Parą wodną wyczyścisz wszelkie zakamarki

Sprzątanie z użyciem pary wodnej pomaga dotrzeć do różnych zakamarków i szczelin, które ciężko jest wyczyścić, stosując konwencjonalne metody. Mgiełka pod dużym ciśnieniem dociera do trudno dostępnych miejsc i usuwa z nich nagromadzony brud, dlatego może służyć do czyszczenia fug, zakamarków kabiny prysznicowej czy piekarnika. Wszędzie tam, gdzie nie radzą sobie ściereczki czy szczotki, para wodna dotrze bez problemu.

Parownica to uniwersalne urządzenie

Czyszczenie parą jest uniwersalnym sposobem sprzątania. Można jej używać do mycia podłóg i kafelków na ścianach, sprzątania łazienki oraz kuchni, a nawet luster czy okien. Zastępuje wiele środków chemicznych, a także niejedno urządzenie do sprzątania. Myjka parowa nie może być jednak używana na każdą powierzchnię. Ze względu na wilgoć i temperaturę nie można jej stosować na drewno, panele, które nie są odporne na wodę, a także na meble z okleiną. W okresie zimowym, kiedy temperatury na zewnątrz są niskie, nie należy także myć parą okien, ponieważ szyby mogą pęknąć.

Sprzątanie parą – wady

Chociaż parownica to uniwersalne urządzenie do sprzątania, nie każda powierzchnia nadaje się do czyszczenia za pomocą pary. Należy mieć na uwadze, że materiały, które nie są odporne na wodę i wysoką temperaturę, mogą ulec uszkodzeniu w kontakcie z parą wodną pod ciśnieniem. Czyszczenie mgiełką w wysokiej temperaturze z jednej strony jest dużo bezpieczniejsze dla zdrowia i środowiska, gdyż nie używa się chemicznych substancji. Z drugiej strony jednak myjka generuje bardzo wysoką temperaturę, więc podczas jej używania należy być ostrożnym, by uniknąć oparzeń. Problemem przy sprzątaniu może być także skraplająca się woda. Myjki parowe nie mają mechanizmów zasysających, więc czyszczona powierzchnia wymaga przetarcia na sucho. Używanie pary wodnej do sprzątania ma jednak bardzo dużo plusów, więc warto spróbować tej metody – szczególnie mając na uwadze zdrowie i dbałość o środowisko.


Komentarze