Drewniane meble – jak i czym pielęgnować?

Drewniane meble – jak i czym pielęgnować?

Drewniane meble są piękne, estetyczne i trwałe. Upływ czasu może jednak odcisnąć na nich swoje piętno. Jeśli chcemy, aby nasze meble były odpowiednio zadbane, warto postawić na świadomą pielęgnację drewna. I nie mówimy tutaj o używaniu specjalistycznych detergentów. Wystarczy odpowiednie podejście podczas codziennego użytkowania, wybieranie jak najmniej inwazyjnej metody czyszczenia oraz dbanie o to, by nie narażać drewna na to, czego najbardziej nie lubi. W poniższym artykule dowiesz się, jak na co dzień pielęgnować drewno oraz co najbardziej szkodzi meblom z drewna!

O czym należy pamiętać podczas codziennego użytkowania drewnianych mebli?

Drewno w domu prezentuje się nieziemsko. Jeśli chcemy uzyskać efekt przytulnych wnętrz, drewno jest mile widziane. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup drogich mebli drewnianych, koniecznością jest zebranie kilku arcyważnych informacji na jego temat.

Przede wszystkim drewno lite, naturalne, pracuje cały czas. Wpływ na to ma wilgotność powietrza, temperatura panująca w pomieszczeniu oraz sposób jego użytkowania. Drewno jest też podatne na pęknięcia oraz odkształcenia. Trzeba więc odpowiednio o nie dbać podczas codziennych zajęć, aby konkretny mebel przetrwał znacznie dłużej w naszym domu.

Co powinniśmy robić, mając w domu drewniane meble? Przede wszystkim musimy: • regularnie ścierać kurze, • usuwać na bieżąco wszelkie zabrudzenia — możemy stosować do tego specjalne mleczko, • stosować podkładki pisząc coś bla drewnianym stole, • utrzymywać optymalną temperaturę dla drewna, czyli od 18 do 23 stopni Celsjusza, • utrzymywać optymalną wilgotność, czyli 40-60%, • trzymać meble z daleka od źródeł ciepła, • nie narażać mebli na kontakt z wodą.

Co szkodzi drewnianym meblom?

Drewno ma to do siebie, że bardzo nie lubi wody. Choć charakteryzuje się świetną trwałością, jest naturalnym materiałem, a więc po jakimś czasie ulegnie zniszczeniu. Największym wrogiem mebli drewnianych jest woda. Często użytkownicy chcą dobrze i przecierają blaty wilgotną ściereczką. Nie jest to dobre rozwiązanie. Lepiej jest użyć całkowicie suchej szmatki. Czyszczenie na mokro może powodować, że drewno będzie szybciej rozmiękać.

Meblom drewnianym szkodzi również zbyt wysoka temperatura. Optymalny przedział to 18-23 stopnie Celsjusza. Nie zaleca się więc ustawiać drewnianych mebli przy kominku lub przy grzejnikach. Bardzo szybko mogą ulec wypaczeniu. Jeśli masz drewniany blat na stole jadalnianym, pod żadnym pozorem nie umieszczaj na nim bezpośrednio gorących naczyń. Najlepiej zastosować specjalne podkładki, które ochronią blat przed gorącem. Promienie słoneczne, które przez dłuższy czas oddziałują na drewno, również mogą niekorzystnie na nie wpłynąć. Jeśli antyk stoi blisko okna, najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie go w zacienione miejsce lub zasunięcie rolety.

Nieodpowiednia pielęgnacja także szkodzi drewnu. Do czyszczenia drewnianych mebli powinniśmy stosować miękkie szmatki, aby uniknąć zarysowań. Nie jest zalecane używanie szczotek bądź szorstkich gąbek.

Czyszczenie i konserwacja a typ mebli drewnianych

Meble drewniane potrzebują regularnej pielęgnacji. Zanim jednak do tego dopuścimy, musimy odpowiednio wyczyścić mebel. Konkretny sposób zależał będzie od tego, z jakim drewnem mamy do czynienia.

Meble woskowane powinniśmy czyścić przy pomocy bawełnianej ściereczki. Przyda nam się również dobrej jakości wosk. Musimy pamiętać, aby produkt nanosić okrężnymi ruchami. Meble z drewna woskowanego możemy odkurzać, a na samym końcu polerować.

W przypadku antyków najkorzystniejszym wyjściem jest stosowanie specjalnych preparatów przeznaczonych do starych mebli. Niekiedy, przy większych zabrudzeniach, możemy przetrzeć mebel szmatką zwilżoną w wodzie i occie.

Drewno naturalne wymaga czyszczenia wzdłuż słojów. Wystarczy nam miękka szmatka lub gąbka. Są to zazwyczaj meble lakierowane, dlatego może w tym przypadku skorzystać z wosku pszczelego. W przypadku większych zabrudzeń sprawdzi się tutaj szmatka zwilżona w wodzie z niewielkim dodatkiem płynu do naczyń.

Ostatni rodzaj drewna to drewno olejowane. Koniecznością jest zaopatrzenie się w ten sam typ oleju, który został użyty poprzednim razem. Czyszczenie takich mebli polegać powinno jedynie na użyciu czystej, a najlepiej zupełnie nowej szmatki, lekko tylko nasączonej olejem. Tutaj warto podkreślić, że czyszczenie mebli drewnianych jest równoznaczne z ich zakonserwowaniem.

Domowe sposoby na meble drewniane

Twoje meble drewniane są w odpowiedniej kondycji? Jeśli nie widać, aby warstwa ochronna uległa zniszczeniu, warto jedynie zająć się ich czyszczeniem. Tutaj jedna ze złotych rad — koniecznie wystrzegajmy się korzystania ze środków uniwersalnych. Drewno drewnu nierówne, a preparaty te mogą mieć w swoim składzie wodę, która negatywnie wpływa na drewno. W sytuacji, kiedy na drewnianych meblach pojawiają się lepkie plamy, warto w ostateczności skorzystać z domowego sposobu, czyli połączenia wody z niewielką ilością mydła. Ściereczka nasączona w tym roztworze nie może być mokra — jedynie lekko wilgotna. Kiedy zabrudzenia zostaną całkowicie usunięte, musimy jeszcze przetrzeć całość suchą ścierką. W ten sposób usuniemy wilgoć, choć możemy jej nie widzieć gołym okiem.

Drewno to nie tylko meble, ale również podłogi. Czym myć parkiet drewniany? Domowe sposoby to przede wszystkim połączenie wody z niewielką ilością octu oraz olejkiem eterycznym. Wystarczy zamoczyć ściereczkę, wykręcić ją bardzo mocno, aby była ledwo wilgotna i wyczyścić całą podłogę. Kolejnym krokiem jest starcie całej podłogi na sucho!

Jak dobierać środki do pielęgnacji mebli drewnianych?

Drewno we wnętrzach sprawdza się doskonale. Pielęgnacja drewnianych mebli nie jest jednak prosta. Na rynku znajdziemy wiele preparatów, które mogą nas skusić krzykliwymi hasłami. Nie o to jednak chodzi! Każde drewno może wymagać nieco innej pielęgnacji. Należy wystrzegać się przede wszystkim środków uniwersalnych. W myśl zasady - jeśli coś jest do wszystkie, to jest do niczego. Warto pamiętać o tym również w przypadku mebli.

W przypadku starszych mebli możemy postawić na środki do renowacji mebli. Pozwolą wpłynąć pozytywnie na wygląd i kondycję drewna. Dzięki nim będziemy mogli odroczyć nieco w czasie wyrzucenie starej komody czy toaletki.

Najlepiej sprawdzają się olej oraz wosk. Warto sięgać po nie regularnie, aby dały świetny efekt. Są to naturalne produkty, idealne do zabezpieczania drewna. Chronią ten materiał przed negatywnym działaniem wilgoci oraz niwelują ryzyko powstawania pęknięć. Wosk do drewna to strzał w dziesiątkę. Przy jego pomocy uzupełnisz drobne nierówności w drewnie oraz podkreślisz jego kolor.

Bardzo ciekawym, a jednocześnie działającym pozytywnie na drewno produktem jest masło. Daje efekt odżywienia, zabezpiecza każdy typ drewna, a przy okazji pozwala na pielęgnację mebli, z którymi kontakt mają dzieci.

Co w przypadku usterki drewnianych mebli?

Jeśli wiesz już, jak czyścić stare meble drewniane, sprawdź naszą ostatnią podpowiedź. Dotyczy ona wszelkich usterek, które pojawiają się na drewnie. Musimy natychmiast reagować w takim przypadku. Jeśli usterka zostanie zbagatelizowana, możemy mieć pewność, że jego trwałość to tylko kwestia czasu.


Komentarze