Dywan dla alergika - jaki wybrać?

Dywan dla alergika - jaki wybrać?

Mówi się, że w domu, w którym mieszkają alergicy, powinno być jak najmniej tekstyliów. To uproszczenie. Nie trzeba bowiem całkowicie rezygnować z dywanów, nawet będąc uczulonym. Sprawa jest dużo bardziej złożona, ale jedno jest pewne - odpowiednio dobrany i pielęgnowany dywan w domu alergika nie szkodzi, a wręcz pomaga. Sprawdź, jaki dywan wybrać dla alergika!

Co nas uczula?

Alergia na kurz to uproszczenie. W rzeczywistości nieprzyjemne objawy wywołują białka, czyli związki chemiczne pochodzenia naturalnego. Do czynników najczęściej wywołujących alergie wziewne i astmę należą odchody roztoczy (są to mikroskopijne pajęczaki żywiące się kurzem), pyłki czy białko pokrywające sierść zwierząt. To te zanieczyszczenia gromadzące się w domach czy unoszące w powietrzu dostają się do dróg oddechowych i tam wywołują nieprzyjemne objawy. Do łagodniejszych należą katar czy kaszel, ale alergia może prowadzić także do astmy i poważnych duszności.

Czy dywany sprzyjają alergii?

Dywany oczywiście sprzyjają gromadzeniu się kurzu, stąd popularny mit, że w domu alergika nie powinno ich być. Nie do końca jednak jest to prawda. Mimo iż popularność dywanów spadła, na alergię choruje coraz większy procent społeczeństwa. Badania naukowe dowodzą, że decydującą rolę odgrywa ogólna jakość powietrza, która stale się pogarsza. Alergeny są szkodliwe wtedy, kiedy dostaną się do oskrzeli i płuc. Może to mieć miejsce na przykład w momencie, kiedy leżące na podłodze drobinki kurzu, pyłków czy sierść zwierząt unoszone są delikatnymi podmuchami powietrza. Wystarczy otwarte okno, a nawet energiczne chodzenie po mieszkaniu. Dywany zatrzymują te zanieczyszczenia pomiędzy swoimi nitkami, dzięki czemu mniej jest ich we wdychanym powietrzu. Z tego powodu dywany w mieszkaniu nie sprzyjają alergii, a nawet mogą przyczynić się do złagodzenia objawów.

Jaki dywan wybrać dla alergika?

Obecność dywanów w domu nie jest bezpośrednią przyczyną objawów alergii, ale duże znaczenie ma materiał, a także długość i gęstość runa. Nie każdy dywan będzie odpowiedni dla alergika, w związku z tym warto poznać parametry, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie.

Materiał - z czego powinien być wykonany dywan dla alergika?

Na rynku dostępne są dywany produkowane z różnych włókien - od naturalnych zwierzęcych np. wełna, poprzez roślinne po materiały syntetyczne. Chociaż naturalne materiały są polecane ze względu na jakość, właściwości, a także bezpieczeństwo dla środowiska, wełniany czy lniany dywan dla alergika nie jest najlepszym pomysłem. Przede wszystkim naturalne materiały zawierają uczulające substancje, takie jak lanolina, celuloza czy peptydy. Po drugie te same organiczne związki są doskonałą pożywką dla roztoczy. Najlepszy dywan dla alergika to wykonany z syntetycznych włókien np. polipropylenu. W przeciwieństwie do naturalnych materiałów nie zawiera on uczulających białek. Ponadto dywany z włókien syntetycznych mają właściwości antystatyczne, dzięki czemu pochłaniają mniej kurzu. Są także łatwiejsze w codziennym utrzymaniu w czystości.

Runo - długość i gęstość włosia dywanu dla alergika

Nie tylko materiał, ale także długość i gęstość runa dywanu ma duże znaczenie. Im są dłuższe i ciaśniej rozmieszczone, tym więcej zanieczyszczeń zatrzymują. Z tego powodu gęste dywany i wszelkie modele w stylu shaggy z długimi, miękkimi włoskami nie są polecane dla alergików. Odpowiedni dywan dla osoby uczulonej na roztocza powinien mieć runo o długości maksymalnie 12 cm. Umożliwia ono łatwiejsze czyszczenie.

Ciekawym rozwiązaniem są także dywany, które wcale nie mają włosia, czyli tkane na płasko. Popularne plecionki z juty czy sizalu doskonale pasują do modnych obecnie wnętrz skandynawskich i rustykalnych. Mimo że są to dywany wykonane z naturalnych materiałów, brak runa sprawia, że gromadzi się w nich mniej zanieczyszczeń i są łatwiejsze w sprzątaniu.

Dywan dla alergika - jak skutecznie go czyścić?

Regularne odkurzanie dywanu to podstawa jego pielęgnacji. Należy jednak mieć na uwadze, że usuwa ona niewielki procent zanieczyszczeń. Niedocenianą metodą usuwania kurzu jest trzepanie dywanu, które powinno się wykonywać co najmniej co kilka miesięcy. Żeby jednak pozbyć się szkodliwych roztoczy, najlepiej również co najmniej dwa razy w roku wykonywać pranie ekstrakcyjne dywanu za pomocą specjalnego odkurzacza piorącego. Metoda ta jest wyjątkowo skuteczna, gdyż polega na wykorzystaniu specjalnych środków chemicznych rozpuszczających brud, a następnie odessaniu go. Dzięki temu dywan szybko wysycha i nie rozwijają się w nim grzyby.

W warunkach domowych warto również czyścić dywan parownicą. Wysoka temperatura rozpuszcza brud i zabija roztocza. Należy jednak pamiętać, że uszkadza także naturalne włókna, więc jest zalecana tylko do dywanów wykonanych z materiałów syntetycznych. Warto unikać drogeryjnych środków do czyszczenia dywanów. Sklejają one włókna, a są trudne do wypłukania. W efekcie sprawiają, że więcej kurzu przykleja się do dywanu i trudniej go usunąć.

Dywan w domu alergika nie pogłębia objawów uczulenia, a często przynosi korzyść, zapobiegając unoszeniu się kurzu w powietrzu. Bardzo ważny jest jednak wybór odpowiedniego modelu i regularne czyszczenie, które zabija roztocza, a nie tylko powierzchownie usuwa kurz.


Komentarze