Funkcjonalna garderoba – jak przechowywać ubrania?

Funkcjonalna garderoba – jak przechowywać ubrania?

Osobna garderoba to marzenie wielu osób. Dobrze zorganizowana pozwala zaoszczędzić sporo czasu podczas ubierania się. Dodatkowo zapewnia optymalny sposób przechowywania ubrań, dzięki czemu się nie niszczą i służą dłużej. Jak zaplanować garderobę, by była praktyczna i dobrze spełniała swoje zadanie? Zobacz nasze porady!

Funkcjonalna garderoba – wybierz odpowiednie miejsce

Miejsce na garderobę warto zaplanować już na etapie budowy lub remontu. Doskonałym pomysłem jest wydzielenie na nią osobnego pomieszczenia, w którym zmieszczą się wszystkie rzeczy. Najlepszym wyborem jest sąsiedztwo sypialni lub łazienki, ponieważ z garderoby najczęściej korzysta się rano i wieczorem przed snem. Jeżeli ma jej używać więcej domowników, warto umieścić ją tak, by każdy z nich miał do swobodny dostęp do pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest również zaplanowanie miejsca na garderobę z pralnią. Ułatwia to odkładanie do szaf świeżo wypranych rzeczy.

Jak zaprojektować garderobę?

Najważniejszym aspektem przy projektowaniu garderoby jest dobór miejsca do przechowywania do typu odzieży, własnych preferencji i potrzeb. Zupełnie inaczej może wyglądać szafa osoby pracującej w korporacji, którą obowiązuje dress code, a inaczej pracującej mamy.  Ważne jest także to, w jaki sposób lubisz przechowywać swoje ubrania – na wieszakach, półkach czy w szufladach. Funkcjonalna garderoba to taka, która odzwierciedla potrzeby użytkownika i usprawnia korzystanie z szaf.

Zanim zaczniesz planować garderobę, zastanów się, czego obecnie brakuje w Twojej szafie. Standardowe meble wyposażone są najczęściej w głębokie dość niepraktyczne półki. Stosy ułożonych ubrań szybko się przewracają i trudno wyjąć konkretną rzecz bez zniszczenia stosiku. W ten sposób w szafie szybko powstaje bałagan. Kluczem do zaplanowania funkcjonalnej garderoby jest wybór dobrej jakości mebli z solidnymi półkami, drążkami, szufladami z cichym domykiem czy dodatkowymi udogodnieniami. Znajdziesz je na przykład w naszym sklepie AMDK meble.

Półki, drążki, szuflady – jakie szafy wybrać?

Szafy przeznaczone do wieszania ubrań powinny mieć głębokość co najmniej 60 cm. Dzięki temu koszule czy marynarki mogą swobodnie zwisać, a ich rękawy się nie gniotą. Wysokość zamontowania drążków zależy od tego, jakie ubrania mają zostać na nich powieszone. Płaszcze, sukienki, spódnice midi czy maxi, a także dłuższe kardigany wymagają wysokości co najmniej 150 cm. Z kolei do powieszenia koszul, marynarek, spodni i krótszych spódniczek wystarczy ok. 1 metra wysokości drążka.

Przeznaczenie osobnego pomieszczenia na garderobę sprawia, że można wstawić więcej korpusów szaf i zrezygnować z głębokich półek na rzecz płytszych regałów, na których stosiki ubrań czy buty są lepiej wyeksponowane. Jedną z możliwości jest zakup gotowych mebli w sklepie, ale do pomieszczeń o niestandardowym kształcie czy wymiarach najlepiej zamówić zabudowę na wymiar. Warto też zaopatrzyć szafę w poręczne szuflady z cichym domykiem, kosze, a także tacki, które doskonale sprawdzają się do przechowywania pasków, biżuterii, perfum czy innych dodatków.

Jak przechowywać ubrania w garderobie?

Planując garderobę, warto posegregować odzież kategoriami. Dzięki temu można nie tylko szybciej odnaleźć potrzebną rzecz, ale też zachować wizualny porządek, kiedy ubrania podobnego rozmiaru są obok siebie. Warto także oddzielić garderobę letnią od zimowej, a kiedy brakuje miejsca, przechowywać je w specjalnych pojemnikach lub organizerach na najwyższych półkach. W ten sposób cała dostępna przestrzeń jest zagospodarowana, a równocześnie w zasięgu ręki znajdują się tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Świetnym rozwiązaniem jest też pantograf, czyli specjalny drążek, którego wysokość można regulować. Rzadziej noszone rzeczy wystarczy zawiesić pod sufitem, a sięganie po nie będzie łatwiejsze dzięki podnośnikowi.

Niektóre rzeczy powinny być przechowywane na wieszakach – są to przede wszystkim koszule, marynarki, sukienki czy spódnice, które po złożeniu łatwo się gniotą i zniekształcają. Warto także zainwestować w wieszaki na spodnie, szczególnie do modeli garniturowych. Rzeczy z dzianiny na wieszakach się odkształcają, dlatego lepiej przechowywać je złożone lub zwinięte na półkach. To również najlepsze miejsce do przechowywania torebek. Funkcjonalnym rozwiązaniem są głębokie szuflady, w których można poukładać rzeczy pionowo. Przechowywanie ich w ten sposób ułatwia utrzymanie porządku i szybkie odnalezienie poszukiwanego ubrania. Zaopatrzenie się w specjalne organizery sprawia, że niewielkie elementy garderoby, takie jak bielizna, skarpetki czy dodatki łatwiej jest posegregować i ułożyć w szufladach.

Funkcjonalna garderoba otwarta czy zamknięta?

Dzięki wydzieleniu osobnego pomieszczenia na garderobę można zrezygnować z frontów mebli i pozostawić otwarte półki. Pozwalają one na szybki dostęp do wszystkich ubrań i zapewniają dobrą cyrkulację powietrza. Z drugiej strony garderoba tego typu wymaga częstszego sprzątania. Coraz więcej osób decyduje się na eleganckie fronty z przeszkleniami, które pozwalają wyeksponować ubrania i sprawdzić, co jest wewnątrz szafy, ale równocześnie chronią odzież przed kurzem. Jeżeli garderoba nie znajduje się w osobnym pomieszczeniu, warto zamontować drzwiczki, by uniknąć wizualnego chaosu. Torebki czy buty, a także niektóre ubrania można umieścić w otwartych segmentach, by stanowiły ozdobę wnętrza.

Funkcjonalna garderoba – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Funkcjonalna garderoba powinna być przede wszystkim dopasowana do potrzeb i stylu życia domowników, ale nie należy zapominać o kilku istotnych kwestiach. Warto zadbać, żeby była dobrze oświetlona. Listwy led zamontowane wzdłuż półek i drążków odpowiednio podkreślają ubrania i pozwalają bez trudu odszukać konkretną rzecz. To szczególnie ważne, kiedy garderoba znajduje się w pomieszczeniu bez okien. Warto tam również umieścić lustro. Nie tylko pozwoli się przejrzeć w przymierzanych ubraniach, ale też dodatkowo odbije światło i rozjaśni wnętrze. Jeżeli w garderobie jest sporo miejsca, dobrym pomysłem jest także umieszczenie tam deski do prasowania i żelazka, by przed schowaniem ubrań do szaf lub założeniem, móc je odświeżyć.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK powiązane z garderobą:

Jak funkcjonalnie urządzić garderobę?

Jak zagospodarować przestrzeń w głębokiej szafie?

Szafa przesuwna – jak ją wykorzystać w małym mieszkaniu?

Jak funkcjonalnie umeblować przedpokój?


Komentarze