Funkcjonalne łóżka piętrowe – jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

Funkcjonalne łóżka piętrowe – jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

Funkcjonalne łóżka piętrowe – jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

W małych mieszkaniach w blokach często brakuje miejsca na własny pokój dla każdego z dzieci. Wspólna sypialnia także wydaje się ciasna, kiedy musi służyć dwójce dzieci. Urządzenie pokoju dla rodzeństwa nie jest łatwe. Należy zadbać o potrzeby i komfort obu pociech. Ułatwią to meble wielofunkcyjne lub modułowe. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są funkcjonalne łóżko piętrowe. Sprawdź, jak urządzić pokój dla rodzeństwa, by był przytulny i spełniał potrzeby dzieci!

Gdzie się sprawdzą funkcjonalne łóżka piętrowe?

Łóżko piętrowe oferuje dwa miejsca do spania przy wykorzystaniu takiej przestrzeni, jaką zajęłoby jedno pojedyncze. W związku z tym jest to doskonała opcja do niewielkich pokoi dla rodzeństwa. Pokój dziecięcy i młodzieżowy pełni nie tylko funkcję sypialni, ale także miejsca do nauki i zabawy. Dwa oddzielne modele jednoosobowe mogłyby zająć dużo cennej przestrzeni, więc funkcjonalne łóżko piętrowe sprawdzi się zdecydowanie lepiej. Wyjątkiem jest pokój ze skosami lub niskim sufitem, w którym używanie go może być niekomfortowe.

Warto pamiętać o tym, by rodzaj łóżka dopasować do wieku dzieci. Maluchy nie powinny spać wysoko bez zabezpieczenia, dlatego warto zwrócić uwagę na łóżka z barierkami. Z kolei starsze dzieci będą potrzebowały łóżek w większym rozmiarze niż młodsze. Dobrą praktyką jest zakup łóżka piętrowego, w którym wymiary materaców wynoszą 80x180 lub 90x200 cm. Pozwoli to na używanie mebla przez wiele lat, aż do końca okresu nastoletniości.

Gdzie ustawić łóżko piętrowe w pokoju rodzeństwa?

Ustawienie łóżka piętrowego może budzić wątpliwości. Ważne jest dostosowanie pokoju dzieci do ich wieku. W sypialni młodszych pociech będzie potrzebne więcej miejsca do zabawy, a dla starszych do nauki. Istotne jest także sprawiedliwe podzielenie przestrzeni między rodzeństwo, tak by każdy zyskał prywatną przestrzeń. Ułożenie mebli w pokoju młodszych dzieci można zaplanować w taki sposób, by łóżko znalazło się w narożniku. Po przeciwnej stronie zmieszczą się meble do przechowywania - szafy i komody, a także większe zabawki. Maluchy nie potrzebują biurka. Zamiast niego warto jednak postawić w pokoju dziecięcym stolik i krzesełka.

W przypadku dzieci w wieku szkolnym i nastolatków coraz ważniejsza jest autonomia, warto więc urządzić pokój symetrycznie. Łóżko piętrowe może stanąć przy jednej ze ścian na środku pokoju, a po obu stronach warto ustawić takie same lub podobne meble dla rodzeństwa. Taki układ sprawdzi się także w sytuacji, kiedy między dziećmi jest większa różnica wielu lub są innej płci. Podział pokoju na połowy umożliwi urządzenie dwóch części inaczej poprzez zastosowanie różnych kolorów ścian, mebli i dodatków.

Funkcjonalne łóżka piętrowe dla rodzeństwa - jakie wybrać?

Wybierając łóżko piętrowe do pokoju rodzeństwa, warto wziąć pod uwagę nie tylko jego design. Ważny jest wybór solidnej konstrukcji, która będzie bezpieczna dla dzieci. Funkcjonalne łóżka piętrowe mogą być wykonane z metalu, jednak najpopularniejsze są modele drewniane. Charakteryzują się trwałością i wytrzymałością. Łóżka dla młodszych dzieci powinny być zaopatrzone w barierki chroniące przed upadkiem oraz drabinkę z szerokimi szczeblami. W niewielkim pokoju warto postawić na funkcjonalne łóżka piętrowe z szufladami na pościel, które zagwarantują dodatkową praktyczną przestrzeń do przechowywania.

Klasyczne łóżko piętrowe dwuosobowe, to nie jedyne rozwiązanie. Jeżeli szukasz ciekawszych opcji, wybierz meble modułowe łączące w sobie miejsce do spania na antresoli oraz szafę lub biurko pod nią. To rozwiązanie sprawdzi się, jeżeli dwoje dzieci chce spać na górze. Pozwoli także lepiej podzielić pokój na pół. Ponadto łóżko piętrowe z biurkiem jest także opcją do pokoju dla jednego dziecka. Z powodzeniem zastąpi zwykłe łóżko jednoosobowe szczególnie wtedy, kiedy pokój ma niewielki metraż. Łóżko z antresolą to również oszczędność pieniędzy, ponieważ w cenie jednego mebla zyskujesz dwa!

Pokój dla rodzeństwa - jak ustawić inne meble?

Funkcjonalne łóżka piętrowe ustawione w odpowiednim miejscu w pokoju dla rodzeństwa to dopiero połowa sukcesu. Ważne jest także o zadbanie o inne aspekty wystroju. W przypadku dzieci w wieku szkolnym należy zapewnić im biurka, przy których będą mogły spokojnie odrabiać lekcje i się uczyć. Najlepiej ustawić je w pobliżu okien, by wykorzystać dzienne światło. Do biurek ważne jest dokupienie wygodnych i ergonomicznych krzeseł, które pozwolą dzieciom przyjąć zdrową postawę podczas nauki.

Ponadto bardzo ważne jest funkcjonalne miejsce do przechowywania. W pokoju dziecięcym lub młodzieżowym oprócz szafy na ubrania powinny również znaleźć się regały na książki i pomoce naukowe, zabawki lub przedmioty związane z zainteresowaniami. Najlepiej jest kupować wszystkie meble podwójnie, by dzieci nie musiały ze sobą rywalizować o miejsce do przechowywania. Styl mebli warto dopasować do łóżka, tak by całość tworzyła spójną przestrzeń. Młodzieżowe łóżko piętrowe doskonale wygląda w połączeniu z meblami z tej samej kolekcji, ale także drewnianymi o uniwersalnej stylistyce. Jeżeli decydujesz się na łóżko metalowe, warto wziąć pod uwagę młodzieżowe zestawy mebli w kolorze szarym lub białym.

Jak urządzić pokój dla rodzeństwa? Dodatkowe wskazówki

Jeżeli nie wiesz, jak urządzić pokój dla rodzeństwa z łóżkiem piętrowym, kieruj się przede wszystkim kilkoma zasadami:

  • zadbaj o prywatną przestrzeń każdego z dzieci - podziel pokój w taki sposób, by pociechy zyskały swój kącik do nauki, odpoczynku oraz miejsce do przechowywania swoich rzeczy,
  • wybierz modułowe meble - funkcjonalne łóżka piętrowe pomogą zaoszczędzić miejsce w niewielkim pokoju,
  • dopasuj wystrój do wieku dzieci - młodszym zapewnij przestrzeń do zabawy, a starszym więcej prywatności,
  • zadbaj o bezpieczeństwo i komfort dzieci - małe dzieci powinny spać na łóżkach z barierkami oraz stabilną drabinką,
  • zaaranżuj strefę do nauki - dzieci w wieku szkolnym potrzebują biurka ustawionego w jasnym miejscu oraz dopasowanego do wzrostu krzesła.

Jeżeli poszukujesz dobrych jakościowo, trwałych i stylowych mebli do pokoju dziecięcego, znajdziesz je w naszym sklepie internetowym AMDK. Oferujemy nie tylko funkcjonalne łóżka piętrowe, ale również biurka, komody oraz szafy zaprojektowane z myślą o pokojach dla najmłodszych.


Komentarze