Jak dbać o dywan? Sposób na czysty i puszysty dywan w mieszkaniu

Jak dbać o dywan? Sposób na czysty i puszysty dywan w mieszkaniu

Dywany cieszą się wielkim powodzeniem we wnętrzach. Nie tylko ozdabiają je i dodają przytulności, są do tego wyjątkowo miłe w dotyku. Z czasem jednak tracą swoją miękkość i puszystość. Dlaczego się tak dzieje i jak temu zapobiec? Jeżeli lubisz dywany we wnętrzach, sprawdź jak o nie zadbać!

Jak dbać o dywan? Odkurzaj regularnie

Codzienne użytkowanie sprawia, że pomiędzy włosie dywanu przedostaje się kurz, piasek i inne zabrudzenia. Nawet jeżeli na powierzchni nie widać plam, wewnątrz zaczynają się rozwijać roztocza, a runo sztywnieje. Jak utrzymać dywan w dobrej kondycji? Podstawą jest regularne odkurzanie.

W zależności od rodzaju włosia, a także indywidualnych potrzeb, zaleca się odkurzanie dywanu minimum raz w tygodniu, a czasami nawet codziennie. Na częstsze sprzątanie powinny zdecydować się osoby cierpiące na alergię oraz rodzice małych dzieci, które lubią bawić się na dywanie. Dużo częściej należy również odkurzać, mając zwierzęta domowe, które gubią sporo sierści. Jej usunięcie usprawni turboszczotka. Nie powinno się jednak stosować jej w przypadku delikatnych dywanów shaggy.

Trzepanie dywanu to nie przeżytek!

W dobie odkurzaczy niewiele osób decyduje się na trzepanie dywanu, a jest to błąd. Trzepanie nie tylko pomaga się pozbyć zanieczyszczeń z głębi dywanu, których odkurzacz nie wciągnie, ale też poprawia wygląd runa. Dzięki trzepaniu dywan nabiera sprężystości, miękkości i jest dogłębniej odświeżony. Zastanawiasz się, jak często trzepać dywan? Zwykle wystarczy robić to ok. czterech razy w roku, ale jeżeli ktoś z domowników ma alergię, warto nawet raz w miesiącu.

Jak pozbyć się plam i nieprzyjemnych zapachów z dywanu?

Regularne odkurzanie i trzepanie dywanu to podstawa, ale nie wystarczy, jeżeli pojawią się na nim plamy bądź zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Najlepiej wszelkie zabrudzenia usuwać na bieżąco, kiedy się powstają. Nie zawsze jednak od razu je zauważysz, dlatego dywan warto prać co najmniej raz w roku. Możesz to zrobić samodzielnie bądź zawieźć go do pralni chemicznej. Poniżej przedstawiamy domowe sposoby na wypranie dywanu.

Pranie dywanu na sucho

Pranie na sucho jest najszybszym i najprostszym sposobem na pozbycie się powierzchownych zanieczyszczeń, ale też nieprzyjemnych zapachów. Do jego przeprowadzenia potrzebny jest specjalny proszek czyszczący do dywanów bądź zwykła soda oczyszczona. Wchłania ona zabrudzenia i neutralizuje zapachy. Proszek lub sodę należy równomiernie rozsypać na dywanie, a w przypadku większych zabrudzeń wetrzeć za pomocą szczotki. Następnie trzeba odczekać ok. pół godziny i odkurzyć dywan. Jeżeli ma on długie runo, warto również go wytrzepać. Czyszczenie dywanu sodą lub proszkiem powinno być powtarzane co najmniej co pół roku. Pozwoli to usunąć plamy oraz nieprzyjemne zapachy i odświeżyć dywan.

Pranie dywanu na pół mokro

Pranie dywanu na pół mokro przypomina pranie na sucho. Różni się jedynie użyty środek. Na rynku dostępne są preparaty, które rozpylone na dywanie tworzą aktywną pianę. Rozpuszcza ona zalegający we włóknach dywanu brud. Podobnie jak w przypadku proszku, należy ją wetrzeć w miejscach większych zabrudzeń i odczekać określony czas. Gotowy środek można zastąpić także pianą samodzielnie utworzoną z płynu do prania dywanów. Po upływie czasu określonego przez producenta należy odkurzyć dywan i gotowe.

Pranie dywanów na mokro

Najlepsze efekty daje pranie dywanu na mokro. Oddanie dywanu do czyszczenia to jedna z opcji, ale tańszą alternatywą jest wypożyczenie specjalnego odkurzacza piorącego. Pranie dywanu na mokro nie jest trudne i możesz przeprowadzić je samodzielnie. Musisz jedynie zaopatrzyć się w specjalny środek piorący. Zwykle można zakupić go, wypożyczając odkurzacz. Wodę z detergentem wlewa się do specjalnego pojemnika w urządzeniu, a następnie rozprowadza go po dywanie za pomocą dyszy. Następnie należy odczekać 10 min. Po tym czasie do dywanu należy przyłożyć końcówkę odkurzacza, która równocześnie rozprowadza detergent i odsysa brudną wodę. W przypadku prania na mokro ważne jest także wysuszenie dywanu.

Odkształcenia na dywanie - jak się ich pozbyć?

Oprócz gromadzących się zanieczyszczeń na wygląd dywanu mają wpływ jeszcze inne czynniki. Z czasem runo może się odkształcać i udeptać. Często powstają także punktowe odgniecenia, które są widoczne szczególnie na dywanach z dłuższym włosiem. Najczęściej ich przyczyną są postawione na dywanie ciężkie meble. Aby uniknąć tego typu uszkodzeń, warto co jakiś czas zmieniać ustawienie sprzętów w mieszkaniu lub ułożenie dywanu bezpośrednio przed meblami, aby na nim nie stały.

Żelazko na odkształcenia w dywanie

Bardzo dobrym sposobem na podniesienie włosia na dywanie jest parownica. Przeprasowanie dywanu żelazkiem parowym również go odświeża. Stosując tę metodę, pamiętaj jednak, by nie przykładać żelazka bezpośrednio do dywanu, a trzymać je kilka centymetrów nad. Na koniec dywan wystarczy wyczesać szczotką. Jeżeli nie masz w domu żelazka parowego, możesz zastąpić je zwykłym. W miejscu wgniecenia dywanu połóż wilgotną ściereczkę i przejedź po niej zwykłym żelazkiem, a następnie użyj szczotki do wyprostowania włosia.

Napraw wgnieciony dywan za pomocą kostki lodu

To domowy sposób, który jednak jest bardzo prosty i działa. Należy jedynie uzbroić się w cierpliwość, ponieważ ta metoda zajmuje najwięcej czasu. W miejscu wgniecenia dywanu, połóż kostkę lodu i zaczekaj, aż się roztopi. Tego procesu nie należy przyspieszać. Na koniec wyszczotkuj runo.


Komentarze