Ze względu na sezon urlopowy dostawców oraz producentów czas realizacji zamówień może ulec wydłużeniu. Więcej informacji pod numerem tel: 507-712-001 lub poprzez e-maila: biuro@amdk.pl

Jak odnowić stary parapet? 5 prostych sposobów na renowację parapetu

Jak odnowić stary parapet? 5 prostych sposobów na renowację parapetu

Stare i zniszczone parapety psują wygląd odnowionego mieszkania. Niestety ich wymiana jest kosztowna i wymaga remontu. Jeżeli nie zamierzasz zmieniać okien, warto pozostawić stare parapety. Można zasłonić je firankami, nie każdy jednak decyduje się na taki zabieg. Odsłonięte okna dodają wnętrzu przestrzeni, dlatego warto zadbać o to, by wyglądały estetycznie. Z artykułu dowiesz się, jak odnowić stary parapet - łatwo, szybko i tanio!

Renowacja parapetów - dlaczego warto?

W starym budownictwie stosowano najczęściej parapety drewniane lub betonowe. W blokach królowało lastryko, czyli rodzaj konglomeratu imitującego kamień. Był to bardzo popularny materiał, z którego robiono schody, posadzki i parapety. Choć dziś lastryko wraca do łask, znacząco różni się od nieciekawej szarej masy z PRL. Niezależnie od tego, z jakiego materiału jest zrobiony parapet, jest on narażony na działanie czynników takich jak wilgoć czy promienie słoneczne, a także uszkodzenia mechaniczne. Wskutek czego powstają uszkodzenia:

  • odbarwienia i plamy,
  • odpryski farby czy lakieru,
  • uszczerbienia i ubytki w powierzchni.

Renowacja parapetu poprawia wygląd całego pomieszczenia. Warto pozbyć się zniszczeń nagromadzonych przez lata, a także dopasować wykończenie okna do nowoczesnego wystroju. W zależności od tego, z czego wykonany jest parapet, można zastosować kilka metod renowacji. Parapety wykonane z lastryko są solidne, ale zwykle nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Drewno jest materiałem trwałym i szlachetnym, ale nieodpowiednio pielęgnowane szybko się starzeje i wygląda wyjątkowo nieestetycznie.

Jak odnowić drewniany parapet?

Lite drewno jest pięknym materiałem i potrafi przetrwać długie lata. Parapety wykonane z tego materiału warto odnowić zamiast wymieniać. Jeżeli jednak po wielu latach użytkowania, wierzchnia warstwa zabezpieczająca jest uszkodzona, drewno jest narażone na przebarwienia, wysychanie i pękanie. Dawniej powszechną praktyką było także malowanie drewna farbą olejną, która po czasie zaczyna żółknąć i pękać. Przed przystąpieniem do renowacji drewnianego parapetu, warto ocenić jego stan. Jeżeli jest dobry, najlepszym sposobem jest ponowne zabezpieczenie drewna lakierem lub bejcą.

Renowacja parapetu powinna być poprzedzona usunięciem wszystkich pozostałości starej warstwy zabezpieczającej. Zarówno lakier, jak i farbę można zdjąć za pomocą opalarki, która podgrzewa i zmiękcza powłokę. Wtedy wystarczy zeskrobać ją za pomocą szpachelki. Równie skutecznym sposobem jest zastosowanie specjalnego żelu do zdejmowania farb i lakierów, który ma podobne działanie - rozpuszcza wierzchnią warstwę zabezpieczającą i umożliwia jej mechaniczne usunięcie. Następnie powierzchnię drewnianego parapetu należy dokładnie przeszlifować i zaimpregnować ponownie. Jeżeli jest popękany, przed nałożeniem lakieru czy bejcy trzeba wypełnić większe szczeliny specjalnym kitem. Przy większych uszkodzeniach, można pomalować parapet zamiast pokrywać go bezbarwnym lakierem. Farba zasłoni ewentualne niedoskonałości.

Renowacja parapetu - malowanie

Zastanawiasz się, jak odnowić parapet z drewna, lastryko, a nawet betonu? Malowanie to uniwersalna i prosta metoda renowacji. Jeżeli się na nią zdecydujesz, pierwszym krokiem jest dokładne umycie i odtłuszczenie parapetu. Czasami wystarczy zwykły płyn do mycia naczyń, ale w celu dokładniejszego przygotowania powierzchni, warto zastosować benzynę ekstrakcyjną. Jeżeli na starym parapecie są jakieś ubytki, trzeba je wypełnić akrylową masą naprawczą. Kolejnym etapem jest precyzyjne zmatowienie powierzchni. Możesz to zrobić ręcznie papierem ściernym lub użyć szlifierki. Dzięki takiemu przygotowaniu powierzchni do malowania, farba będzie się lepiej trzymać parapetu i utworzy gładką powłokę.

Po dokładnym wyszlifowaniu i odpyleniu parapetu można przystąpić do malowania. W przypadku parapetu z betonu warto użyć również gruntu. Najlepiej jest wybrać specjalną farbę renowacyjną o podwyższonej przyczepności. Jest ona odporna na ścieranie, zarysowania, a także na wilgoć. W celu otrzymania najlepszego efektu, warto nałożyć kilka warstw za pomocą niewielkiego wałka.

Okleina na parapet - szybka i tania renowacja

Jeżeli chcesz szybko i tanio odnowić stary parapet, weź pod uwagę okleinę. Jej montaż jest bezproblemowy i błyskawiczny dzięki samoprzylepnej warstwie. Ponadto szeroki wybór kolorów i wzorów sprawia, że możesz nadać swoim parapetom całkowicie nietypowy wygląd. Jest to ciekawy sposób na wykończenie okien w pokoju dziecięcym lub w każdym ekstrawaganckim wnętrzu.

Wybierając okleinę warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Powinna być ona przeznaczona do renowacji miejsc narażonych na wilgoć i być odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu odnowiony parapet wytrzyma dłużej. Ponadto jej szerokość trzeba dopasować do rozmiaru parapetu, by nie powstały nieestetyczne łączenia. Przed przystąpieniem do nakładania okleiny należy dokładnie wyczyścić powierzchnię. Jeżeli są w niej większe ubytki, warto je wypełnić i wyszlifować powierzchnię. Okleina jest dość cienka, więc wgłębienia mogłyby pozostać widoczne.

Jak odnowić parapet? Okładzina korkowa

Podobnie jak w przypadku okleiny, okładzina korkowa jest samoprzylepna, a renowacja parapetu z jej użyciem jest łatwa i szybka. Przed przystąpieniem do pracy należy oczyścić i odtłuścić powierzchnię. Mata korkowa jest na tyle gruba, że nie wymaga wypełnienia ubytków w parapcenie. Jest to doskonały sposób na odnowienie okna, kiedy chcesz ocieplić wnętrze. Cynamonowy odcień maty korkowej dodaje przytulności, a materiał jest tak miły w dotyku, że parapet nim pokryty może służyć np. do siedzenia.

Maskownica - szybka i prosta renowacja parapetu

Maskownica to nakładka z cienkiej warstwy PCV, którą przykleja się do parapetu. Sprawdzi się szczególnie w przypadku większych zniszczeń, które trudno przykryć farbą czy okleiną. Przed nałożeniem maskownicy parapet nie wymaga tak dokładnego przygotowania jak w przypadku innych metod. Przebarwienia czy ubytki materiału zostaną zasłonięte. Należy jedynie umyć stary parapet. Najważniejsze przy tej metodzie renowacji jest dokładne wymierzenie parapetu. Nakładka musi być idealnie dopasowana, by zakryć wszelkie niedoskonałości. Zazwyczaj jest docinana w sklepie, choć można również zrobić to samodzielnie.

Przystępując do montażu, w pierwszej kolejności należy posmarować powierzchnię parapetu klejem. Maskownicę wystarczy przyłożyć i docisnąć. Podczas prac warto użyć poziomicy, by mieć pewność, że jest założona równo. Następnie należy dociążyć parapet na czas schnięcia i gotowe! Metoda jest najmniej pracochłonna i pozwala odnowić nawet najbardziej zniszczone parapety. Zwykle wśród dostępnych wzorów są imitacje drewna i kamienia, ale jeżeli zależy Ci na bardziej naturalnym efekcie, możesz także zamówić drewnianą nakładkę na parapet wykonaną przez stolarza.


Komentarze