Ze względu na sezon urlopowy dostawców oraz producentów czas realizacji zamówień może ulec wydłużeniu. Więcej informacji pod numerem tel: 507-712-001 lub poprzez e-maila: biuro@amdk.pl

Jak pozbyć się mrówek z domu? Sprawdzone sposoby na owady w kuchni

Jak pozbyć się mrówek z domu? Sprawdzone sposoby na owady w kuchni

Na początku lata mrówki są powszechnym problemem w wielu domach. Choć nie stanowią zagrożenia, są uciążliwym i nieestetycznym problemem. Środki owadobójcze nie zawsze są skuteczne. Ponadto mogą zaszkodzić ludziom i zwierzętom domowym. Zastanawiasz się, jak pozbyć się mrówek skutecznie i bezpiecznie? Przedstawiamy sprawdzone domowe sposoby na owady!

Mrówki w kuchni – powszechny problem

Mrówki w domach pojawiają się na początku lata, a na ich inwazję najbardziej narażone są mieszkania położone na parterze. Niektóre owady potrafią wędrować kanałami i w ten sposób docierają do wyższych pięter. Przyciąga je żywność, więc najczęściej można je spotkać w kuchni. Najpopularniejszym gatunkiem są mrówki faraona. Mają niewielkie rozmiary (2–4 mm), jednak spośród innych odmian są najtrudniejsze do usunięcia mieszkań, ponieważ zakładają swoje gniazda we wnętrzach domów.

Jak pozbyć się mrówek z domu? Pułapka na owady

Jeżeli mrówki są już poważnym problemem, najskuteczniej jest dotrzeć do ich gniazda. W tym celu połóż na ich drodze smakołyki np. słodkie okruszki, a następnie obserwuj, dokąd niosą zdobycz. Jeżeli gniazdo owadów znajduje się poza domem i mrówki tylko przychodzą do kuchni, wystarczy je odstraszyć. Sprawa jest bardziej skomplikowana, gdy okazuje się, że szkodniki zadomowiły się w mieszkaniu. Znalezione gniazdo należy zniszczyć. Można to zrobić za pomocą gotowych mieszanek na mrówki lub zwykłego wrzątku. Zalanie gniazda natychmiast uśmierci owady.

Innym sposobem jest wyłapanie mrówek. W tym celu możesz przygotować prostą pułapkę z butelki. Wlej do niej niewielką ilość słodkiego płynu np. syropu i ustaw w pobliżu gniazda. Mrówki wejdą do środka, ale śliskie i strome ścianki naczynia uniemożliwią im wyjście.

Jak odstraszyć mrówki? Domowe sposoby

Poza mrówkami faraonkami, które zakładają gniazda nie tylko na zewnątrz, ale również w naszych domach, innych gatunków mrówek dużo łatwiej jest się pozbyć. W pierwszej kolejności warto zachować czystość. Ważne jest także, by odciąć owadom drogę dostępu do kuchni np. zakleić szpary, przez które mogą przechodzić. Ostatnim krokiem jest utrudnienie im poruszania się. Mrówki idą jedną ścieżką, ponieważ zostawiają ślad feromonowy. Substancje o intensywnym zapachu utrudniają im odnalezienie szlaku. Wiele skutecznych środków jest w zasięgu ręki – w kuchennych szafkach.

Cytrusy na odstraszenie mrówek

Mrówki nie lubią intensywnego zapachu cytrusów. Ponadto substancje w nich zawarte są dla tych owadów toksyczne. Jeżeli zauważysz szlak mrówek, zetrzyj na tarce skórkę z cytryny lub pomarańczy i rozsyp w miejscu, w którym przebiega. Możesz także użyć rozcieńczonego z wodą soku z limonki lub cytryny. Należy jednak pamiętać, że sposób ten jest dość krótkotrwały i aby był skuteczny, czynności należy powtarzać codziennie aż do czeku, kiedy nieproszeni goście znikną.

Ocet na mrówki

Ścieżki mrówek możesz także spryskać roztworem octu i wody. Mrówki nie lubią jego zapachu podobnie jak cytrusów. Ocet doskonale sprawdzi się także do wyczyszczenia wnętrz szafek. Charakterystyczny zapach szybko się ulatnia, co jest zarówno zaletą, jak i wadą stosowania octu w walce z mrówkami. Zapach nie utrzymuje się długo na powierzchni mebli, ale również przestaje być skuteczny na owady.

Olejek eteryczny

Jeżeli zależy Ci na przyjemniejszym zapachu, do spryskania ścieżek mrówek wykorzystaj olejki eteryczne rozcieńczone z wodą. Nasączone nimi waciki możesz również rozłożyć w szafkach. Owady nie lubią zapachu lawendy, mięty, drzewa herbacianego. Skorzystanie z tego sposobu sprawi, że wnętrze szafek będzie przyjemnie pachnieć, a ponadto olejki odstraszą także inne szkodniki, np. mole.

Zioła i przyprawy

Dobrym sposobem na odstraszenie mrówek jest rozsypanie w szafkach świeżych ziół i przypraw o intensywnym zapachu. W tym celu doskonale sprawdzą się liście mięty, pomidora lub czarnego bzu. W każdej kuchni znajdziesz także majeranek i tymianek, które pachną dla mrówek wyjątkowo nieprzyjemnie.

Mrówki nie znoszą również przypraw, takich jak popularne w każdym domu pieprz, sól czy cynamon, a także uniwersalna soda oczyszczona. Jeżeli chcesz skutecznie pozbyć się mrówek i je odstraszyć, posyp ich ścieżki jedną z tych substancji.

Jak zapobiegać pojawieniu się mrówek w domu?

Nie zawsze można zapobiec pojawianiu się szkodników w domu. Warto jednak wyeliminować czynniki, które je przyciągają – przede wszystkim niezabezpieczone jedzenie. Aby nie wabić mrówek, warto zachować porządek w kuchni. Na bieżąco powinno się wycierać nie tylko blaty i stół, ale także wnętrza szuflad i szafek – szczególnie jeżeli coś się rozsypie lub rozleje. Resztek jedzenia nie należy zostawiać także w zlewie, a kosze na śmieci opróżniać jak najczęściej.

Ponadto warto przechowywać wszelkie produkty w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Uchroni je to nie tylko przed mrówkami, ale także innymi owadami, które mogą pojawić się w mieszkaniu. Jeżeli znajdujesz w kuchni szczeliny, przez które mrówki dostają się do środka, warto zakleić je silikonem. Dodatkowo możesz także użyć zapachów, które odstraszają szkodniki. Rozłożenie w szafce ziół lub wacików nasączonych olejkami eterycznymi nie tylko zabezpieczy je przed owadami, ale też sprawi, że wnętrze mebli będzie przyjemnie pachnieć.


Komentarze