Jak przechowywać książki? Wiszące półki, regały i witryny – 5 rozwiązań dla bibliofilów

Jak przechowywać książki? Wiszące półki, regały i witryny – 5 rozwiązań dla bibliofilów

Miłośnicy książek mają przed sobą nie lada wyzwanie – znalezienie w domu miejsca na biblioteczkę. Najczęściej książki przechowywane są na regałach, ale to nie jedyna opcja. Przedstawiamy najciekawsze rozwiązania oraz popularne meble do przechowywania książek!

Regał na książki – domowa biblioteczka

Najpopularniejszym rozwiązaniem na przechowywanie książek jest układanie ich na otwartych regałach. Ten sposób jest szczególnie dobry, jeżeli masz pokaźną biblioteczkę. Trzymanie książek w jednym miejscu ułatwia odnalezienie poszukiwanej pozycji, a rzędy półek zapełnionych tomami wyglądają niezwykle efektownie. Książki są także doskonałą ozdobą, szczególnie jeżeli poukładasz je w pomysłowy sposób – kolorami lub niesymetrycznie np. część pionowo, a część poziomo.

Ażurowy mebel może także pełnić funkcję ścianki działowej pomiędzy częścią biurową a wypoczynkową w salonie. Ciekawym rozwiązaniem są również regały z szafką. Można na nich przechowywać nie tylko książki i ozdoby, ale też przedmioty, które chcesz schować przed wzrokiem gości – bez dokupowania dodatkowych mebli. Pozwoli to zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu.

Książki za szybą – witryna w roli biblioteczki

Choć witryny przez jakiś czas nie były popularne, są bardzo praktyczne i wracają na salony. Można w nich przechowywać rozmaite przedmioty. Doskonale sprawdzą się też do ułożenia książek, które za szybą zabezpieczone są przed kurzem czy innymi zanieczyszczeniami. Zamykane drzwiczki uchronią biblioteczkę także przed uszkodzeniem przez małe dzieci czy zwierzęta. Witryna na książki nie tylko pozwala zachować je w lepszym stanie, ale także ograniczyć sprzątanie. Jest to zdecydowanie dobra wiadomość szczególnie dla osób, które posiadają dużo książek, a ścieranie z nich kurzu spędza im sen z powiek.

Witryny dostępne w naszym sklepie internetowym AMDK meble posiadają nie tylko przeszklone półki, ale także zamknięte szafki. To uniwersalne rozwiązanie, które pozwoli wyeksponować zbiór książek, ale także przechowywać inne przedmioty, które nie powinny być na widoku. Ciekawym produktem są także witryny z półkami podświetlanymi listwą LED. Prezentują się nowocześnie, a dzięki nim salon jest bardziej funkcjonalny i estetyczny. Witryny są nieco droższe niż otwarte regały, ale mają dużo zalet, co wynagradza wyższą cenę. 

Wiszące półki na książki

Książki na otwartych półkach, szczególnie zawieszonych asymetrycznie wyglądają bardzo ciekawie i nowocześnie. W taki sposób można ozdobić ścianę w salonie, sypialni, gabinecie czy pokoju dziecka. Aby wzbogacić aranżację, wraz z książkami możesz ułożyć inne przedmioty – doniczki z kwiatami, ramki ze zdjęciami czy ozdobne figurki.

Wiszące półki to także dobry sposób na wykorzystanie niezagospodarowanych miejsc. Możesz je zawiesić nad telewizorem w salonie, nad biurkiem w gabinecie czy nad łóżkiem w sypialni. To rozwiązanie sprawdzi się doskonale w mniejszych mieszkaniach, w których nie ma miejsca na większy regał.

Nietypowe półki na książki

Półki są różne – mogą być także niestandardowe. Ostatnio dużą popularnością cieszy się upcycling i regały zrobione ze skrzynek po owocach. Wyglądają ciekawie, a do tego koszt ich wykonania jest bardzo niski. W podobny sposób na regał czy półkę można przerobić stary kineskopowy telewizor w szafce czy kredens vintage.

W sklepach bez problemu znajdziesz także nowoczesne półki w niestandardowych kształtach, np. sześciokątne, asymetryczne czy w formie domku. Sprawdzą się one nie tylko w salonie, ale też w pokoju dziecięcym czy młodzieżowym. Książki wyeksponowane na tak nietypowych miejscach również wyglądają ciekawie. Jest to jednak rozwiązanie dla osób, które posiadają skromniejszy księgozbiór.

Książki w zakamarkach – sposób na wykorzystanie miejsca

Najtrudniej jest wygospodarować miejsce na książki w niewielkim mieszkaniu. Pomocne są w tym różnego rodzaju meble modułowe. Biurko z nadbudową, łóżko z półkami czy meblościanki to świetne rozwiązania. Dzięki nim miejsce na książki znajdzie się nawet w niewielkim pomieszczeniu. Oryginalnym rozwiązaniem jest także zamontowanie półek w mało oczywistych miejscach – we wnękach czy pod schodami. Nie tylko wykorzystasz w ten sposób puste przestrzenie, ale także wyeksponujesz swoje zbiory.

Na co zwrócić uwagę kupując regały i półki na książki?

Bez względu na to, jakie rozwiązanie do przechowywania książek wybierzesz, weź pod uwagę styl mieszkania. To do niego warto dopasować meble, w tym regały czy witryny. Te w ciemnych kolorach, z drewna i zdobione sprawdzą się w aranżacjach klasycznych. W nowoczesnych wnętrzach proste i jasne meble wyglądają lepiej. Szukając regałów na książki, kieruj się także metrażem mieszkania. Czy masz miejsce na pokaźną witrynę, czy lepszym wyborem będą wiszące półki, które można ulokować nad kanapą czy łóżkiem?

Ogromną rolę odgrywa także jakość mebla. Warto wybierać półki na książki i regały z drewna lub wytrzymałych płyt MDF. Półki powinny mieć grubość co najmniej 3 cm i solidną konstrukcję, by wytrzymać ciężar książek. Należy także zwrócić uwagę na stabilność mebla. Większe regały czy witryny warto przykręcić do ściany, aby przypadkiem się nie przewróciły pod naporem książek.


Komentarze