Jak samodzielnie zaaranżować spójne wnętrze? 7 praktycznych wskazówek

Jak samodzielnie zaaranżować spójne wnętrze? 7 praktycznych wskazówek

Kupujesz mieszkanie w stanie deweloperskim lub planujesz remont? Jeżeli chcesz, aby było funkcjonalne i miało spójny wystrój, najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie profesjonalnego projektanta. Dobierze on odpowiednią kolorystykę, funkcjonalne meble, a także zadba o wszystkie szczegóły wystroju. Jeżeli jednak nie możesz sobie pozwolić na taką usługę, ten poradnik pomoże Ci samodzielnie zaaranżować spójne wnętrze.

1. Poszukaj inspiracji i stwórz moodboard

Jesteś laikiem i nie wiesz, co jest obecnie w trendach? Nic straconego! Możesz samodzielnie urządzić mieszkanie bez projektanta. Poszukaj inspiracji w internecie - zarówno w artykułach na temat urządzania wnętrz, jak i w katalogach czy na stronach typu pinterest. Zastanów się, jakie style i kolory Ci się podobają oraz jakich mebli potrzebujesz. Inspirujące może być także odwiedzanie sklepów meblowych czy budowlanych, w których znajdują się gotowe ekspozycje prezentujące proponowane aranżacje. Dzięki tym działaniom będziesz w stanie stworzyć sobie wizję swojego przyszłego wnętrza. Najlepiej jest zebrać pomysły w całość, tworząc moodboard, czyli tablicę inspiracji prezentującą m.in. paletę barw, meble oraz wzory czy ozdoby. Mając gotową wizję aranżacji, łatwiej będzie Ci zaaranżować spójne wnętrze samodzielnie.

2. Zrób projekt aranżacji wnętrza

Jeżeli chcesz samodzielnie zaaranżować wnętrze, zrób plan. Projekt jest nieodzownym elementem aranżacji wnętrza, nawet jeżeli nie korzystasz z pomocy architekta. Pozwoli trzymać się powziętych założeń i ułatwi proces urządzania mieszkania. Wybierając poszczególne elementy wykończenia oraz umeblowania, weź pod uwagę ich stylistykę, ale przede wszystkim funkcjonalność. Wybierając podłogę, uwzględnij to, czy łatwo będzie zachować ją w czystości, natomiast kolor ścian dobierz do metrażu i ilości naturalnego światła w mieszkaniu. Również meble mają nie tylko ładnie wyglądać we wnętrzu, ale przede wszystkim być funkcjonalne, czyli spełniać potrzeby mieszkańców. Częstym błędem osób samodzielnie angażujących wnętrza jest brak wystarczającej ilości miejsca do przechowywania. Nie bój się szaf, schowków, regałów czy komód. Zaplanuj je wszędzie tam, gdzie potrzebujesz mieć pod ręką rzeczy. Z gotowym planem możesz przystąpić do prac i zakupu wyposażenia.

3. Trzymaj się odpowiedniej kolejności

Jeżeli przeprowadzasz w mieszkaniu generalny remont lub otrzymujesz je w stanie surowym i musisz wykończyć, pierwszym krokiem jest zrobienie wszelkich potrzebnych instalacji:

  • elektrycznej,
  • hydraulicznej,
  • gazowej.

Wiąże się to z montażem kabli i rur. Dopiero po ich podłączeniu i zamontowaniu instalacji podtynkowych, można przystąpić do tynkowania ścian. Kolejnym etapem jest ułożenie podłóg, a także glazury na ścianach. Wtedy można przystąpić do montażu zakupionych wcześniej sprzętów AGD czy armatury łazienkowej. Na sam koniec pozostaje malowanie ścian oraz założenie gniazdek, włączników, karniszy, listew przypodłogowych oraz lamp. W tak przygotowanym mieszkaniu można ustawić meble i uzupełnić aranżację dekoracjami.

4. Zadbaj o spójność kolorystyczną

Nie wszystkie kolory idealnie ze sobą współgrają. Ich nadmiar przytłacza i stwarza wrażenie chaosu. Monochromatyzm z kolei jest trudny do zaaranżowania. Jeżeli wszystko będzie jednobarwne, zleje się i pozbawi wnętrze charakteru. Dlatego ważny jest dobór maksymalnie trzech lub czterech kolorów we wnętrzu. Warto stworzyć sobie paletę kolorystyczną jeszcze na etapie robienia moodboardu i trzymać się jej. Jeżeli zastanawiasz się, jak urządzić wnętrze bez projektanta, zadanie ułatwi Ci prosty trik. Architekci wnętrz stosują zasadę 60-30-10 zgodnie z którą, 60% aranżacji to kolor bazowy, 30% dodatkowy i 10% akcentujący.

Kolor bazowy we wnętrzu 

Dominujący kolor w aranżacji powinien stanowić jasną i neutralną bazę. Dzięki temu jest większa dowolność w wyborze pozostałych barw. Najczęściej jest to biel w różnych odcieniach, beż, popiel lub niektóre pastelowe odcienie. Kolor bazowy to odcień ścian, sufitów, czasami podłogi, dużych mebli, a także niektórych dodatków np. dywanów.

Kolor dodatkowy

Kolor, który stanowi 30% aranżacji mogą mieć mniejsze meble, dywany, tkaniny, a czasami podłogi, drzwi lub jedna ze ścian. Powinien być neutralny i współgrać z bazą. Często jest to odcień drewna lub innego materiału, który dominuje w aranżacji.

Dopełniający kolor aranżacji

Ostatni kolor uzupełniający to najwyraźniejszy akcent. Może być to także wzór lub kilka współgrających ze sobą barw. „Ruchome” dekoracje można także wymieniać, więc odcienie uzupełniające mogą być dowolne i zmieniane nawet kilka razy w roku.

5. Zastosuj jeden styl w całym wnętrzu

Jeżeli zastanawiasz się, jak samodzielnie zaaranżować wnętrze, by wyglądało profesjonalnie, postaraj się wybrać jeden styl. Wystrój jest spójny, kiedy każde pomieszczenie w mieszkaniu utrzymane jest w tej samej stylistyce. Kiedy salon wygląda zupełnie inaczej niż kuchnia czy sypialnia, sprawia to wrażenie przypadkowości. Ważne jest także, aby elementy takie jak drzwi, włączniki świateł czy kontakty były takie same w całym lokum. Pozwala to zachować harmonię. Przy niewielkim metrażu warto także wybrać podłogę w jednolitym kolorze.

6. Łącz ze sobą podobne materiały

Podobnie jak kolory, także materiały muszą być ze sobą spójne. Naturalne dobrze współgrają z innymi ciepłymi. Do drewna pasują rattan, wiklina, len czy bawełna. W połączeniu z metalem sprawdzą się kamień i szkło. W stylu eklektycznym różne materiały można połączyć ze sobą, należy jednak robić to z rozwagą i wybrać jeden bazowy oraz dodatkowe - podobnie jak z kolorami.

7. Nie zapomnij o oświetleniu

Chcąc samodzielnie urządzić wnętrze, nie można zapomnieć o oświetleniu. To bardzo ważny aspekt w aranżacji. Dobór odpowiedniej liczby punktów światła, ich intensywności, barwy i nakierowania jest kluczowy. Podkreśla aranżację i styl, tworzy klimat, a ponadto ułatwia korzystanie z pomieszczeń. Ważne jest zachowanie tej samej temperatury i barwy światła w całym mieszkaniu. Można zaaranżować nastrojowe oświetlenie wieczorowe, które będzie cieplejsze, jednak użytkowe powinno być białe i neutralne w całym domu.

Wiesz już, jak urządzić wnętrze samodzielnie bez projektanta i zachować spójność aranżacji. Trzymając się naszych wskazówek, otrzymasz profesjonalny efekt.


Komentarze