Jak skutecznie walczyć z kurzem w domu?

Jak skutecznie walczyć z kurzem w domu?

Jak skutecznie walczyć z kurzem w domu?

Kurz zdecydowanie uprzykrza nam życie. Nie tylko nieestetycznie wygląda na meblach, ale też wywołuje nieprzyjemne dolegliwości u osób uczulonych czy cierpiących na astmę. Masz dość nierównej walki z kurzem? Nie ma możliwości pozbyć się go raz na zawsze, ale można efektywniej sprzątać. Jeżeli zastanawiasz się, jak skutecznie walczyć z kurzem, przeczytaj nasz poradnik!

Czym jest kurz i skąd się bierze?

Zła wiadomość jest taka, że kurz w domu to wróg, którego nie pozbędziesz się raz na zawsze. Składa się z piasku wnoszonego do domu na butach, pyłu z zewnątrz, a nawet z nas samych. Tworzą go między innymi drobinki martwego naskórka, kawałki włosów, sierści zwierząt czy włókien z ubrań. Sam w sobie nie jest w żaden sposób szkodliwy, ale jest pożywką dla roztoczy - mikroskopijnych rozmiarów pajęczaków. To ich wydzieliny są przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości. Objawy alergii na kurz to przede wszystkim kaszel, katar, duszności, łzawienie oczu czy świąd skóry. Według statystyk, w Polsce zmaga się z nimi już ok 40% ludzi.

Broń numer jeden - właściwa kolejność

Najważniejszym orężem do walki z kurzem jest po prostu regularne sprzątanie. Wydawałoby się, że jest to zajęcie bardzo proste, jednak wiele osób popełnia błąd, nie sprzątając od góry. Warto zaczynać od miejsc położonych najwyżej, takich jak abażury lamp, wysokie półki i szafy. Następnie wytrzeć kurz z wszelkich blatów i dopiero na sam koniec odkurzyć podłogę i dywany. Dzięki temu kurz, który podczas ścierania opada, nie zabrudzi wcześniej wyczyszczonych powierzchni. Ważne jest, by podczas odkurzania włączyć oczyszczacz powietrza, który wyłapie unoszące się w nim drobinki. Część zebranego kurzu wydostaje się z odkurzacza, więc jeżeli masz taką możliwość, wytrzep dywan poza domem. Dzięki temu sprzątanie będzie efektywniejsze.

Broń numer dwa - odpowiednie narzędzia

Istnieje wiele produktów do ścierania kurzu, ale najlepszym narzędziem do walki z nim są najzwyklejsze ściereczki z mikrofibry. Jest to materiał, który przyciąga drobinki brudu, działa więc zarówno na sucho, jak i na mokro. W przypadku trudno dostępnych miejsc, nierównych powierzchni czy delikatnych przedmiotów, warto sięgnąć po miotełki do kurzu. Są one wykonane z materiału, który przyciąga kurz jak magnes i zatrzymuje go. Do wyboru są miotełki jednorazowe, które zapewniają lepszą higienę, a także wielokrotnego użytku wykonane z mikrofibry. W przypadku drugich trzeba pamiętać o tym, by wyprać je po każdym użyciu.

Broń numer trzy - zabezpieczenie

Kurzu nie da się pozbyć raz na zawsze, gdyż powstaje on z wszystkiego, co jest wokół. Na rynku znajdziesz jednak wiele preparatów, które mają zapobiegać jego osadzaniu się na powierzchniach. Tworzą delikatną powłokę działającą antystatycznie. Zamiast kupować gotowe specyfiki, możesz jednak przygotować płyn do ścierania kurzu w 5 min. Wystarczy, że w aptece kupisz glicerynę i wlejesz ok. 10 kropli do pół litra wody.

Gotowy roztwór wystarczy przelać do spryskiwacza i zwilżyć nim sprzątaną powierzchnię lub ściereczkę z mikrofibry. Dzięki temu po przetarciu powstanie delikatna warstewka ochronna. Gliceryna sprawdzi się szczególnie przy sprzątaniu mebli drewnianych. Dodatkowo przepięknie je nabłyszcza i chroni przed uszkodzeniami. Specyfik ten możesz również zastosować na powierzchnię lustra. Dzięki temu nie tylko kurz będzie się wolniej na nim osadzać, ale także będzie ono odporne na zaparowanie.

Odpowiednia taktyka - pamiętaj o zakamarkach

Regularne sprzątanie zakamarków, w których zbiera się kurz, sprawi, że będzie go mniej w mieszkaniu. Pamiętaj o sprzątaniu szczelin kaloryfera, kratek wentylacyjnych czy otworów w drzwiach. Nie należy zapominać również o miejscach znajdujących się wysoko, takich jak karnisze zasłon, żyrandole i lampy sufitowe, górna krawędź drzwi czy ram obrazów. Wszędzie tam zbiera się mnóstwo kurzu, a przy codziennych porządkach łatwo jest ominąć te miejsca. Warto odkurzać je minimum co dwa tygodnie, a mając w domu alergika - co tydzień.

Jak skutecznie walczyć z kurzem w domu? Dobry jest umiar

Przeszkodą w regularnym i efektywnym odkurzaniu jest często zbyt duża liczba rzeczy na półkach. Nie tylko zbierają one jeszcze więcej kurzu, ale również konieczność ich przestawiania może zniechęcić do sprzątania nawet najbardziej zmotywowaną osobę.  Ponadto przekładanie wszystkiego niepotrzebnie wydłuża czas. Zastanów się, czy wszystkie dekoracje są niezbędne i pozbądź się nadmiaru.

Kolejną problematyczną rzeczą jest domowa biblioteczka. Książki ułożone na półce wyglądają pięknie, a żaden zapalony czytelnik nie wyobraża sobie bez nich domu. Na ich grzbietach osadza się jednak dużo kurzu, który często zostaje zapomniany. Książki odkurzaj raz w tygodniu z pomocą specjalnej końcówki z włoskami. Co kilka miesięcy wyjmij je i wytrzep, a półki przetrzyj ściereczką z mikrofibry. Jeżeli masz możliwość, przechowuj swój księgozbiór na przeszklonym regale.

Nierówna walka z kurzem - nie zapominaj o tekstyliach

Puchate dywany, welurowe zasłony, moc poduszek na kanapie - wszystko to wygląda przepięknie, jednak tekstylia bardzo mocno zbierają kurz. Trzeba pamiętać o częstym ich trzepaniu, a także regularnym praniu. Jeżeli masz w domu alergika, zrezygnuj z części tych ozdób. Również dziecięce zabawki, a w szczególności pluszowe maskotki są mocno narażone na zakurzenie. Mimo że ładnie wyglądają na półce, poza zabawą powinny być przechowywane w pudłach lub plastikowych torbach chroniących przed kurzem. Należy je także regularnie prać w temperaturze co najmniej 60°C.

Jak skutecznie walczyć z kurzem? Przydatne wskazówki

Najważniejsze zasady sprzątania systematyczność, odpowiedni system odkurzania oraz zapobieganie. Im mniej przedmiotów na wierzchu, tym lepiej. Żeby skuteczniej walczyć z kurzem, warto także pamiętać o kilku szczegółach:

  • unikaj przechowywania w domu wysuszonych lub sztucznych kwiatów - zbiera się na nich mnóstwo kurzu i drobnoustrojów,
  • staraj się ograniczyć liczbę ozdób, przechowywać książki za szybą, a pluszowe zabawki w torbach lub pudłach,
  • regularnie pierz pościel, koce i ozdobne poduszki,
  • oprócz odkurzania staraj się wytrzepać dywany na dworze i prać je środkami przeznaczonymi do tego,
  • myjąc podłogę, wybieraj środki zabezpieczające ją przed kurzem,
  • jeżeli masz możliwość, zaopatrz się w odkurzacz wodny, który zatrzymuje kurz wewnątrz, a także oczyszczacz powietrza,
  • wietrz pomieszczenia.

Te proste wskazówki pozwolą Ci skutecznie walczyć z kurzem w domu i efektywniej sprzątać.


Komentarze