Jak urządzić małą kuchnię w mieszkaniu?

Jak urządzić małą kuchnię w mieszkaniu?

Mała kuchnia w bloku nie jest niczym dziwnym. Wybierając więcej miejsca na wypoczynek oraz na gotowanie, większość z nas wybierze oczywiście to pierwsze. Z tego powodu kuchnie w blokach są dosyć małe. Ale nawet mała kuchnia może stać się wspaniałym miejscem, jeśli zostanie odpowiednio urządzona. Z pewnością trzeba włożyć w to sporo pracy i przemyśleń, jednak funkcjonalna kuchnia o niewielkich wymiarach jest na wyciągnięcie naszej ręki! Sprawdź, jakich ogólnych zasad się trzymać, gdzie znaleźć miejsce do przechowywania oraz jakie AGD jest niezbędne, a z którego warto zrezygnować!

Kilka prostych zasad przed aranżacją małej kuchni w mieszkaniu

Zanim zaczniemy cokolwiek działać, mała kuchnia w bloku wymaga odpowiedniego przemyślenia. Na pierwszy rzut idzie pytanie, czyje potrzeby ma spełniać to pomieszczenie. Inaczej będzie prezentować się kuchnia dla singla, pary oraz dla małej rodziny.

Zanim przejdziemy do urządzania, powinniśmy skusić się na projekt kuchni. Starannie rozplanowany układ kuchni oraz jej wyposażenie wraz z materiałami wykończeniowymi sprawi, że otrzymamy naprawdę zadowalające efekty.

Już na samym początku warto też wybrać kolory, jakie będą królować w małej kuchni. Dla niewielkich pomieszczeń takie jak małe kuchnie, polecane są głównie barwy jasne, jak biel, beże, szarości. Dzięki temu otrzymamy optycznie powiększoną kuchnię, w której gotowanie będzie prawdziwą przyjemnością. Nie chodzi tutaj jedynie o farbę nakładaną na ściany, ale też o płytki, jakie kładziemy na podłodze. Ciekawym rozwiązaniem są też lustrzane powierzchnie, np. nad blatem. W małym pomieszczeniu zagwarantują świetny efekt.

Aby mała kuchnia nie została niepotrzebnie zagracona, warto również postawić na meble produkowane na wymiar. Jest to nieco droższe rozwiązanie, ale może zaowocować naprawdę funkcjonalną i ergonomiczną kuchnią.

Urządzanie kuchni w bloku — komfortowy ciąg kuchenny

Aranżacja małej kuchni nie jest tak trudna, jak się nam wszystkim wydaje. Koniecznością jest zwrócenie uwagi na komfortowy ciąg kuchenny. Efekt zależał będzie od pomieszczenia — jeśli kuchnia jest wąska, doskonałą decyzją będzie ciąg kuchenny w kształcie litery L. W ten sposób jedna ściana zostanie pusta, a pomieszczenie nie będzie prezentowało się zbyt klaustrofobicznie. Istotna jest odległość między szafkami lub między szafkami a ścianą — aby poruszać się wygodnie, należy zostawić ok. 90 cm wolnego miejsca.

W sytuacji, kiedy kuchnia jest nieco większa, a wymiary na to pozwalają, warto zaprojektować ciąg kuchenny w kształcie litery U. Mała kuchnia w bloku wymaga odpowiednich zabiegów kolorystycznych — śmiało możemy postawić na szafki z jasnymi frontami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby miały również przeszklone fronty. W ten sposób zobaczymy, co znajduje się w nich, bez konieczności otwierania.

Współcześnie architektura wnętrz nieustannie się rozwija, dlatego każdy z inwestorów może skorzystać z wielu różnorodnych rozwiązań. Przykładem tego są szafki z frontami przesuwnymi. Takie rozwiązanie sprawdzi się w bardzo małych kuchniach, których powierzchnia nie przekracza 4 m kwadratowych.

Malutka kuchnia w bloku — miejsce do przechowywania

Wydaje nam się, że kuchnie w blokach nie zapewnią zbyt dużo miejsca do przechowywania. Z jednej strony może to być prawda. Jeśli kuchnia zostanie źle zaaranżowana, możemy mieć trudności ze znalezieniem miejsca na dodatkowe szklanki, kubki czy talerze.

Jeśli zastanawiamy się, jak urządzić kuchnię, skupmy się na rozwiązaniach, które zagwarantują nam maksimum miejsca na garnki, jedzenie i wiele innych rzeczy. Sporo rzeczy i produktów warto mieć pod ręką w kuchni, a na to wszystko trzeba zorganizować miejsce. Doskonałym rozwiązaniem w małej kuchni w bloku jest wykorzystanie całego miejsca, aż pod sufit. Decydując się na zabudowę, podczas planowania szafek wiszących, warto dodać im tych kilka czy kilkanaście centymetrów więcej. W ten sposób zyskamy więcej miejsca na potrzebne rzeczy.

W sytuacji, kiedy nasza kuchnia jest dość mała i chcemy ją nieco odciążyć, świetnym pomysłem jest wykonanie dolnej zabudowy w standardowym stylu, ale zrezygnowanie z górnej zabudowy. Zamiast zamykanych szafek, możemy postawić na otwarte regały wiszące, sięgające nawet pod sam sufit. Będzie to idealne miejsce na talerze, kubki, szklanki czy miseczki. Otwarte regały nadadzą pomieszczeniu lekkości.

Wąska kuchnia — przydatne rozwiązania

Większość kuchni w bloku to pomieszczenia wąskie, trudne w aranżacji. Istnieje kilka świetnych patentów, które można z sukcesem wykorzystać. Chodzi tutaj głównie o kuchnię zabudowaną w kształcie litery L. Na skraju znajdzie się miejsce na lodówkę, a następnie na kuchenkę. W drugim ciągu trzeba zostawić miejsce na zlew. W takiej kuchni nie powinno brakować też blatu roboczego.

Projektując swoją kuchnię, musimy pamiętać o odpowiedniej głębokości mebli. Jeśli wiemy mniej więcej, jakich narzędzi oraz garnków będziemy używać, możemy w ten sposób zaplanować naszą zabudowę.

Ciekawą opcją jest też oświetlenie. Aby wąska kuchnia sprawiała przytulne wrażenie, można postawić na oświetlenie podszafkowe. Da nam to ogromną wygodę wykonywania różnych czynności, a jak wiadomo, większość kuchni w blokach nie ma dostępu bezpośrednio do naturalnego światła.

Jakie AGD do małej kuchni warto wybrać?

Mała kuchnia w bloku nie zwalnia nas z wyboru odpowiedniego AGD. Abyśmy mogli czerpać przyjemność z gotowania i mieli pod ręką wszystko, co jest nam niewątpliwie potrzebne, musimy przemyśleć, które AGD wybrać, a z którego zrezygnować, jeśli brakuje miejsca.

Na pewno nie możemy zrezygnować z lodówki. Musi ona pomieścić mięso, nabiał czy warzywa z owocami. Od tego, jak wielką rodzinę mamy na utrzymaniu zależeć będzie wielkość lodówki. Singiel na pewno nie potrzebuje za dużej lodówki. Zaś czteroosobowa rodzina nie pogardzi pełnowymiarowym sprzętem z wbudowaną zamrażalką.

Świetnym rozwiązaniem jest piekarnik z funkcją mikrofalówki. Decydując się na takie urządzenie, ograniczymy ilość sprzętów z dwóch do jednego.

Zamiast całej kuchenki wolnostojącej, które obecnie odchodzą do lamusa, znacznie ciekawszym wyborem są płyty kuchenne. W małej kuchni nie musimy stosować płyty z czterema palnikami. Jeśli nie gotujemy dużo lub zazwyczaj są to dania jednogarnkowe, możemy ograniczyć płytę do dwóch palników.

Sprytne patenty oraz kompromisy, czyli to, czego w małej kuchni potrzeba

Małe kuchnie często wiążą się z wieloma wyrzeczeniami oraz przemyśleniami. Zbyt małe pomieszczenie nie pozwoli nam pomieścić wszystkiego, co tylko byśmy chcieli mieć. Kluczem do odpowiedniego projektu jest pójście na kompromisy. W małej kuchni lepiej sprawdzi się zlew jednokomorowy niż dwukomorowy. Płytę elektryczną z czterema palnikami możemy śmiało wymienić na tę z dwoma. Doskonałym pomysłem jest zaopatrzenie się w szybkowar, który zniknie w jednej z szafek, jeśli na dany moment go nie używamy.

Mała kuchnia to też konieczność sprzątania wszystkiego natychmiast po wykorzystaniu. W ten sposób utrzymamy odpowiedni porządek. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy wykorzystali puste miejsce na ścianach. Kilka wieszaków i najważniejsze przyprawy czy szpatułki możemy mieć na wyciągnięcie ręki.


Komentarze