Jak urządzić małą łazienkę w bloku? Praktyczne wskazówki

Jak urządzić małą łazienkę w bloku? Praktyczne wskazówki

Mała łazienka w bloku jest wyzwaniem aranżacyjnym. Trudniej jest stworzyć funkcjonalną i zarazem estetyczną przestrzeń, jeżeli pomieszczenie ma 6 czy 8 m². Nie jest to niemożliwe, ale wymaga pójścia na kompromisy. Szukasz pomysłów na to, jak urządzić małą łazienkę w bloku? Przeczytaj artykuł i zainspiruj się naszymi pomysłami!

Zaplanuj rozkład najważniejszych urządzeń

W łazience powinno się znaleźć miejsce na pralkę czy szafki, jednak kluczowe są podstawowe urządzenia sanitarne. To od nich należy zacząć planowanie. W zależności od metrażu trzeba zaplanować miejsce na wannę lub prysznic, a także umywalkę i toaletę. Aby wygodnie z nich korzystać, warto uwzględnić odpowiednie odległości przed i pomiędzy nimi. Używanie łazienki nie będzie wygodne, jeżeli podczas mycia zębów przy umywalce uderzysz łokciem w kabinę prysznicową, a siadając na toalecie, nie będziesz mieć miejsca na nogi.

Pomiędzy wszystkimi sanitariatami powinno być min. 20–30 cm odległości a przed każdym z nich co najmniej 70–80 cm. Jeżeli łazienka jest bardzo mała, warto zwrócić uwagę na sprzęty dedykowane takim właśnie pomieszczeniom. Na rynku można znaleźć skrócone miski WC czy węższe stelaże podtynkowe, które pozwolą zaoszczędzić kilka centymetrów. Podobnie jest z długością i szerokością wanien czy wymiarami umywalek i kabin prysznicowych.

Wanna czy prysznic – co się sprawdzi w małej łazience?

W małej łazience dużo łatwiej zmieścić prysznic jednak odpowiedź na pytanie co wybrać – wannę czy kabinę, nie jest jednoznaczna. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim własne preferencje i potrzeby. Zamontowanie prysznica jest praktycznym rozwiązaniem i sprawdzi się w przypadku osób, które preferują natrysk. Będzie to także wygodniejsza opcja dla seniorów, którzy przez ograniczoną sprawność ruchową mogą mieć trudności z wejściem i wyjściem z wanny.

Wanna jest z kolei przydatna przy kąpieli małych dzieci czy zwierząt. Ponadto jeżeli jesteś miłośnikiem gorących kąpieli, nie rezygnuj z niej. Kompromisowym rozwiązaniem jest urządzenie 2w1, czyli wanna z parawanem. Umożliwia zarówno wzięcie relaksującej kąpieli, jak i szybkiego prysznica. Rozwiązaniami dedykowanymi małym łazienkom są także natryski ze składaną kabiną czy prysznice walk in, które zajmują mniej miejsca. Dobrą praktyką jest również wybieranie gładkich, przejrzystych szyb zamiast tych z podziałkami, które optycznie zmniejszają przestrzeń.

Zdecyduj, co przechowywać w łazience

W małej łazience problematyczne jest zaplanowanie wystarczającej ilości miejsca do przechowywania. Warto pozostawić w niej tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Zapasy lepiej przenieść w inne miejsce, tym bardziej że w łazience może być za ciepło i za wilgotno dla niektórych kosmetyków. Podobnie ma się sprawa z chemią do sprzątania. Jeżeli w łazience nie ma miejsca, można przechowywać ją w kuchni czy oddzielnej szafce w przedpokoju. Zastanów się też, gdzie chcesz trzymać ręczniki. Może zamiast w łazience, zmieszczą się w szafie w sypialni czy przedpokoju, a pod ręką pozostaną tylko te, które są aktualnie w użyciu. Dzięki temu możliwe będzie ograniczenie mebli i zyskanie więcej miejsca na niezbędne sprzęty.

Mała łazienka – postaw na zamknięte szafki i szuflady

Kiedy już zdecydujesz, co ma pozostać w łazience, a czego można się z niej pozbyć, postaraj się o zapewnienie miejsca do przechowywania. Pozostawienie rzeczy na wierzchu stwarza wrażenie bałaganu, a do tego wymaga częstszego sprzątania ze względu na osiadający tam kurz. Przede wszystkim warto postawić na szafkę pod umywalkę, która pozwoli sprytnie wykorzystać tę przestrzeń i pomieści najpotrzebniejsze kosmetyki. Postaw na szafkę wiszącą, która umożliwi dokładne umycie podłogi pod spodem, a dzięki lekkiej konstrukcji nie przytłoczy wnętrza.

Zastanawiasz się, jak urządzić małą łazienkę i na jakie wyposażenie postawić? Niezwykle funkcjonalna do łazienki jest szafka słupek. To wysoki, ale wąski mebel, w którym możesz przechowywać różne kosmetyki i środki czystości, zapas papieru toaletowego i inne przedmioty do higieny. Jeżeli brakuje miejsca na standardowy słupek, pomyśl o wykorzystaniu wąskiej przestrzeni przy ścianie na wysuwane cargo. Ciekawym pomysłem jest także zamontowanie szafki z lustrem. Mimo niewielkiej głębokości będzie ona idealna do schowania niewielkich kosmetyków – pasty i szczoteczki, płynu do płukania ust, kremów w tubkach czy perfum.

W małych łazienkach dobrze jest również wykorzystać każdą nieoczywistą przestrzeń do utworzenia schowka. Wanna z zabudową meblową pozwoli sprytnie zmieścić zapas chemii domowej, a stelaż podtynkowy może skrywać mini schowek na szczotkę toaletową czy zapas papieru.

Zadbaj o funkcjonalność w małej łazience

Funkcjonalna mała łazienka powinna być starannie zaplanowana. Nie można zapomnieć o drobiazgach, które przyczynią się do komfortu korzystania z niej. Warto powiesić półeczki na kosmetyki pod prysznicem i haczyki w bezpośredniej bliskości. Dzięki temu sięgniesz po ręcznik bez konieczności wychodzenia z kabiny i zostawiania mokrych śladów na podłodze. Warto też zadbać o ściereczkę do wycierania rąk przy umywalce czy praktyczny uchwyt na papier toaletowy.

Pralka w małej łazience – tak czy nie?

Martwisz się o to, czy w niewielkiej łazience zmieści się pralka? Jedną z możliwości jest przeniesienie jej do kuchni lub przedpokoju, ale jeżeli zależy Ci na pralce w łazience, są jeszcze inne opcje. Jedną z nich jest pralka w zabudowie. Dzięki niej zyskujesz dodatkowy fragment blatu, nad którym możesz zamontować otwarte półki lub też nadbudowę z szafką. To miejsce w sam raz do przechowywania środków piorących czy kosmetyków. Jeżeli nie ma w łazience miejsca na pralkę o standardowej szerokości, rozwiązaniem może być węższa pralka ładowana od góry.

Kolorystyka – czy mała łazienka musi być jasna? 

W kontekście urządzania małej łazienki nie bez znaczenia są także kwestie wykończeniowe. Choć to jasne barwy optycznie powiększają wnętrze, warto postawić na kolorystykę zgodną z gustem użytkowników. Mogą to być nawet czernie i ciemne szarości. Ważne, by dobrze się ze sobą komponowały. Najlepiej jednak unikać kontrastów i pozostać przy stonowanych oraz zbliżonych do siebie odcieniach. Dzięki temu łazienka będzie wyglądać harmonijnie i wyda się bardziej przestronna.

Mała łazienka bez okna – oświetlenie

Mała łazienka w bloku zwykle jest także pomieszczeniem bez okna, dlatego należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Główna lampa powinna być jasna, imitować naturalne światło dzienne. W małej łazience sprawdzi się plafon, który nie zabiera dużo miejsca. Wyjątkiem może być łazienka w kamienicy z wysokim sufitem, gdzie świetnie będzie wyglądać nawet ozdobny żyrandol.

Górne światło jednak nie wystarcza. Ważne są także funkcjonalne lampki ledowe po obu stronach lustra. Doskonale oświetlą one twarz podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak makijaż czy golenie. Bardzo dobrą praktyką jest także wstawienie do małej łazienki większej liczby luster czy jednego dużego na całą ścianę. Odbijają one światło, dzięki czemu rozjaśniają przestrzeń i optycznie ją powiększają.


Komentarze