Jak urządzić pokój ucznia? Przygotuj dziecko na powrót do szkoły!

Jak urządzić pokój ucznia? Przygotuj dziecko na powrót do szkoły!

Bez względu na to czy Twoje dziecko idzie do szkoły po raz pierwszy, czy jest już starsze, warto przygotować jego sypialnię na powrót do szkoły. Pokój dla ucznia powinien być urządzony tak, aby nie tylko sprzyjał nauce, ale zapewniał także wygodne miejsce do odpoczynku oraz zabawy czy rozwoju zainteresowań.

Pokój ucznia - kolorystyka i styl

Pokój dziecka to miejsce nie tylko do nauki, ale także zabawy i wypoczynku. Warto postawić na neutralne, stonowane kolory. Sprawdzi się nieśmiertelna biel, a także wszelkie pastelowe odcienie. Błękit, miętowa zieleń czy róż to kolory, które z pewnością spodobają się dziecku. Dodatkowo zieleń sprzyja koncentracji i uspokaja, a odcienie niebieskiego relaksują. Będą one także idealnie pasować do młodzieżowego stylu, a nie rozproszą uwagi. Na więcej kolorów można sobie pozwolić w ozdobach. Dywany i zasłony, dekoracyjne poduszki czy plakaty na ścianach sprawią, że pokój ucznia będzie atrakcyjny dla młodego lokatora. Warto także zaangażować pociechę w proces urządzania sypialni. Dzięki temu wystrój na pewno mu się spodoba i będzie dobrze czuło się w swojej przestrzeni.

Wygodne miejsce do nauki - niezbędnik w pokoju dla ucznia

Jednym z ważniejszych miejsc w pokoju dla ucznia jest wygodne miejsce do nauki. Aby je zapewnić, wybierz duże biurko z odpowiednio szerokim blatem. Warto zdecydować się na głębokość 70-90 cm, dzięki której na biurku można postawić komputer. Długość blatu powinna wynosić co najmniej 120 cm. Dzięki temu zmieszczą się na nim wszystkie książki i potrzebne przybory. Warto również wybrać model z szafką, która pomieści zeszyty i podręczniki.

Ważne jest także miejsce ustawienia biurka. Umieść je w pobliżu naturalnego źródła światła, np. przy oknie. Jeżeli dziecko jest praworęczne, światło powinno padać z lewej strony i odwrotnie - dla leworęcznego z prawej. Dzięki temu pisząc nie zasłoni sobie światła ręką. Miejsce do nauki powinno być również spokojne, najlepiej z dala od drzwi. Ostatnia kwestia to odpowiednia wysokość biurka. Podczas nauki ważna jest ergonomia. Dobrze dopasowane odległości pomiędzy blatem, siedziskiem krzesła a podłogą zapewniają nie tylko wygodę, ale też zabezpieczają przed przybraniem nieprawidłowej postawy. Dziecko siedząc, powinno mieć stopy swobodnie oparte o podłogę, a łokcie o blat. Ze względu na to, że rośnie, warto wybrać model z regulowaną wysokością blatu.

Odpowiednie łóżko dla zdrowego wypoczynku

Dla dziecka w wieku szkolnym sen jest szczególnie ważny. Jego organizm intensywnie się rozwija, a ponadto ciążą na nim szkolne obowiązki. Solidne i wygodne łóżko to podstawa w pokoju dla ucznia. Jeżeli stoisz przed zakupem, wybierz model rozsuwany, który będzie „rósł” razem z dzieckiem lub standardową długość 200 cm na przyszłość. Warto także zdecydować się na mebel o uniwersalnym wyglądzie, który będzie pasował do zmieniającego się gustu młodego człowieka. Ważnym aspektem jest także wybór odpowiedniego materaca. Im dziecko starsze, tym ważniejsza staje się kwestia dopasowania odpowiedniej twardości. Dodatkowo pościel dla dziecka powinna być hipoalergiczna i łatwa do wyprania w domowych warunkach.

Pokój ucznia - miejsce do przechowywania

Urządzając pokój dla ucznia, należy przygotować odpowiednio dużo miejsca do przechowywania. Oprócz ubrań i zabawek pojawią się w nim książki, a także inne przybory szkolne i materiały edukacyjne. Warto pomyśleć o regałach lub skrzyniach na zabawki. Jeżeli ich widok rozprasza dziecko podczas nauki lub trudno jest mu utrzymać porządek na półkach, lepiej sprawdzą się zamknięte szafki. Ponadto trzeba zrobić miejsce na książki. Przydadzą się regały, półki, a także biurko z szafką lub szufladami. Nie martw się, że zabraknie miejsca. Jeżeli wybierzesz meble modułowe AMDK, z łatwością dokupisz brakujące elementy. Są solidnie wykonane i wystarczają na długie lata.

Miejsce do zabawy i odpoczynku - przyjazny pokój dla ucznia

Po szkole jest czas na zabawę i relaks, dlatego w pokoju dziecka powinno się znaleźć dużo miejsca do odpoczynku. Jeżeli Twoja pociecha lubi się bawić na podłodze, warto położyć miękki dywan. Ciekawym rozwiązaniem jest także ściana pomalowana farbą tablicową - można po niej bez ograniczeń rysować. Duża tablica korkowa może z kolei służyć do wieszania prac plastycznych czy innych zabaw. W pokoju dziecka lubiącego ruch powieś na ścianie drabinkę gimnastyczną lub mini kosz. Pozwoli to wyżyć się po długim czasie siedzenia. W miejscu do odpoczynku warto także umieścić wygodne siedzenia, na przykład worek sako czy hamak. Przydadzą się nie tylko do relaksu czy czytania, ale też kiedy przyjdą goście. Dzięki strefie wypoczynku i zabawy pokój dla ucznia stanie się przytulny i atrakcyjny.

Funkcjonalne oświetlenie do pokoju dla ucznia

Ostatnią, ale nie najmniej ważną kwestią jest oświetlenie. Urządzając pokój dla ucznia, należy pomyśleć przede wszystkim o lampce na biurko. Najlepsza będzie taka z regulowanym ramieniem oraz główką, pozwalającymi skierować strumień światła w pożądane miejsce. Lampka na biurku powinna emitować białe światło o temperaturze ok. 4000 K, które sprzyja koncentracji. Drugie źródło światła powinno znaleźć się przy łóżku. Tu z kolei wielkim atutem będzie możliwość regulowania natężenia. Do czytania sprawdzi się mocniejsze światło, natomiast do wstawania w nocy bardzo delikatne. Warto wybierać energooszczędne żarówki LED, które się nie nagrzewają.


Komentarze