Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?

Jeszcze kilka lat temu powiedzielibyśmy, że kuchnia powinna być koniecznie odłączona od salonu. Takie rozwiązania znamy z naszych domów rodzinnych, jak i z domów naszych dziadków. Czasy się jednak zmieniają, podobnie jak upodobania ludzi. Aktualnie rządzą kuchnie połączone z salonem. Nie tylko świetnie się prezentują, ale stwarzają w domach zupełnie inny klimat. Dzięki takiemu połączeniu, domownicy przyrządzający w kuchni potrawy, mogą mieć wgląd w to, co dzieje się w strefie dziennej. Jak jednak połączyć te dwa pomieszczenia, aby prezentowały się atrakcyjnie, funkcjonalnie i stylowo? Sprawdź nasze podpowiedzi!

Zalety i wady połączenia salonu z kuchnią

Salon połączony z kuchnią to rozwiązanie, które ma sporo zalet, jak i wad. Kiedy ten typ aranżacji części dziennej pojawił się na rynku, wiele osób z tego skorzystało. Dopiero po jakimś czasie pojawili się krytycy, którzy zaczęli odradzać tego rozwiązania.

Kuchnia z salonem daje możliwość wspólnego przebywania, nawet jeśli kilka osób robi coś innego. Możemy gotować obiad w momencie, kiedy dzieci bawią się w salonie lub oglądają bajkę. Jeśli dzieci są w szkole, a my się nudzimy podczas gotowania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby włączyć telewizor. Mała kuchnia z salonem w bloku jest z kolei sposobem na to, jak uniknąć wrażenia klaustrofobii.

Otwarte przestrzenie w mieszkaniu czy domu to obecnie popularne rozwiązanie. Istotna jest tutaj odpowiednio zaprojektowana przestrzeń. Jeśli wszystko odpowiednio przemyślimy, na pewno nie będziemy później żałować swojego wyboru.

Kuchnia to jednak miejsce, w którym przygotowuje się posiłki. Wiele osób uważa, że jej połączenie z salonem nie przynosi zbyt wielu korzyści. Jeśli chodzi o wady, warto tutaj nadmienić fakt, iż sporo zapachów przedostaje się więc do salonu, kiedy inni odpoczywają bądź masz gości. Meble, zwłaszcza te materiałowe, mogą przesiąknąć zapachem tłuszczu. Jeśli często mamy niezapowiedzianych gości, kuchnia musi być nieustannie porządkowana.

Aranżacja salonu z kuchnią, kiedy przestrzeń nie jest problemem

Rewelacyjnie prezentują się aranżacje kuchnia z salonem, kiedy przestrzeń nie jest niczym ograniczona. Posiadając sporo miejsca, możemy wdrożyć do projektu wiele ciekawych pomysłów i rozwiązań. Obecnie, w dobie rozwijającej się technologii oraz fantastycznych rozwiązań, możemy pozwolić sobie na beztroskie połączenie salonu z kuchnią. Czasem wystarczy wysokiej jakości okap, który nie tylko zabierze ze sobą kuchenne aromaty, ale również będzie pracował odpowiednio cicho. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować w ruchomą ścianę, która w odpowiednich momentach będzie ogradzać kuchnię od salonu, a w innych — otwierać ją na strefę wypoczynkową.

Jeśli mamy sporo miejsca na salon i kuchnię, możemy skorzystać z połączenia tych dwóch pomieszczeń w postaci stołu jadalnianego. Stanowi on doskonały przerywnik, a przy okazji będzie gotowy na większe imprezy czy obiady rodzinne.

Duża przestrzeń to również możliwość usytuowania wyspy kuchennej. Jak wiadomo nie od dzisiaj, wyspa zajmuje sporo miejsca, jednak jest nieocenionym elementem wyposażenia nowoczesnej kuchni. Nie dość, że gwarantuje dodatkowy blat roboczy, to można w niej schować naczynia oraz sporo innych rzeczy.

Aneks kuchenny, czyli idealne wyjście dla małego mieszkania

Mała kuchnia z salonem to domena bloków mieszkalnych. Deweloperzy chcą, aby na jak najmniejszej powierzchni zmieściło się jak najwięcej. W ten sposób powstają często salony z aneksem kuchennym. Jest to świetne rozwiązanie, dzięki któremu może powstać nowoczesna kuchnia z salonem ułatwiająca codzienne życie.

Dlaczego w blokach lepiej zaprojektować aneks kuchenny? Odpowiedź jest bardzo prosta. Niezwykle często nowoczesne budownictwo wiąże się z tym, iż kuchnia lokowana jest blisko kanałów wentylacyjnych, a więc blisko trzonu budynku. Sprawia to, że nie ma dostępu do światła dziennego. Połączenie jej z salonem daje jej taki dostęp. Jest to więc bardzo dobre rozwiązanie w większości przypadków.

Mała przestrzeń kuchni połączonej z salonem w bloku sprawia, że najważniejsze skrzypce gra funkcjonalność oraz styl. Kuchnia ta powinna być stosunkowo jasna. Dzięki zastosowaniu jasnych mebli i jasnych barw na ścianach można odnieść wrażenie optycznego powiększenia przestrzeni.

Kuchenna wyspa marzeniem wielu inwestorów

Projekt kuchnia z salonem to bardzo często kwestia połączenia tych dwóch pomieszczeń przy pomocy wyspy kuchennej. O takim rozwiązaniu marzą inwestorzy. Wyspa to element, za którym szaleją kobiety. Wyspa to niezwykle eleganckie rozwiązanie, które nie tylko gwarantuje dodatkową przestrzeń do gotowania, ale też łączy salon z kuchnią. Jest strzałem w dziesiątkę zarówno w większych przestrzeniach, jak i nieco mniejszych. Jeśli nie mamy na to odpowiednio dużo miejsca, zawsze można stworzyć półwysep.

Elegancka, minimalistyczna wyspa może pochwalić się sporym blatem roboczym. Osoby przebywające w salonie, mogą z łatwością usiąść na krześle przy wyspie i uczestniczyć we wszystkim, co dzieje się wokół. Wyspa może być wyposażona w wyższy blat barowy, do którego warto dokupić eleganckie hokery.

Jakie meble zastosować w otwartej kuchni?

Współcześnie wielu inwestorów decyduje się na meble kuchenne wykonywane na wymiar. Mają one swój urok. Bardzo dużo rzeczy można schować w przemyślanej zabudowie. Nawet okap możemy zasłonić estetycznie prezentującym się frontem w tym samym kolorze, co barwy szafek.

Kuchnia otwarta na salon może być również zaprojektowana w myśl eksponowania urządzeń AGD. Efekt finalny zależał będzie od tego, czy odpowiednio dobierzemy kuchenkę, zmywarkę, lodówkę czy pralkę. Lodówka wcale nie musi być ukryta — znacznie łatwiej będzie ją wtedy wymienić na nową. Ważne jest, by była maksymalnie estetyczna i wpisywała się w nasz zamysł.

Ciekawe pomysły na urządzenie kuchni z salonem!

Nowoczesna kuchnia z salonem nie jest już takim wyzwaniem, jak jeszcze kilka lat temu. Na wyciągnięcie ręki mamy liczne rozwiązania, które ułatwiają nam życie. Od nas zależy tylko to, co wybierzemy.

W przypadku nowoczesnej kuchni możemy skusić się na stonowane kolory. Aktualnie królują takie barwy, jak beże, szarości czy biel. Nie brakuje również czerni, choć ona występuje jako akcent. Jeśli chcesz mieć przytulną kuchnię, możesz postawić na drewno — ciemne, jasne, bardziej naturalne lub mniej. Opcji jest naprawdę sporo i każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie. W ostatnim czasie króluje połączenie drewna z metalem. Jeśli podoba nam się styl industrialny, właśnie na takie meble możemy postawić.

Świetną opcją, która jest dość często wykorzystywana podczas łączenia salonu z kuchnią, jest otwór w ścianie a’la drzwi, jednak bez drzwi. Dzięki temu masz swego rodzaju odcięcie od salonu, przy jednoczesnym otwarciu kuchni. Nie musisz wachlować drzwiami, aby dostać się do pomieszczenia.

Szczególnie ważny w każdej kuchni jest okap. Ma on ogromne znaczenie w otwartych pomieszczeniach, ponieważ zagwarantuje zebranie wszystkich nieprzyjemnych aromatów wprost znad kuchenki.


Komentarze