Jak wybrać biurko do pracy lub nauki?

Jak wybrać biurko do pracy lub nauki?

Odpowiedni wybór biurka do nauki i pracy w domu jest bardzo ważny. Przede wszystkim gwarantuje komfort, możliwość skupienia i brak dolegliwości, takich jak ból kręgosłupa od siedzenia. Pracujesz zdalnie i spędzasz dużo czasu przed komputerem? A może szukasz biurka dla dziecka? A artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę kupując biurko do pracy zdalnej lub do nauki.

Wymiary biurka a ergonomia

Postawa siedząca negatywnie wpływa na zdrowie, szczególnie na kondycję kręgosłupa. Jeżeli chcesz zminimalizować te negatywne skutki, przede wszystkim zadbaj o ergonomię. Wpływa na nią m.in. wysokość biurka i krzesła. Zbyt niski blat wymusza garbienie się, co może powodować bóle i skrzywienia kręgosłupa. Z drugiej strony za wysokie biurko sprawia, że osoba przy nim siedząca unosi wysoko ręce. Może to powodować drętwienia, a w konsekwencji nawet poważniejsze powikłania, takie jak zespół cieśni nadgarstka.

Postawa siedząca przy biurku powinna się charakteryzować wyprostowanymi plecami. Stopy muszą być oparte o podłogę lub podnóżek, a kolana ugięte pod kątem 90 stopni. Również ręce zgięte w łokciach powinny spoczywać na blacie równolegle do podłogi. Najlepiej wybrać krzesło z podłokietnikami, aby zagwarantować bezpieczną i wygodną pozycję przy pisaniu na klawiaturze. Z tego powodu wysokość biurka powinna być przede wszystkim dobrana do wzrostu. Dla osoby, która ma 180 cm wzrostu i więcej, musi wynosić co najmniej 80 cm. Osobom niższym – kobietom lub dzieciom poleca się biurka o wysokości 60–65 cm.

Biurko z regulowaną wysokością

Siedzenie w jednej pozycji przez 8 godzin dziennie długofalowo ma nieprzyjemne konsekwencje. Specjaliści zalecają osobom pracującym przy komputerze zmianę pozycji, którą umożliwia biurko z regulowaną wysokością blatu. Dzięki specjalnemu mechanizmowi można w dowolnym momencie podnieść biurko i popracować na stojąco lub na bieżni. Choć ceny takich mebli są wyższe niż standardowych, jednak świetnie sprawdzają się przy długofalowej pracy z domu. Ponadto pozwalają też na precyzyjne dopasowanie wysokości blatu do wzrostu użytkownika, więc z biurka korzystać mogą osoby o zróżnicowanym wzroście.

Jakie biurko do komputera?

Szukając biurka na komputer, oprócz wysokości warto wziąć pod uwagę także wymiary blatu. Jego głębokość powinna wynosić co najmniej 70 cm. Zapewni to odpowiednią odległość oczu od ekranu. Ponadto dla bezpieczeństwa i komfortu górna krawędź monitora powinna się znajdować mniej więcej na wysokości wzroku. W przypadku ekranów o dużej przekątnej lub osób o niższym wzroście specjalna nadstawka na monitor nie jest potrzebna. Umieszczenie go zbyt wysoko wymusza odchylanie głowy, co źle wpływa na mięśnie karku i odcinek szyjny kręgosłupa. Nadstawka przyda się jednak wyższej osobie używającej mniejszego ekranu. Szerokość biurka warto dobrać do własnych potrzeb i preferencji. Przyjmuje się, że powinno ono mieć ok. 150 cm szerokości, jednak jeżeli będą na nim stać dodatkowe urządzenia, takie jak np. drukarka, warto wybrać model o wymiarach 70x180 cm.

Kolejnym praktycznym dodatkiem do biurka na komputer jest wysuwana szuflada na klawiaturę. Z jednej strony pozwoli zaoszczędzić miejsce na blacie. Jeżeli klawiatura nie jest potrzebna, można ją po prostu schować. Ponadto szuflada zapewnia bardziej ergonomiczną postawę podczas pisania, ponieważ nie unosi się rąk do góry. Biurka przeznaczone na komputer mają także przewidziane miejsce na kable, a niekiedy wbudowaną listwę do podłączenia wszelkich urządzeń peryferyjnych. Pozwala to zachować porządek, a ponadto nie ma potrzeby kupowania rozgałęziacza do gniazdka.

Jakie biurko do nauki dla dziecka?

Biurko do nauki warto dopasować do wieku dziecka, a co za tym idzie, do jego wzrostu. Standardowe modele mają ok. 70–75 cm wysokości, więc na początku dziecko powinno korzystać z podnóżka. Młodszym pociechom warto zapewnić niższy blat – ok. 60 cm. Praktycznym dodatkiem jest szafka lub szuflady do przechowywania książek, zeszytów czy innych pomocy naukowych i przyborów szkolnych. Biurko dla dziecka nie musi być bardzo duże, szczególnie jeżeli metraż pokoju jest ograniczony. Mebel o wymiarach 120x60 cm w zupełności wystarczy, chyba że na blacie będzie stał komputer stacjonarny.

Doskonałym rozwiązaniem do dziecięcych i młodzieżowych pokoi są biurka ze specjalną nadbudową. Może się tam znaleźć antresola z łóżkiem lub regał na dodatkowe książki. To praktyczny sposób na zaoszczędzenie miejsca i zaaranżowanie pokoju dla rodzeństwa. W naszym sklepie AMDK meble znajdziesz bogatą ofertę biurek młodzieżowych w różnych stylach i kolorach. Wszystkie wyróżniają się nowoczesnym i modnym designem.

Dopasuj biurko do wnętrza

Odpowiednia wysokość biurka oraz wymiary blatu pod względem ergonomicznym to najważniejsze kwestie, jednak nie należy zapominać o dopasowaniu mebla do pomieszczenia. Nie wszędzie zmieści się duże, pełnowymiarowe biurko. Jeżeli pracujesz na laptopie, możesz pozwolić sobie na mniejszy model. Ciekawą propozycją są wąskie biurka–toaletki, które zmieszczą się w kącie sypialni lub salonu. 

Szukając odpowiedniego mebla, weź pod uwagę także design. Biurko nie musi być w kolorze wszystkich pozostałych mebli. Wybranie modelu o innym odcieniu pozwoli wyróżnić kącik do pracy i optycznie oddzielić tę strefę od reszty pomieszczenia. Warto jednak zachować spójną stylistykę. W eleganckich i klasycznych wnętrzach sprawdzi się ozdobne drewniane biurko. Do skandynawskich aranżacji pasują z kolei modele białe, a do loftowych te z elementami metalu – np. kutymi nogami.


Komentarze