Jak wybrać komodę do salonu, sypialni czy przedpokoju? Praktyczny mebel w wielu odsłonach

Jak wybrać komodę do salonu, sypialni czy przedpokoju? Praktyczny mebel w wielu odsłonach

Komoda to uniwersalny mebel, który sprawdzi się w salonie, sypialni, pokoju dziecka czy przedpokoju. Ze względu na szeroki wybór modeli, można w niej przechowywać różne przedmioty. Na co zwrócić uwagę przy wyborze komody? W tym poradniku podpowiadamy, jak wybrać rozmiar, funkcjonalności, a także styl komody do salonu, sypialni czy przedpokoju.

Funkcjonalna komoda - co jest najważniejsze przy wyborze?

Szukając komody do sypialni, salonu czy innego pomieszczenia, warto zadać sobie pytanie,  co będzie w niej przechowywane. Na funkcjonalność mebli wpływa przede wszystkim to, czy są dopasowane do potrzeb użytkowników. To od nich powinna zależeć optymalna głębokość szuflad lub szafek. Praktyczna komoda na bieliznę czy biżuterię nie musi być tak pojemna jak ta, w której przechowujemy ubrania czy pościel. Im płytsze szuflady, tym lepiej sprawdzą się do trzymania niewielkich przedmiotów i tym łatwiej utrzymać w nich porządek. Jeżeli szukasz mebla na odzież, pościel, ręczniki czy obrusy, wybierz głębsze szuflady bądź szafki.

Praktyczna komoda - jaki rozmiar mebla wybrać?

Przed zakupem komody, warto wybrać dla niej miejsce w salonie czy sypialni. Jej rozmiar powinien być dopasowany do metrażu pomieszczenia. Do przestronnych pomieszczeń pasują duże meble, ale w mniejszych sprawdzą się te niewielkie, wąskie i o lekkiej konstrukcji. Wysoką komodę na nóżkach możesz postawić na przykład w sypialni, pokoju dziecka, przedpokoju czy gabinecie. Do salonu warto wybrać szerszy i niższy model, który wypełni przestrzeń. Dodatkowo komoda o większej powierzchni blatu może służyć jako szafka pod telewizor. 

Bardzo ważne jest także upewnienie się, czy stawiając komodę w wybranym miejscu, będziesz w stanie swobodnie otworzyć drzwiczki lub wysunąć szuflady. W przypadku małych wnętrz warto wypróbować komody z przesuwnymi frontami. Taki mebel możesz postawić bliżej łóżka w sypialni czy w wąskim korytarzu bez obaw, że zabraknie miejsca, by go otworzyć.

Komody do każdego wnętrza - styl ma znaczenie

Funkcjonalna komoda jest nie tylko doskonałym meblem do przechowywania, ale też często ozdobą wnętrza. Dopasowanie jej stylu do aranżacji jest bardzo ważne. Zarówno design jak i kolorystyka powinny współgrać z wystrojem pomieszczenia. We wnętrzach urządzonych nowocześnie sprawdzą się proste formy - białe lub ciemne fronty matowe i na wysoki połysk. W klasycznych aranżacjach najlepiej postawić na ponadczasowe drewniane meble z frezowanymi frontami i ozdobnymi uchwytami.

W salonie lub sypialni w stylu skandynawskim i prowansalskim świetnie sprawdzą się jasne komody z drewna bądź w kolorze białym. Do modnych wnętrz loftowych pasują z kolei metalowe okucia bądź lamele. Tradycyjne materiały i formy to świetny wybór do każdego wnętrza. Im styl komody jest bardziej uniwersalny, tym łatwiej będzie ją dopasować do różnych pomieszczeń i stylów. Czasami wystarczy wymiana uchwytów, aby zmienić charakter mebla i dopasować go do aranżacji.

Komoda biała, drewniana i na wysoki połysk - wykończenie frontów

Kolor i wykończenie frontów komody są ważna nie tylko ze względu na styl i dopasowanie do aranżacji, ale także metraż mieszkania. Barwy wpływają na odbiór wnętrz. W przestronnych pomieszczeniach sprawdzą się dowolne odcienie mebli od jasnych, poprzez krzykliwe, nietypowe kolory, po czerń. Im mniejsze pomieszczenie, tym odcienie mebli mają większe znaczenie. Do niewielkich wnętrz pasują przede wszystkim jasne fronty, które nie przytłaczają wnętrza, a wręcz przeciwnie - pomagają je rozjaśnić, a co za tym idzie optycznie powiększyć.

Warto również zwrócić uwagę na wykończenie frontów. Połyskujące meble działają trochę jak lustra - odbijają światło, co dodatkowo wpływa na efekt rozjaśnienia. Są jednak trudne do utrzymania w czystości. Odbite palce i wszelkie zarysowania widać na nich dużo wyraźniej niż na powierzchniach matowych. Ciekawym i modnym wykończeniem są także fronty z lamelami, które dodają meblom głębi. Sprawdzą się głównie w minimalistycznych wnętrzach. Z drugiej strony są mniej praktyczne niż gładkie meble. Wszelkiego rodzaju ryflowane i frezowane powierzchnie mebli trudniej czyścić, gdyż kurz wnika w rowki i zagłębienia.

Komody do salonu, sypialni i przedpokoju - zwróć uwagę na jakość

Kupując komodę, należy także zwrócić uwagę na materiał i jakość wykonania. Im mebel solidniejszy, tym dłuższy czas użytkowania przetrwa. Jeżeli zależy Ci na wytrzymałości, weź pod uwagę komody z litego drewna, a także z wytrzymałych płyt MDF. Warto również zwrócić uwagę na jakość zawiasów i prowadnic. Jeżeli nie będą wystarczająco solidne, mogą się szybko zużyć.

Nowoczesne komody są wyposażone w systemy, które zwiększają komfort użytkowania. System push to open pozwala zrezygnować z uchwytów i uzyskać nowoczesny, minimalistyczny wygląd frontów. Komody z cichym domykiem zapobiegają trzaskaniu drzwiczkami. Specjalny mechanizm sprawia, że szuflady zamykają się niemal bezgłośnie. Rozwiązanie to ogranicza hałas w mieszkaniu, a także zapobiega uszkodzeniom mechanicznym na skutek gwałtownego zamykania. Jeżeli szukasz dobrej jakości komody do sypialni czy salonu, sprawdź ofertę naszego sklepu AMDK meble!


Komentarze