Jaką umywalkę wybrać do łazienki? Przegląd najpopularniejszych rozwiązań

Jaką umywalkę wybrać do łazienki? Przegląd najpopularniejszych rozwiązań

Planując remont lub urządzanie łazienki, warto dokładnie zaplanować aranżację nie tylko pod względem estetycznym. Wybór odpowiedniej ceramiki łazienkowej to kluczowa sprawa. W końcu urządzenia sanitarne mają służyć wiele lat. Zastanawiasz się, jaką umywalkę wybrać do łazienki? Prezentujemy przegląd najpopularniejszych rozwiązań! 

Umywalka wisząca – proste rozwiązanie do łazienki

Na rynku można spotkać różne typy umywalek. Modele zawieszane na ścianie były popularne kilkadziesiąt lat temu. Później coraz rzadziej stosowane w prywatnych domach, a częściej w miejscach publicznych. Mają zwykle prostokątny lub półokrągły kształt i są dość szerokie. Wymiary 60x40 cm sprawiają, że klasyczna umywalka wisząca jest wygodna w użyciu, a na jej powierzchni znajduje się miejsce na postawienie mydła czy szczoteczki do zębów. Nowoczesne umywalki wiszące przyjmują różnorodne kształty – od wydłużonych przechodzących w blat po okrągłe. Ich mniejsze wersje są także praktycznym wyborem w przypadku bardzo małych łazienek czy toalet.

Praktyczne i stylowe umywalki wpuszczane w blat

Umywalki wpuszczane w blat są obecnie jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań. Świetnie sprawdzą się w łazienkach minimalistycznych, w których dominuje kamień. Wyglądają stylowo i nowocześnie, a ponadto są bardzo praktyczne. Sposób montażu sprawia, że część misy jest ukryta w szafce pod umywalką, a część wystaje nad. Tworzy to ciekawy efekt, a ponadto pozwala ukryć syfon. Umywalki wpuszczane w blat bardzo często można kupić w komplecie z szafką. To wygodne rozwiązanie, które pozwala zorganizować przechowywanie rzeczy w łazience.

W małych pomieszczeniach świetnym patentem jest także wydłużenie blatu tak, by zmieściła się pod nim także pralka. Wygląda to estetycznie i ułatwia organizację łazienki. Warto jednak pamiętać o zaplanowaniu odpowiedniej wysokości. Umywalka nablatowa nie powinna być zamontowana wyżej niż 90 cm nad podłogą. Jeżeli jej krawędź będzie wyżej, korzystanie z niej może okazać się niewygodne.

Umywalka podblatowa – elegancka i funkcjonalna

Umywalki podblatowe w przeciwieństwie do wpuszczanych w blat nie wystają ponad jego krawędź. To rozwiązanie znacznie ułatwia utrzymanie zarówno blatu, jak i umywalki w czystości. Brak szczelin sprawia, że nie gromadzi się woda, kamień czy kurz. Umywalki podblatowe często stosuje się w hotelowych łazienkach, ale doskonale wyglądają także w domu. Ich wadą jest to, że zabierają więcej miejsca w szafce, więc pozostaje go mniej do przechowywania kosmetyków i przyborów toaletowych.

Umywalka nablatowa – modne i stylowe rozwiązanie

Umywalki nablatowe cieszą się niesłabnącą popularnością od dobrych kilku lat. Doskonale pasują do każdego stylu. W połączeniu z drewnianym blatem są idealne do łazienek skandynawskich, rustykalnych czy vintage. Sprawdzą się także w innych stylach – loft, glamour czy nowoczesnych. Obecnie występują w rozmaitych kształtach, a także kolorach. Nie tylko białe, ale także ciemne lub pastelowe umywalki nablatowe są najnowszym trendem w aranżacjach łazienek na 2024 rok. Bardzo stylowo wyglądają także modele w nieregularnych kształtach lub klimacie retro. W połączeniu z drewnianym blatem i stylizowaną baterią tworzą wyjątkowy klimat w łazience.

Umywalka nablatowa jest także dość praktycznym rozwiązaniem, ponieważ łatwo jest umieścić pod nią pojemną szafkę na kosmetyki i przybory toaletowe. Sama misa nie zajmuje miejsca, więc wewnątrz znajduje się tylko syfon. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się w mniejszej łazience, do której warto wybrać węższy blat. Ze względu na budowę i sposób montażu umywalki nablatowej bateria może być umieszczona na ścianie, co również zaoszczędzi miejsce. W przypadku okrągłych modeli w kształcie mis ciekawy efekt daje także umiejscowienie kranu niesymetrycznie i przesunięcie go lekko w bok.

Stylowa i elegancka łazienka – umywalka stojąca

W ostatnim czasie modnym rozwiązaniem stało się montowanie umywalek stojących. Występują one w różnych nowoczesnych kształtach – kwadratowych, zaokrąglonych lub zwężających się ku dołowi. Umywalki stojące wyglądają niezwykle stylowo i elegancko. Najlepiej sprawdzą się w dużych, przestronnych łazienkach prywatnych czy w hotelowych. Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie przy tego typu umywalce wolnostojącej baterii, która doda szyku całej aranżacji.

Umywalka wolnostojąca jest mniej praktycznym rozwiązaniem do mniejszej łazienki. Jej wybór wyklucza możliwość zamontowania szafki podumywalkowej, co wiąże się z koniecznością zaplanowania innych mebli do przechowywania. Im mniejszy metraż, tym trudniej znaleźć na to miejsce.

Umywalka do łazienki – z jakiego materiału?

Większość dostępnych na rynku umywalek jest wykonana z odlewu ceramicznego. Szkliwiona warstwa jest łatwa w czyszczeniu, odporna na zarysowania i trwała. Duża część modeli ma kolor biały, jednak możliwe jest wyprodukowanie umywalek ceramicznych w każdym możliwym odcieniu. Coraz częściej można spotkać czarne, granatowe czy w modnych pastelowych kolorach. Umywalki ceramiczne są niedrogie i uniwersalne.

Kolejnym materiałem, który jest wykorzystywany do produkcji umywalek, jest konglomerat. Wykonane z niego modele mogą mieć dużo cieńsze ścianki, co wygląda lekko i nowocześnie. Nie jest to kosztowny materiał i również może występować w różnych kolorach. Dodatkowo istnieje możliwość wyboru rodzaju wykończenia – umywalka może być gładka lub matowa. Konglomerat jest łatwy w czyszczeniu, ale też bardziej podatny na uszkodzenia niż ceramika.

Kosztowniejszym materiałem jest spiek kwarcowy. Umywalki z niego wykonane mogą przypominać te ceramiczne, ale częściej projektowane są do stylowych wnętrz i wyróżniają się wyjątkowym designem. Umywalki ze spieku kwarcowego niekiedy wyglądem przypominają kamień. Można spotkać modele z tradycyjnym odpływem, ale także liniowym. Rzadziej spotyka się umywalki wykonane z naturalnych materiałów takich jak kamień czy drewno. Są one przeznaczone do wnętrz o oryginalnym designie i wymagają szczególnej pielęgnacji.

W sklepach można spotkać także szklane misy umywalkowe. Wyróżniają się przepięknym wyglądem, odbijają światło i dodają aranżacji lekkości. Ich wadą jest jednak to, że są mniej odporne na kamień. Producenci zalecają montowanie filtrów, aby zapobiec osadzaniu się matowego osadu, który niszczy delikatną szklaną powierzchnię.

Jaką umywalkę wybrać do łazienki? Praktyczne wskazówki

Szukając idealnej umywalki do łazienki, warto kierować się zarówno stylem, jak i funkcjonalnością. Wybór jest naprawdę szeroki, dlatego należy uwzględnić różne czynniki. Oprócz kształtu, materiału czy sposobu montażu, warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • Wysokość: górna krawędź umywalki powinna znajdować się ok. 85–90 cm nad podłogą, dlatego należy uwzględnić grubość blatu, wybierając umywalki nablatowe.
  • Stylistykę: warto dopasować kształt umywalki do designu muszli wc i wanny – dzięki temu zostanie zachowana spójność aranżacji.
  • Odcień: kupując umywalkę, najlepiej jest wybrać model od tego samego producenta co miskę wc i wannę – to gwarancja tego samego odcienia. W innym wypadku może być widoczna różnica.

Komentarze