Jakie meble wybrać do wąskiej sypialni?

Jakie meble wybrać do wąskiej sypialni?

Jakie meble wybrać do wąskiej sypialni?

Wąskie pomieszczenia są trudne aranżacyjnie. Mimo że w wąskiej, niewielkiej sypialni nie zmieści się wiele mebli, kilka z nich jest niezbędnych. W pokoju musi się znaleźć łóżko i szafa na ubrania, a także dodatkowe miejsce do przechowywania. Jakie meble wybrać do wąskiej sypialni? Sprawdź, jak urządzić wąski pokój, by był funkcjonalny i stylowy!

Jak urządzić wąską sypialnię? 

Zazwyczaj w sypialni dla dwóch osób łóżko ustawia się pośrodku, a po obu jego stronach dodaje szafki nocne. Jeżeli sypialnia nie ma służyć tylko do spania, ale też pracy lub relaksu, warto umieścić w niej wygodny fotel i regał, telewizor bądź biurko. W przypadku wąskiej sypialni trzeba iść na kompromis i ograniczyć meble do minimum.

Wąska sypialnia

W wielu mieszkaniach mniejszy pokój pełni funkcję sypialni. Bardzo trudno jest go funkcjonalnie urządzić. Źle ustawione meble sprawiają, że pomieszczenie wydaje się jeszcze węższe. Przed wyborem mebli warto dokładnie wymierzyć sypialnię i rozplanować układ. Pozwoli to uniknąć błędów aranżacyjnych.

Wąska sypialnia - jakie łóżko?

Najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko. Ze względu na metraż warto wybrać węższe. Łóżko 160x200 cm wystarczy dla dwóch osób. Jeżeli pomieszczenie jest jeszcze węższe, warto pomyśleć nawet o modelu 140x200. Wybierz również takie z jak najwęższą ramą. Dobrym pomysłem jest łóżko kontynentalne, które jest tak zbudowane, że rama wystaje poza materac. Podobnie ze skromnymi łóżkami drewnianymi czy metalowymi.

Łóżko do wąskiej sypialni - jak ustawić?

Łóżko w wąskiej sypialni można ustawić w dwóch konfiguracjach - wzdłuż pokoju lub w poprzek. Jeżeli pomieszczenie ma przynajmniej 2,5 metra szerokości, warto pozostać przy standardowym układzie wzdłuż. Pamiętaj, że między łóżkiem a ścianą powinno być minimum 40 cm szerokości, by można było swobodnie przejść. W takiej konfiguracji po dwóch stronach łóżka zmieszczą się również szafki nocne, które posłużą do schowania niewielkich przedmiotów, takich jak książki, leki, telefon. Jeżeli na węższej ścianie jest okno, warto zrezygnować z zagłówka.

Kiedy pokój jest węższy niż 2,5 metra i symetryczny układ jest niemożliwy, łóżko możesz dosunąć do ściany. Jest to jednak mniej funkcjonalny sposób ustawienia, ponieważ dostęp do łóżka jest tylko z jednej strony. Inną opcją jest ustawienie go w poprzek. Ważne, by nie zasłoniło kaloryfera. Mogłoby to zaburzyć prawidłową cyrkulację powietrza. Należy zachować minimum 20 cm odstępu. W przypadku bardzo wąskiej i nieustawnej sypialni warto zdecydować się na rozkładane łóżko - np. kanapę z funkcją spania, którą na dzień można złożyć.

łózko małżeńskie w wąskiej sypialni

Łóżko z pojemnikiem na pościel

Kolejną funkcjonalnością, na jaką warto się zdecydować, jest łóżko z pojemnikiem na pościel. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujesz dodatkowe miejsce do przechowywania odzieży, tekstyliów czy innych przedmiotów. W przypadku małej i wąskiej sypialni każdy centymetr się liczy. Jeżeli wybierzesz łóżko bez pojemnika, możesz do niego dokupić szuflady na kółkach, które pomogą lepiej zagospodarować wolną przestrzeń pod stelażem.

Jaka szafa do wąskiej sypialni?

W większości mieszkań brakuje miejsca na garderobę, zatem w sypialni musi znaleźć się pojemna szafa na ubrania. Najkorzystniej jest postawić ją na węższej ścianie. Pozwoli to wyrównać nieco proporcje pomieszczenia. Warto rozważyć zamówienie szafy na wymiar, by maksymalnie wykorzystać miejsce. Dobrym pomysłem jest także szafa narożna.

Jeżeli drzwi do pomieszczenia znajdują się na środku i szafa nie zmieści się obok, jedynym rozwiązaniem jest postawienie jej na dłuższej ścianie. Warto wybrać model z drzwiami przesuwnymi i lustrem, które optycznie powiększy przestrzeń. Meble do wąskiej sypialni muszą być maksymalnie funkcjonalne, warto więc wybrać szafę z dużą ilością półek lub szuflad.

Komoda do wąskiej sypialni - gdzie ją postawić?

Warto mieć w sypialni dodatkowe miejsce do przechowywania. Komoda z szufladami jest doskonałą opcją. Można przeznaczyć ją na bieliznę i drobiazgi. Do wąskiej sypialni warto wybrać płytką, ale szeroką komodę, która nie zwęży przestrzeni. Postaw ją wzdłuż dłuższej ściany, a nad nią zawieść lustro. Komoda jest też miejscem, na którym mogą stanąć ozdoby, takie jak doniczki z kwiatami, ramki ze zdjęciami, świeczniki czy figurki.

Meble do wąskiej sypialni - jasne kolory i półki

Nie bez znaczenia jest kolor mebli. Do wąskiej sypialni warto wybierać jasne odcienie, które optycznie powiększą przestrzeń. Mogą to być tekstury drewna, np. sosna czy buk. Świetnie sprawdzą się również biała szafa i komoda w stylu skandynawskim.

Dobrym pomysłem jest również zawieszenie kilku półek, by wykorzystać miejsce, które pozostało na wolnej ścianie. Dodatkowe powierzchnie przydadzą się do ułożenia książek, doniczki czy ozdób.

Wąska sypialnia - sprawdzone sposoby na wyrównanie proporcji

Wąska sypialnia z łóżkiem

Meble i ich ustawienie w wąskiej sypialni to element najważniejszy. Nie bez znaczenia są jednak kolory i dodatki. Z ich pomocą można optycznie wyrównać proporcje pokoju, by wizualnie wyglądał na większy i szerszy. 

 1. Stosuj jasne kolory

  Jasne barwy optycznie powiększają i rozjaśniają pomieszczenia. Ściany w wąskiej sypialni warto pomalować na jasne kolory, takie jak biel, jasny szary czy beż. Meble i podłoga również powinny być jasne i neutralne kolorystycznie. Jeżeli chcesz wnieść trochę koloru do wnętrza, postaw na tapicerkę łóżka w chłodnym odcieniu: niebieskim lub zielonym.

 2. Użyj złudzenia optycznego

  Kolory i wzory wpływają na to, jak oko postrzega przestrzeń, dlatego w wąskiej sypialni warto zastosować złudzenie optyczne. Jasne barwy powiększają i “odpychają”, natomiast ciemne optycznie zmniejszają i “przybliżają”. Aby wyrównać nieco proporcje pomieszczenia, pomaluj dwie węższe ściany na ciemniejsze kolory, a szersze na jasny. Innym trikiem jest zastosowanie pasów - poziomych na wąskich ścianach lub pionowych na dłuższej. Sprawi to, że pomieszczenie optycznie nie będzie się wydawać tak długie i wąskie.

 3. Ociepl sypialnię dodatkami

  Tekstylia ocieplają wnętrza, dlatego warto umieścić w sypialni kilka dodatków. Pierwszym z nich niech będą zasłony. Zawieś je na karniszu, a optycznie skrócisz ścianę z oknem. Dzięki temu wyda się szersza. Podłogę rozjaśnij dywanem w neutralnym kolorze. Poduszki i narzuta na łóżku również ocieplą sypialnię i odwrócą uwagę od nieustawnego jej kształtu. Wąska sypialnia zazwyczaj jest też mała, należy więc uważać, by nie przesadzić z nadmiarem ozdób i dodatków.

 4. Powieś lustro

  Lustra nie tylko pięknie odbijają światło, sprawiając, że pomieszczenie wydaje się większe, ale także dodają wrażenie głębi. Jeśli powiesisz duże lustro na dłuższej ścianie sypialni, sprawi ono, że wyda się szersza. Możesz postawić na lustro zawieszone nad komodą, na drzwiach szafy lub wysokie lustro ścienne. 

Jeżeli już wiesz, jakie meble wybrać do wąskiej sypialni i jak je ustawić, możesz przystąpić do dzieła! Urządzanie wąskiego pokoju nie jest łatwe, ale sprawę ułatwi dokładne wymierzenie go i zakupy przez internet, których możesz dokonać na stronie AMDK meble. Sprawdź naszą ofertę i wybierz meble do wąskiej sypialni!


Komentarze