Japandi, scandi boho, retro, chic i loft - poznaj odmiany popularnego stylu skandynawskiego!

Japandi, scandi boho, retro, chic i loft - poznaj odmiany popularnego stylu skandynawskiego!

Jasne kolory, przestronność, funkcjonalność i przytulność - to główne cechy stylu scandi, który od lat króluje w polskich mieszkaniach. Skandynawski minimalizm połączony z naturalnością materiałów i ciepłymi barwami to jeden z najbardziej popularnych stylów aranżacyjnych. Jasne i neutralne wnętrza stanowią doskonałą bazę do łączenia wielu stylistyk, dlatego wciąż powstają nowe odmiany. Kochasz aranżacje scandi, ale chcesz dodać wnętrzu charakteru? Sprawdź, która wariant najbardziej Ci się spodoba!

Styl skandynawski - uniwersalna baza aranżacji

Styl skandynawski zastąpił panujący wcześniej we wnętrzach przesyt. Jego największą zaletą jest fakt, że jest funkcjonalny, a przy tym wygląda estetycznie i lekko. Dominują w nim jasne i neutralne kolory, naturalne materiały oraz praktyczne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że wnętrza urządzone w stylu scandi są idealne do życia - odpoczynku, pracy czy spotkań towarzyskich.

Meble w stylu skandynawskim są lekkie, proste i maksymalnie funkcjonalne. Trudno szukać tu dużych gabarytowo przedmiotów będących tylko ozdobami. Wszelkie odmiany scandi łączy zarówno ten minimalizm, jak i jasna, stonowana kolorystyka. Jeżeli chcesz wprowadzić do wnętrza elementy innej stylistyki, nie musisz całkowicie zmieniać aranżacji. Często wystarczy dodatek koloru, dekoracji czy tekstyliów.

Japandi we wnętrzu - ascetycznie, ale komfortowo

Styl japandi to połączenie estetyki skandynawskiej z japońskim wabi sabi. Łączy je minimalizm i funkcjonalność. Jeżeli chcesz urządzić swoje mieszkanie w stylu japandi, postaw na minimalizm, proste formy i surowy wystrój. W tym stylu sprawdzą się meble i dodatki z drewna, które robią wrażenie wykonanych samodzielnie, niedbale. Cechują je nieregularne kształty czy niedoskonałości, które zgodnie z japońską filozofią są piękne. Idealnym meblem do wnętrza japandi jest stolik kawowy z blatem w kształcie pnia czy półka z surowej deski.

Wnętrze w stylu japandi jest zdecydowanie ciemniejsze niż typowe skandynawskie. Warto wprowadzić do niego czerń, brąz, a nawet ceglasty czerwony czy pomarańcz. Są to tradycyjne japońskie kolory. Aranżację uzupełniają orientalne dekoracje, takie jak wieszane na ścianach drzeworyty, wachlarze czy plakaty. Wnętrze w stylu japandi jest raczej oszczędne w ozdoby, ale sprawdzą się także smukłe, ceramiczne wazony lub drzewka bonsai.

Ciepłe wnętrze scandi boho

Styl scandi boho zyskał popularność kilka lat temu. Powstał z połączenia stonowanej bazy z odważną i kolorową stylistyką boho. Mają one jednak także cechę wspólną, a mianowicie lubią naturalne materiały. Urządzając wnętrze scandi boho, dobrze jest pamiętać o stonowanej bazie. Dominującymi kolorami są biel, beż, a także szarości i brązy. Oprócz mebli z drewna warto do wnętrza włączyć coś plecionego z rattanu czy wikliny - np. fotel na płozach, puf, stolik kawowy czy ozdobną skrzynię na pościel. Świetnie sprawdzą się także plecione z trawy morskiej czy rattanu klosze lamp - zarówno sufitowych, jak i stojących.

Aranżację w stylu scandi boho warto uzupełnić tekstyliami - w salonie i sypialni rozłóż poduszki, koce z frędzlami i dywany. Całość powinna być utrzymana w jasnych odcieniach beżu, bieli i brązu, ale jeżeli lubisz kolory i orientalne wzory - śmiało wprowadź je w dodatkach! Na ścianach warto powiesić makramy lub makatki. Do wnętrz scandi boho doskonale pasują także żywe rośliny lub suszone trawy w wazonach. Dzięki tym wszystkim zabiegom wnętrze nabierze niepowtarzalnego klimatu i ciepła.

Odrobina vintage, czyli scandi retro

Scandi retro to bardzo ciekawy styl, który zrodził się z zainteresowania nurtem eko i renowacją starych mebli. Charakteryzuje się połączeniem stonowanej i minimalistycznej bazy z meblami z poprzedniej epoki. Mogą to być zarówno odnowione autentyczne sprzęty, jak i współczesne stylizowane na stare. Najczęściej do wnętrza scandi retro wybiera się meble pochodzące z lat 60., 70. czy 80. Są one na tyle proste, że idealnie wpasowują się w klimat scandi, a równocześnie wprowadzają do wnętrz nutkę vintage. Warto decydować się na egzemplarze dobrej jakości, z litego drewna, które po odnowieniu będą się świetnie prezentować, ale zachowają swój charakter.

Do klimatu scandi idealnie pasują lekkie meble - komoda na nóżkach, fotel Chierowskiego, czy też krzesło kuchenne w zaokrąglonym kształcie. Scandi retro charakteryzuje się też obecnością żywszych kolorów - szczególnie dobrze sprawdzą się musztardowy żółty, brąz w różnych odcieniach, pomarańcz czy zieleń. W kuchni czy łazience pojawiają się także elementy takie, jak współczesne lastryko nawiązujące do dawnych trendów czy armatura i AGD stylizowane na stare.

Kobieca aranżacja scandi chic

Scandi chic to kobieca odmiana stylu skandynawskiego, która łączy w sobie funkcjonalną prostotę z elementami stylu glamour. Kolorem, który uzupełnia bazę, jest głównie pudrowy róż. Czasami w aranżacjach pojawia się także miętowa zieleń czy inne pastelowe odcienie. Całość udekorowana jest dodatkami z połyskiem, złotymi lub kwiatowymi. Nie zabraknie tu zasłon z błyszczących tkanin, takich jak aksamit czy jedwab. Lampy i krzesła mają pozłacane nóżki, a tapety wzór róż.

Wnętrze scandi chic bogate jest również w miękkie dodatki - poduszki, koce, szczególnie puchate lub z futerkiem. Wszystko to potęguje nastrój przytulności, ciepła i kobiecej zmysłowości. To odmiana stylu skandynawskiego, w której odnajdą się miłośnicy błysku i ozdób. Do wnętrza warto wprowadzić także dekoracje w postaci ramek ze zdjęciami czy plakatami na ścianę, świeczników czy wazonów z kwiatami.

Scandi loft - przytulność i industrializm

Styl loftowy jest przytulniejszą wersją industrialnego, który narodził się w latach 50. w Nowym Jorku. Po upadku fabryk, puste hale były stopniowo adaptowane do zamieszkania. W ten sposób powstały pierwsze lokale typu studio. Te otwarte przestrzenie świetnie współgrają z jasnym i neutralnym stylem scandi. Chcąc wprowadzić do niego trochę klimatu loftowego, wystarczy włączyć w aranżację ciemniejsze drewno i metalowe dodatki. W salonie wystarczy jeden mebel, który odmieni wnętrze. Może to być skórzany fotel czy sofa w czarnym lub ciemnoszarym kolorze. 

Loftowego klimatu dodają także metalowe dodatki - lampy w stylu industrialnym czy druciane kosze-stoliki. Innym sposobem na zaaranżowanie mieszkania w stylu scandi loft jest także pozostawienie mebli, ale zmiana koloru ścian czy ich ozdobienie, na przykład lamelami z ciemnego drewna.

Cenisz sobie skandynawską funkcjonalność i przytulność, ale chcesz dodać wnętrzu charakteru? Sięgnij po meble i dodatki w stylu loftowym, retro czy glamour. Jasna i neutralna baza scandi jest stworzona do tego, by próbować różnych wariantów aranżacji. Solidne i stylowe meble w różnych stylistykach znajdziesz na stronie naszego sklepu - AMDK meble!


Komentarze