Kącik telewizyjny w salonie – jak go zaplanować?

Kącik telewizyjny w salonie – jak go zaplanować?

Telewizor w salonie to dla wielu osób ważne miejsce w domu. Kącik TV pozwala zrelaksować się przy filmie, oglądać zmagania sportowe czy pograć na konsoli. Jak zaplanować miejsce do relaksu i rozrywki w salonie? Sprawdź, o czym warto pamiętać, wybierając telewizor, kanapę i szafkę RTV!

Gdzie umieścić telewizor w salonie?

Planując salon, warto wyznaczyć strefy do relaksu, przyjęcia gości czy spożywania posiłków. Telewizor powinien znaleźć się w takim miejscu, aby korzystanie z niego było wygodne i nie utrudniało innych czynności. Przede wszystkim nie powinien stać przy wejściu do salonu. Przechodzi się tamtędy do dalszej części pomieszczenia, więc nie ma mowy o spokojnym oglądaniu filmu czy meczu. Telewizora nie należy także stawiać bezpośrednim sąsiedztwie kaloryfera lub kominka. Może się nadmiernie przegrzewać, co wpływa na żywotność sprzętu.

Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest kąt padania promieni słonecznych. Kiedy odbijają się od ekranu, obraz jest rozjaśniony i niewyraźny. Ustawienie odbiornika tyłem do okien również może utrudnić oglądanie – słońce może razić widzów prosto w oczy. Zaplanowanie układu mebli tak, aby światło padające z okien do nich nie dochodziło, nie zawsze jest możliwe. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w zasłony lub rolety, by w razie potrzeby zaciemnić salon.

Rozmiar telewizora, a odległość od kanapy

Przekątna ekranu telewizora powinna zależeć od jego odległości od kanapy. Jeżeli jest zbyt blisko, a rozdzielczość nie jest najlepsza, wiele szczegółów może być słabo widocznych. Oglądanie telewizji ze zbyt małej odległości wpływa także na wzrok. Zbyt duża odległość również jest problematyczna, dlatego rozmiar telewizora należy dobrać do wielkości pomieszczenia i odległości mebli wypoczynkowych. Przyjmuje się, że powinna ona wynosić od około dwóch do czterech razy tyle, co przekątna ekranu. Przykładowo telewizor 46″ powinien stać około 2,30 m od kanapy.

Jeżeli chcesz ustawić TV i kanapę na przeciwległych ścianach dużego salonu, ta przestrzeń może okazać się za duża. W takim wypadku lepiej jest postawić sofę na środku lub też wybrać telewizor o większej przekątnej. Dodatkowo można umieścić go na wysuwanym ramieniu, które będzie można przybliżyć do kanapy podczas oglądania.

Wiszący czy stojący telewizor?

Telewizor można postawić na specjalnej szafce lub powiesić na ścianie. Dziś coraz częściej wybiera się drugie rozwiązanie. Duże ekrany są dużo stabilniejsze, kiedy przytwierdzone są do specjalnego ramienia. Warto zdecydować się na to rozwiązanie, kiedy w domu są zwierzęta lub małe dzieci, które mogłyby przewrócić telewizor. Ramię umożliwia także odchylenie ekranu i ustawienie pod odpowiednim kątem lub przybliżenie do kanapy. Ponadto decydując się na telewizor powieszony na ścianie, łatwiej jest dopasować jego wysokość. Warto jednak pamiętać o solidnym przytwierdzeniu go do ściany, tak by nie spadł.

Telewizor ustawiony na szafce również ma swoje zalety. Przede wszystkim można go dowolnie przestawiać. Jeżeli lubisz często zmieniać aranżację, możesz wypróbować kilka różnych miejsc ustawienia ekranu. Nie ma także potrzeby wiercenia w ścianach, więc jest to idealne rozwiązanie, by zorganizować sobie wygodny kącik telewizyjny w wynajętym mieszkaniu.

Wysokość ekranu – czy ma znaczenie?

Wysokość, na jakiej zamontujemy ekran, ma znaczenie dla komfortu oglądania. Zaleca się, aby środek ekranu znajdował się mniej więcej na wysokości oczu widzów. Jest to optymalna pozycja, gdyż nie wymaga podnoszenia ani pochylania głowy. Wieszając TV na ścianie, można precyzyjnie dopasować wysokość. W przypadku mieszkania o ograniczonym metrażu można także zawiesić telewizor nieco wyżej, aby móc postawić obok inne meble i zaoszczędzić miejsce w salonie.

Wybór szafki pod telewizor

Szafka pod telewizor przyda się nie tylko w przypadku stojącego modelu. Jeżeli telewizor jest zawieszony na ścianie, również jest ona doskonałą ozdobą. Wygląda ładnie i efektownie, a na dodatek stanowi dodatkowe miejsce do przechowywania. Szafka RTV jest praktyczna – można na niej postawić konsolę do gier lub ozdobne przedmioty, a wewnątrz schować pady, ładowarki czy zapasowe baterie. Doskonale dopełnia kącik telewizyjny.

Szafka RTV – stojąca czy wisząca?

Dużą popularnością cieszą się wiszące szafki pod telewizor. Wyglądają nowocześnie, a dodatkowo, nie gromadzi się pod nimi kurz. Łatwiej jest posprzątać salon ręcznie lub przy pomocy robota odkurzającego. Szafkę zwykle wiesza się na wysokości ok. 50–60 cm nad podłogą (górna krawędź). Odległość ta zależy także od tego, na jakiej wysokości wisi telewizor i jakie wymiary ma sama szafka.

Decydując się na to rozwiązanie, należy precyzyjnie wymierzyć miejsce na ścianie i użyć odpowiednich kołków rozporowych. Dzięki temu szafka będzie równa i stabilna. Alternatywą jest tradycyjna szafka stojąca. Modne modele na nóżkach wyglądają lekko, niemal jak ich wiszące odpowiedniki. Na dodatek szafkę stojącą można dowolnie przestawiać.

Szafka pod telewizor – wymiary

Szafka pod telewizor stojący powinna mieć około 50–60 cm wysokości. Dzięki temu środek ekranu znajdzie się mniej więcej na wysokości oczu widzów. Jest to mebel raczej płytki. Nie powinna mieć więcej niż 30–40 cm  głębokości. Warto także zwrócić uwagę na szerokość. Najlepszy efekt wizualny osiągniesz, jeżeli szafka będzie o kilkadziesiąt centymetrów szersza od telewizora. Całość wygląda harmonijnie, a ponadto na blacie możesz postawić ozdoby – roślinę doniczkową, wazon czy lampę.

Przemyślany kącik telewizyjny to miejsce, które nie tylko ozdobi Twój salon, ale przede wszystkim pozwoli się zrelaksować i spędzić czas z rodziną. Nasze wskazówki pomogą Ci urządzić go funkcjonalnie i stylowo.


Komentarze