Karnisze – jakie wybrać do salonu i sypialni?

Karnisze – jakie wybrać do salonu i sypialni?

Zasłony w oknach nie tylko są ozdobą, ale też pomagają zachować prywatność wieczorami. Odpowiednie karnisze są niezbędnym elementem wykończenia, jeżeli chcesz powiesić firany i zasłony. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się między sobą materiałem, sposobem montażu czy zawieszania tkanin. Poznaj ich wady i zalety, żeby móc wybrać odpowiedni model do swojego mieszkania.

Karnisz sufitowy czy ścienny?

Karnisze montuje się na dwa sposoby – na suficie lub ścianie nad oknem. Zwykle te pierwsze mają postać listwy z prowadnicą, w której umieszcza się specjalne żabki. To na nich zawiesza się zasłony i firany. Karnisze ścienne montuje się za pomocą wsporników, na których spoczywa drążek. Jest kilka sposobów zawieszania zasłon. Najpopularniejsze są tzw. przelotki, czyli metalowe lub plastikowe krążki wmontowane w materiał. Zasłony na drążku można także zawiesić za pomocą charakterystycznych żabek z kółkami, na szelkach, troczkach lub taśmie. Ostatnim rozwiązaniem są nowoczesne karnisze w formie prowadnic, ale montowane na ścianie tuż pod sufitem. Sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie z jakiegoś powodu nie ma możliwości przykręcenia listwy do sufitu, a pożądany jest minimalistyczny efekt.

Sposób montażu karnisza jest dowolny i zależy wyłącznie od preferencji. Warto jednak zwrócić uwagę na to jak duże jest okno i czy pomiędzy nim a sufitem jest wystarczająco miejsca na zamontowanie karnisza ściennego. Jeżeli nie, warto zdecydować się na listwy przykręcane do sufitu. Ten sposób montażu sprawdzi się także w przypadku okien zajmujących całą ścianę. Listwy sufitowe można bowiem ze sobą łączyć i docinać, by otrzymać odpowiednią długość. Nie ma więc problemu, by zamontować je wzdłuż całej ściany. Karnisz tego typu sprawdzi się także w połączeniu z szerokimi parapetami. Zasłony powinny swobodnie zwisać, więc listwa musi być wysunięta o kilka centymetrów przed krawędź parapetu, co w przypadku wsporników może okazać się niemożliwe.

Karnisz sufitowy – gdzie się sprawdzi?

Montowany na suficie karnisz szynowy jest opcją minimalistyczną. Zwykle wykonany jest z tworzywa sztucznego lub aluminium. Jest praktycznie niewidoczny, a w połączeniu ze specjalną maskownicą pozwala uzyskać efekt „spływania” zasłon z sufitu. Wygląda to wyjątkowo estetycznie i nowocześnie, dlatego karnisze sufitowe wybierane są najczęściej do wnętrz eleganckich i minimalistycznych. Sprawdzi się także w połączeniu z podwieszanym sufitem.

Ogromną zaletą karnisza sufitowego jest także fakt, że nie ma elementów, które mogłyby się kurzyć. Nie wymaga więc sprzątania, jak karnisz ścienny z drążkiem. Najczęściej jest wybierany przez osoby, które cenią sobie cichą pracę prowadnic. Istnieje także możliwość wybrania modelu z elektronicznym sterowaniem, który umożliwia przesuwanie zasłon za pomocą pilota.

Gdzie pasuje karnisz ścienny z drążkiem?

Karnisz składający się z drążka i wsporników w przeciwieństwie do sufitowego jest widocznym elementem wyposażenia. Bardzo często jest zakończony ozdobnymi elementami w postaci gałek. Sprawdzi się w różnych wnętrzach, gdyż można go dopasować do wystroju, wybierając odpowiedni kolor i materiał. Najczęściej wykonany jest z tworzywa sztucznego w różnych kolorach, także imitacji drewna. Tworzywo sztuczne jest najtańsze, jednak dość miękkie. Wytrzymalszą opcją są karnisze z drewna lub metalu.

Karnisz pojedynczy czy podwójny – jaki wybrać?

Wybór karnisza w wersji pojedynczej lub podwójnej to ważna kwestia. Jeżeli masz zamiar zawieszać w oknie tylko ozdobne firanki lub tylko zasłony, wystarczy karnisz pojedynczy. Ma on jedną szynę lub drążek. Jeżeli chcesz połączyć dwie warstwy materiału, potrzebujesz podwójnego karnisza. Zarówno modele sufitowe jak i ścienne można znaleźć w obu wersjach i dopasować do własnych potrzeb oraz stylu wnętrza.

Rodzaj karnisza a styl wnętrza

Jeżeli wiesz już jakie karnisze wybrać ze względu na sposób montażu i typ, wystarczy dopasować odpowiedni model do stylu wnętrza. W aranżacjach nowoczesnych, glamour czy modern classic sprawdzą się ukryte za maskownicą karnisze sufitowe. Są minimalistyczne i niemal niewidoczne, co daje efekt szykownego wnętrza. W przypadku wnętrz industrialnych doskonałe będą metalowe karnisze, bez ozdób. Jeżeli masz wnętrze w stylu skandynawskim, rustykalnym czy boho, wybierz drewniane karnisze na wspornikach. Wprowadzają one do wnętrza ciepły klimat, a także wyglądają stylowo. Ich wybarwienie warto dobrać do odcienia podłogi, listew czy drzwi.

Karnisz a rodzaj zasłon – czy ma znaczenie?

Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, wybierając karnisz, jest dopasowanie do zasłon. Do grubych, mięsistych tkanin, takich jak welur, warto wybierać grubsze karnisze. Ma to znaczenie nie tylko ze względu na wagę materiału, ale także efekt wizualny. Podobnie do delikatnych, zwiewnych i cienkich tkanin pasują cienkie, minimalistyczne karnisze. Wyjątkiem są modele sufitowe i ukryte za maskownicą, które są uniwersalne i sprawdzą się doskonale niezależnie od grubości i rodzaju zawieszonej tkaniny.


Komentarze