Lamele - modna ozdoba ścian i wnętrza

Lamele - modna ozdoba ścian i wnętrza

Lamele to wąskie listewki, najczęściej drewniane mocowane w niewielkiej odległości od siebie. Tworzą ciekawą dekorację ściany, choć można także spotkać ażurowe ścianki z lameli. Sprawdzają się w salonie, sypialni czy pokojach dziecięcych. Coraz częściej można spotkać je we wnętrzach. Co sprawia, że są tak popularne? Sprawdź, dlaczego warto zamontować lamele ścienne w mieszkaniu!

Lamele ścienne - w jakim wnętrzu się sprawdzą?

lamele ścienne nowa moda

Lamele na ścianie to minimalistyczny i uniwersalny element aranżacyjny, który sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Zwykle stosuje się je w salonie, sypialni czy przedpokoju, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by ozdobić lamelami ścianę w pokoju dziecka czy nawet w kuchni. Najpopularniejsze są lamele z drewna, które w zależności od odcienia pasują do wnętrz skandynawskich czy loftowych. Duży wybór kolorów sprawia jednak, że lamele ścienne można dopasować praktycznie do każdego stylu. Wyglądają doskonale zarówno w małym jak i większym metrażu, gdyż nadają głębi i uatrakcyjniają pomieszczenie.

Sprawdź też nasze produkty do salonu: komoda Rumba , narożnik Mistralnarożnik madrytnarożnik inferno

Jakie efekty dają lamele ścienne?

  • ozdabiają wnętrze,
  • nadają nowoczesny wygląd,
  • dodają głębi pomieszczeniu,
  • ocieplają aranżację,
  • wygłuszają i redukują echo.

Lamele ścienne - z jakimi kolorami warto je połączyć?

Lamele wyglądają doskonale na każdej ścianie. Wykonane z ciemnych gatunków drewna idealnie łączą się z głębokimi kolorami, takimi jak czerń czy butelkowa zieleń. Pasują wtedy do nowoczesnych lub loftowych aranżacji. Doskonale wyglądają także w kontraście z jasnymi odcieniami - bielą czy beżem, jak również z surową, ceglaną ścianą. Co więcej, aranżację łatwo zmienić, gdyż lamele ścienne możesz pomalować na dowolny kolor, a także w łatwy sposób zdemontować.

Lamele w salonie - ścianka telewizyjna lub kącik do pracy

lamele ozdobne w salonie

Zastanawiasz się jak zaaranżować salon z lamelami? Wyglądają doskonale jako samodzielna dekoracja ściany, ale świetnie sprawdzą się również w roli elementu wyznaczającego strefy. Możesz je przykleić na ścianie za telewizorem, dzięki czemu oddzielisz strefę rozrywki od wypoczynkowej. Jeżeli pracujesz w salonie, świetnym pomysłem jest również umieszczenie ich za biurkiem - stworzy to neutralne tło do pracy. Lamele z powodzeniem zastąpią także ściankę - wizualnie oddzielą miejsce do pracy czy kącik zainteresowań od przestrzeni wspólnej domowników.

Minimalistyczny zagłówek - lamele w sypialni

W sypialni lamele sprawdzą się na ścianie u wezgłowia łóżka. Efekt prezentuje się stylowo i nowocześnie, a dodatkowo ociepla pomieszczenie. Równie efektownie wygląda odwrotny sposób zamontowania - po dwóch stronach łóżka. Stanowi przepiękne tło dla lampek nocnych i wprowadza harmonijną symetrię. Lamele możesz przykleić tylko do połowy ściany - zastąpią zagłówek łóżka. Możliwości jest naprawdę wiele. Lamele ścienne w sypialni możesz umieścić w dowolnym miejscu, a nawet połączyć z innymi elementami dekoracyjnymi, np. z fototapetą. Podobnie jak w salonie, świetnie sprawdzą się do wydzielenia kącika pracy.

Jakie lamele pasują do sypialni? W stylu skandynawskim pełnym bieli i odcieni beżu czy szarości doskonale wyglądają jasne listwy naścienne. W tym pomieszczeniu sprawdzą się także lamele pomalowane na biało. Wprowadzają sielską atmosferę, więc pasują do aranżacji boho lub rustykalnych. Optycznie powiększają też wnętrze, co pozytywnie wpłynie na wygląd niewielkiego pokoju.

Lamele w stylu loftowym w domowym gabinecie

Domowe biuro w stylu loftowym jest eleganckie, a zarazem neutralne. Chłodne odcienie szarości, beż, a także czerń przełamane wyrazistym akcentem stanowią doskonałe połączenie kolorystyczne sprzyjające skupieniu. Lamele ścienne to idealny sposób na wykończenie ściany w domowym gabinecie. Minimalistyczny design dodaje elegancji, wycisza ściany, a ponadto jest idealnym tłem do biznesowych spotkań online.

Przedpokój ozdobiony lamelami

Lamele dodają głębi pomieszczeniu. Optycznie powiększają niewielkie i wąskie przestrzenie. Warto zastosować je na przykład w przedpokoju. Sprawdzą się w połączeniu ze stylowym lustrem lub surową ceglaną ścianą w industrialnym wnętrzu. Ściana ozdobiona łatwymi do wyczyszczenia lamelami jest także dużo bardziej praktyczna w pomieszczeniu takim jak korytarz.

Lamele ścienne - w poprzek czy wzdłuż ściany?

W większości aranżacji lamele zakładane są pionowo. Sprawia to, że pomieszczenie wydaje się wyższe. Ma także wymiar praktyczny, ponieważ umieszczone w taki sposób listewki nie kurzą się. Lamele umieszczone poziomo wyglądają równie efektownie i sprawdzą się w niektórych miejscach - np. w kuchni nad blatem. Należy jednak wziąć pod uwagę potrzebę częstszego sprzątania, gdyż na poziomo przyklejonych listwach szybciej zbierze się kurz. Warto także wybrać odporny na ścieranie i wodę materiał. Dzięki temu lamele będą się prezentować przepięknie długi czas.

Montaż lameli ściennych krok po kroku

Montaż lameli naściennych jest bardzo prosty i możesz wykonać go samodzielnie. Potrzebne będą tylko: klej, poziomica i piłka do cięcia listewek na wymiar. W pierwszej kolejności upewnij się, że ściana jest sucha i bez ubytków czy odparzeń farby. Jeżeli wszystko w porządku, możesz przystąpić do klejenia.

  1. Przytnij lamele na odpowiednią, wcześniej wymierzoną długość.
  2. Zaznacz miejsce montażu pierwszej listwy za pomocą poziomicy.
  3. Posmaruj lamelę klejem i przyłóż do ściany.
  4. Odmierz odstęp za pomocą listwy wykończeniowej lub odciętego kawałka lameli i zaznacz miejsce montażu kolejnego elementu.
  5. Powtarzaj czynność do osiągnięcia pożądanego efektu.

Dzięki lamelom ściennym Twoje wnętrze nabierze zupełnie nowego charakteru w maksymalnie kilka godzin. Nowoczesny i minimalistyczny wygląd, a także uniwersalność lameli i łatwość montażu sprawiają, że jest to szybki i efektowny sposób na dekorację ściany do każdego wnętrza.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK dotyczące wnętrz:

Zasady minimalistycznej aranżacji wnętrz

Modne kolory wnętrz w 2023

Wnętrze w stylu japandi

Umeblowanie wnętrza w stylu boho

Najpopularniejszych style wnętrzarskie, jak je rozróżniać


Komentarze