Lampka nocna dla dzieci – czy warto ją kupić i jaką wybrać? Podpowiadamy!

Lampka nocna dla dzieci – czy warto ją kupić i jaką wybrać? Podpowiadamy!

Lampka nocna to rzecz niezbędna nie tylko w sypialni dorosłych, ale także dzieci. Wstawanie do toalety lub strach przed ciemnością sprawiają, że nasze pociechy potrzebują światła w nocy. Zastanawiasz się, jaką lampkę nocną wybrać do pokoju dziecięcego? Podpowiadamy, na jakie modele warto zwrócić uwagę!

Dlaczego lampka nocna jest niezbędna w pokoju dziecka?

Lampka nocna jest potrzebna w pokoju dziecka w każdym wieku. Na początku bardziej przyda się rodzicom niż maleństwu. Delikatne i ciepłe światło umożliwia przewinięcie czy nakarmienie dziecka, ale nie razi w oczy. Dzięki temu zarówno niemowlęciu, jak i opiekunowi łatwiej jest ponownie zasnąć. Kiedy dziecko jest starsze, lampka nocna w pokoju sprzyja nauce samodzielności.

Kilkulatki nierzadko boją się ciemności, gdyż ich bogata wyobraźnia podsuwa im niepokojące wizje potworów z szafy. Dzieci często miewają koszmary senne i czują się niekomfortowo, budząc się w ciemnościach. Kiedy w pokoju znajdzie się lampka nocna emitująca subtelne, ciepłe światło, nie tylko pomoże maluchowi zasnąć, ale także uspokoi go, kiedy wybudzi się z nieprzyjemnego snu. Dodatkowo dzięki lampce, dziecko może samodzielnie wstać i pójść do toalety, jeżeli przebudzi się w środku nocy.

Lampka nocna dla dziecka – miękka i bezpieczna

Czy lampka nocna dla dziecka może być też zabawką? W niektórych przypadkach tak! Ciekawą propozycją są lampki nocne silikonowe, które są miękkie w dotyku, a dzięki różnym bajkowym kształtom atrakcyjne dla dziecka. Możesz kupić swojemu maluchowi lampkę w kształcie misia, króliczka czy kotka. Światło przebijające przez silicon jest miękkie, delikatne i tworzy w pokoju przytulny klimat, dzięki czemu wspomaga zasypianie.

Lampka silikonowa jest także bardzo prosta w obsłudze. Dziecko może samodzielnie jej używać. Niektóre modele dla dzieci włączają się przez dotknięcie czy przytulenie. Lampki silikonowe dla dzieci są także w pełni bezpieczne dzięki miękkiej obudowie. Kiedy spadną, nie rozbiją się i nie zranią malucha. Dodatkowo nawet za dnia prezentują się ciekawie – jak ozdoba czy zabawka.

Projektor gwiazd – wyjątkowa lampka nocna dla dzieci

Projektor gwiazd to świetny rodzaj lampki dla małych dzieci. Nie tylko oświetla pokój, ale tworzy także wyjątkowy klimat. Lampki projektory mają półokrągły kształt, dzięki czemu wyświetlają na suficie i ścianach pokoju gwiazdki lub inne wzory. Taka ozdoba wnętrza niewątpliwie zachęci dziecko do spędzania wieczoru i nocy we własnym pokoju. Lampka projektor często ma także możliwość sterowania natężenia światłem lub tryb nocny, który jest delikatny i nie wybudza dziecka ze snu. Niektóre modele dodatkowo generują spokojną muzykę ułatwiającą zasypianie.

Lampka nocna ze ściemniaczem dla dziecka

Lampka nocna ze ściemniaczem to naprawdę praktyczny gadżet. Dzięki możliwości sterowania natężeniem światła jest wielofunkcyjna. Wieczorem może służyć  do czytania, a w nocy zapewniać delikatną poświatę rozpraszającą całkowite ciemności. Na rynku dostępne są różne modele – sterowane na pilota lub z możliwością ustawiania timera. Dzięki temu rozwiązaniu, kiedy dziecko zaśnie, można maksymalnie przyciemnić światło, a nawet ustawić czas, po upływie którego stanie się to automatycznie. Dla młodszych dzieci doskonałym rozwiązaniem jest także lampka z czujnikiem ruchu, która rozjaśnia się w momencie, kiedy dziecko się przebudzi, a wygasza kiedy spokojnie śpi.

Brak stolika? Praktyczna lampka nocna do kontaktu

W pokoju dziecięcym każdy centymetr jest na wagę złota, szczególnie jeżeli rodzeństwo mieszka razem. Muszą się tam zmieścić wszystkie niezbędne meble, a poza tym pomoce naukowe, sprzęt sportowy i zabawki. Jeżeli w pokoju nie ma szafki lub stolika nocnego, nie ma też na czym postawić lampki nocnej. Z pomocą przychodzi lampka nocna do kontaktu. Jest malutka, praktycznie nie zajmuje miejsca i doskonale sprawdza się szczególnie nocą. Lampki nocne do kontaktu dla dzieci mogą być wykonane z miękkiego silikonu lub plastiku. Emitują delikatne światło. Niektóre z nich mają także czujnik ruchu, dzięki czemu rozjaśniają się, kiedy dziecko wstanie.

Bezprzewodowa lampka nocna dla dzieci

Bezprzewodowa lampka to ciekawy i praktyczny gadżet. Sprawdzi się w przypadku, kiedy pokój dziecięcy nie został dobrze zaplanowany i w sąsiedztwie łóżka brakuje kontaktu albo na wyjazdach. Lampka bezprzewodowa jest także atrakcyjna dla dziecka, gdyż może ją zabrać ze sobą, na przykład idąc w nocy do toalety. Na rynku znajdziesz modele w różnych, często fikuśnych kształtach.

Lampka do czytania dla starszych dzieci

Lampka nocna z jasnym światłem służąca do czytania to propozycja dla starszych dzieci. Nawyk wieczornego czytania pozwala się zrelaksować i wyciszyć przed snem, zatem warto go rozwijać od najmłodszych lat. Jest to łatwiejsze dzięki stworzeniu sprzyjających warunków – m.in. oświetlenia. Dzięki lampce nocnej do czytania dziecko będzie mogło przeczytać książkę, nie męcząc oczu.

Jaką lampkę nocną dla dziecka wybrać?

Wybór lampek nocnych dla dzieci jest duży. Przede wszystkim szukając odpowiedniej, należy dopasować ją do wieku, aby była dla pociechy atrakcyjna i bezpieczna. Doskonale sprawdzą się te wykonane z silikonu. Ponadto warto wziąć pod uwagę funkcje. Lampka do czytania powinna świecić także jasnym światłem, a ta, która ma pomóc dziecku w zasypianiu, powinna mieć możliwość przyciemnienia. Jeżeli szukasz lampki dla dziecka, wybierz ledową. Nie nagrzewa się, dzięki czemu może świecić się długo i pozostaje chłodna. Należy także zwrócić uwagę na barwę emitowanego światła. Niebieskie hamuje wydzielanie melatoniny, więc nie jest odpowiednie do zasypiania.


Komentarze